przejdź do treści strony kontakt
strona główna 501 936 975 menu wyszukiwarka

Ta budowa odmieni Nowe Miasto!

Z MIASTA

ao
2017-10-20 13:48
67643

Nie da się swobodnie przejść czy przejechać na rowerze wzdłuż Kłodawki – tak jest teraz. A za rok? Ma być gotowy trakt z miejscami rekreacji, placami zabaw, nawet mini amfiteatrem. Jazda bez barier promenadą niemal od stadionu Warty aż do bulwaru nad Wartą.

Szeroki projekt obejmuje Nowe Miasto i śródmieście z parkiem Róż – to rewitalizacja zdegradowanych obszarów Gorzowa wzdłuż Kłodawki przez budowę ciągu pieszo-rowerowego z zagospodarowaniem części podwórek. Plan magistratu zakłada, że inwestycja będzie miała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO – Lubuskie 2020 (ZIT).
 
Koncepcja architektoniczna poprzedzona konsultacjami jest gotowa. Tydzień temu miasto ogłosiło przetarg na wykonanie zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oferty można składać do 2 listopada. Wyłoniony wykonawca ma zrobić trakt do końca października przyszłego roku. Do zrobienia jest pełnobranżowy projekt budowlany i wykonawczy. Potem firmę czeka realizacja inwestycji – budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kłodawki wraz z zagospodarowaniem terenu na odcinku od rzeki Warty do ul. Mickiewicza. Wszystko ma być zgodne z wcześniej przygotowanym programem funkcjonalno – użytkowym. Tę pracę zrealizowała zielonogórska firma Augmen Consulting Group M Kowalczyk. 
 
Pomysł na deptak przy Kłodawce pojawił się w 2015 roku gdy został ujęty w projekcie modelowej rewitalizacji złożonym przez miasto do konkursu o środki unijne. Niestety wtedy zabrakło kilku punktów do wejścia na listę i pozyskania kilku dodatkowych milionów na realizację.
 
Pod koniec 2016 roku projektanci zaczęli przygotowywać koncepcję programowo-przestrzenną. Podczas kilku spotkań terenowych poznali też oczekiwania gorzowian dotyczące traktu i infrastruktury towarzyszącej. Potem powstał wspomniany program funkcjonalno – użytkowy.
 
Czego należy się spodziewać pokonując deptak już po wykonaniu wszystkich prac? Będzie wygodny ciąg pieszo – rowerowy o zmiennej szerokości, pięć kładek dla pieszych na dźwigarach stalowych wraz z pomostem kompozytowym, trzy pochylnie (zejścia między różnicami terenu ścieżki pieszo – rowerowej), system odwadniania terenu, oświetlenie parkowe, mała architektura (m.in.: kosze, ławki, stojaki na rowery, place zabaw, siłownie zewnętrzne, scena plenerowa). Powstanie plac rowerowy (Garbary/Składowa), skwer przy Garbary i Sikorskiego, podwórko za pałacem Biskupim, scena plenerowa przy Borowskiego, teren rekreacji pomiędzy Dobrowskiego, Wyszyńskiego oraz Borowskiego, plac zabaw przy Dąbrowskiego, plac na Strzeleckiej.
 
Wykonawca przebuduje kolidujące urządzenia i sieci istniejącej infrastruktury pod i nadziemnej, wzmocni też podłoże gruntowe dla uzyskania właściwych warunków posadowienia elementów infrastruktury.
 
…………………..
Wymagania dotyczące architektury i zagospodarowania terenu, zgodnie z programem funkcjonalno – użytkowym (Augmen Consulting Group M Kowalczyk)  
 
Plac rowerowy. Teren znajduje się przy ulicy Garbary (róg Garbary i Składowej). Teren projektuje się, jako zielony skwer z czytelną osią widokową na wysokości Metalplastu oraz ścieżką pieszą wzdłuż rzeki Kłodawki. Planuje się nowe zagospodarowanie terenu, w którego skład wchodzi stacja do naprawy rowerów, pięć stojaków na rowery, nośnik informacji w postaci tablicy informacyjnej oraz elementy małej architektury powtarzalne we wszystkich terenach rekreacyjnych, takie jak ławki, kosze na odpadki oraz oświetlenie. Tablica informacyjna powinna zawierać informacje o geomorfologii miasta oraz rzece Kłodawce i Warcie, mapę ukształtowania terenu, rzeźby terenu oraz informacje na temat charakteru rzek, które powstały wskutek ostatniego zlodowacenia. 
 
