REKLAMA
medi raj - naczyniowiec (artykuł)
Jesteś tutaj:  Strona Główna  ›  Wiadomości  ›  Z MIASTA

Wielki Piątek: Droga Krzyżowa ulicami Gorzowa

dodano: 21 marca 2008, 14:22

tel.
e-mail:

W Kościele katolickim Wielki Piątek jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. O godzinie 20.00 ulicami Gorzowa przejdzie procesja Drogi Krzyżowej.

O 18.00 w katedrze zacznie się liturgia Wielkiego Piątku, jedna z najważniejszych w całym roku. To jeden z dwóch dni, kiedy w Kościele katolickim nie odprawia się mszy świętej. Podczas liturgii kapłani odczytają