Nawierzchnię ścieżki na projektowanym placu projektuje się jako mineralną nawierzchnię wodoprzepuszczalną. Zaleca się by nowo projektowana zieleń, nasadzenia krzewów i bylin, tworzyła układ tarasowy, w zależności od spadku terenu oraz podkreślała charakter miejsca, tworząc spójną kompozycję z zielenią zastaną na terenie. W części północnej terenu projektuje się plac utwardzony, spełniający funkcję parkingową o wymiarach 7x23 m. W ramach zagospodarowania terenu projektuje się również oświetlenie parkowe w technologii LED.
 
Skwer przy ulicy Garbary i Sikorskiego. Nawierzchnie placu projektuje się jako płyty chodnikowe płukane, z uwzględnieniem „śladu rzeki Kłodawki” płynącej bezpośrednio pod terenem w postaci barwionych płyt betonowych. Projektuje się nowe zagospodarowanie placu, w którego skład wchodzą stojaki na rowery, ławki oraz kosze na odpadki. Na terenie projektuje się nośnik informacji w postaci tablicy informacyjnej z informacją o niegdyś istniejącej drugiej odnodze Kłodawki oraz o dawnym młynie przy ul. Młyńskiej. Na teren wprowadzona zostaje uporządkowana roślinność w postaci krzewów, drzewek ozdobnych oraz wydzielonych fragmentów zieleni niskiej – trawnika. Na terenie należy przewidzieć przyłącze kanalizacyjne, sanitarne oraz elektryczne (w razie stworzenia w przyszłości targowiska lub innej funkcji, której użytkowanie wymuszałoby istnienie tych instalacji). Wykonawca na etapie projektowania oznaczy plac przeznaczony pod planowane targowisko innym kolorem płyt chodnikowy (plac o powierzchni 60,13 m kw).
 
Podwórko za pałacem Biskupim. Teren znajduje się za kamienicami przy ulicy Łokietka, za pałacem Biskupim po wschodniej stronie rzeki Kłodawki. Ze względu na dużą liczbę dzieci mieszkających w okolicznych kamienicach projektuje się nowe zagospodarowanie – plac zabaw dla dzieci oraz strefę przeznaczoną dla seniorów wyposażoną w stoły wraz z siedziskami. Proponowane urządzenia na placu są bezpieczne, służą poprawie sprawności, ale również sprzyjają integracji społeczeństwa. Projektuje się wielofunkcyjne drabinki, huśtawkę z dwoma siedziskami, bujak dla najmłodszych dzieci oraz piaskownicę z atestowanym piachem. Wszystkie urządzenia powinny posiadać odpowiednie atesty i dopuszczenia oraz przeznaczenia dla dzieci. Nawierzchnię placu zabaw projektuje się jako nawierzchnię bezpieczną, dwukolorową wraz z opaską żwirową, na której umiejscowione są elementy małej architektury powtarzalne we wszystkich terenach rekreacyjnych, takie jak ławki, kosze na odpadki oraz oświetlenie.
 
Istotną cechą terenu jest fakt, że jest to teren zalewowy. Podczas powodzi stanowi on naturalny retencyjny zbiornik. W związku z tym elementy małej architektury, elementy wyposażenia placu projektuje się jako wykonane z metalu/stali, tak by minimalizować straty w razie wylania wody. Zaleca się rozdzielenie przestrzeni na podwórku – przestań publiczna, półprywatna i prywatna mieszkańców. Garaże znajdujące się po stronie wschodniej podwórka należy oddzielić zielenią. Nowoprojektowane nasadzenia krzewów i bylin powinny być spójne z istniejącą roślinnością i podkreślać charakter miejsca. W ramach zagospodarowania terenu projektuje się oświetlenie parkowe w technologii LED.
 
Scena plenerowa. Teren znajduje się przy ul. Borowskiego. Ze względu na bliskość szkoły podstawowej nr 1 zaleca się stworzenie placu o funkcji edukacyjnej w formie sceny plenerowej. Projektuje się nowe zagospodarowanie placu, w którego skład wchodzi scena oraz trzy rodzaje siedzisk połączonych ze sobą tworzących widownię o miękkim kształcie. Elementy zagospodarowania projektuje się przy użyciu materiałów takich jak drewno, beton architektoniczny oraz stal nierdzewna. Zaproponowane rozwiązanie zapewni uczniom szkoły miejsce do odbywania zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu. Mieszkańcy zyskają miejsce do integracji społecznej oraz małą scena dla lokalnych artystów. Ścieżka przecinająca teren wzbogacona jest elementami małej architektury, które powtarzalne są we wszystkich terenach rekreacyjnych, takie jak ławki, kosze na odpadki oraz oświetlenie. Nawierzchnię ścieżki na projektowanym placu projektuje się jako mineralną nawierzchnię wodoprzepuszczalną. Nawierzchnie placu edukacyjnego projektuje się jako nawierzchnie utwardzoną (piasek). Nowo projektowane nasadzenia krzewów i bylin powinny być spójne z istniejącą roślinnością i podkreślać charakter miejsca. W głębi terenu należy umieścić znak kierunkowy na park im. Henryka Siemiradzkiego oraz amfiteatr. Od strony ulicy Borowskiego projektuje się tablicę informacyjną o dawnym młynie istniejącym niegdyś w tym miejscu oraz nieistniejącym już stawie. W ramach zagospodarowania terenu projektuje się oświetlenie parkowe w technologii LED.
 
Plac zabaw twierdza, siłownia zewnętrzna, strefa seniora. Teren znajduje się pomiędzy ulicą Wyszyńskiego i Dąbrowskiego, na północ od ulicy Borowskiego. Teren ten, jako jedno z największych założeń strefy rekreacyjnej został opracowany pod względem dostosowania go do różnych grup wiekowych. Planuje się nowe zagospodarowanie całego terenu, z uwzględnieniem podziału na różne grupy wiekowe użytkowników. Planowane zagospodarowanie terenu ma przyczynić się również do integracji społeczeństwa. W centralnej części terenu zaleca się stworzenie placu zabaw dla dzieci z rozdziałem na grupy wiekowe. Proponowane urządzenia na placu zabaw są bezpieczne, służą poprawie sprawności, ale również edukacji. Projektuje się wielofunkcyjny zestaw drabinek, huśtawki z opon, huśtawki z dwoma siedziskami oraz dla najmłodszych użytkowników placu, projektuje się bujaki, labirynt oraz piaskownicę z atestowanym piachem. Wszystkie urządzenia powinny posiadać odołowienie, atesty oraz przeznaczenia dla dzieci. Nawierzchnie placu zabaw projektuje się jako nawierzchnię bezpieczną, dwukolorową wraz z opaską żwirową, na której umiejscowione są elementy małej architektury powtarzalne we wszystkich terenach rekreacyjnych, takie jak ławki, kosze na odpadki oraz oświetlenie. Wiatę rowerową zlokalizowaną w południowej części terenu projektuje się w konstrukcji stalowej z zadaszeniem oraz bocznymi ścianami ze szkła hartowanego. W wiacie umieszczono stalowe stojaki rowerowa z gumową osłoną. W części północno-wschodniej placu projektuje się łąkę harcerską, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży. W jej skład wchodzi pięciokątna wiata oraz pięć ‘domków’ harcerskich (wigwamów). W głębi placu projektuje się siłownie zewnętrzną/terenową oraz strefę rekreacji dla seniorów. W ramach siłowni zewnętrznej proponuje się osiem urządzeń sportowych wykonanych ze stali malowanej proszkowo, usytuowanych na utwardzonym podłożu (piasek). W skład strefy seniora wchodzą cztery urządzenia sportowe przeznaczone do użytku dla osób starszych, dostosowane do ich możliwości oraz wymagań. Podłoże strefy seniora projektuje się, jako utwardzony piasek. Ze względu na dużą liczbę mieszkańców/turystów, którzy mogliby korzystać z placu, w północnej części terenu zaproponowana została toaleta miejska. Toaleta przystosowana jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne, w tym poruszające się na wózku inwalidzkim. Na terenie zaprojektowano przyłącze kanalizacyjne, sanitarne oraz elektryczne, służące obsłudze toalety. W części zachodniej placu przy ulicy Wyszyńskiego planuje się utwardzony teren o wymiarach 15x15,5 m., dostępny od ulicy Wyszyńskiego spełniający funkcję parkingu oraz placu wystawowego. Na całym terenie planuje się elementy małej architektury takie jak ławki, kosze na odpadki, stojaki na rowery. Nawierzchnię ścieżki na terenie projektuje się, jako mineralną nawierzchnię wodoprzepuszczalną.
 
Ze względu na walory krajobrazowe projekt zagospodarowania został zaprojektowany z poszanowaniem istniejących drzew. Nowo projektowane nasadzenia krzewów i bylin powinny być spójne z istniejącą roślinnością i podkreślać charakter miejsca. Na terenie planuje się nośnik informacji w postaci tablicy informacyjnej o pomnikach przyrody i organizmach żyjących w rzece. Zaleca się również umieszczenie informacji kierunkowej na Park im. Henryka Siemiradzkiego. W ramach zagospodarowania terenu będzie zaprojektowane oświetlenie parkowe w technologii LED.
 
Plac zabaw pomiędzy ulicą Wyszyńskiego a Dąbrowskiego. Teren znajduje się na południe od ulicy Mickiewicza. Na terenie projektuje się plac zabaw dla dzieci z rozdziałem na grupy wiekowe. Proponowane urządzenia na placu zabaw są bezpieczne, służą poprawie sprawności, ale również edukacji. Projektuje się zestaw drabinek dla dzieci starszych, „komin”, huśtawkę z oponami, huśtawkę z dwoma siedziskami oraz bujaki i piaskownicę z atestowanym piaskiem dla najmłodszych dzieci. Wszystkie urządzenia powinny posiadać odpowiednie atesty i dopuszczenia oraz przeznaczenia dla dzieci. Powierzchnia placu zabaw projektowana jest jako powierzchnia bezpieczna w dwóch kolorach, obłożona opaską żwirowa, na której znajdują się elementy małej architektury takie jak ławki oraz kosze na odpadki. Dodatkowo na terenie projektuje się stojaki na rowery. Projektuje się nowe nasadzenia krzewów i bylin, która mają za zadanie podkreślać charakter miejsca oraz harmonizować się z istniejąca zielenią. W ramach zagospodarowania terenu projektuje się oświetlenie parkowe w technologii LED.
 
Plac na ulicy Strzeleckiej. Teren znajduje się na ulicy Strzeleckiej. Plac na ulicy Strzeleckiej ma pełnić funkcję placu rekreacyjnego, z uwzględnieniem przebiegu trasy pieszo-rowerowej przez środek placu. Projektuje się nowe zagospodarowanie terenu w postaci trawników otoczonych ławkami. Kształt trawników nawiązuje do miękkich form, morfologicznych kształtów. Nowo projektowane trawniki okalają istniejące drzewa. Ławki, które okalają tereny zielone, projektuje się, jako siedziska wykonane z betonu, miejscami obite drewnianymi szablinami w kolorze średni orzech. Na terenie jest zlokalizowany mur historyczny, który będzie stanowił równocześnie funkcję muru oporowego. Formę muru historycznego projektuje się jako prostokątną oblicowaną ciemnym granitem, na szczycie muru należy zaznaczyć przebieg historycznego muru miedzianą płytą zdobioną. Pomiędzy wypustami muru projektuje się schody niwelujące różnice terenu. Na terenie znajdują się śmietniki. Nawierzchnię placu projektuje się jako mineralną nawierzchnię wodoprzepuszczalną. Na terenie projektuje się nośnik informacji w postaci tablicy informacyjnej zawierającej informacje na temat dawnych murów miejskich przy ul. Strzeleckiej oraz Centrali rybnej. Zaleca się również umieszczenie informacji dot. przebiegu ścieżki rowerowej (znak). W ramach zagospodarowania terenu projektuje się oświetlenie parkowe w technologii LED.

Komentarze:

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x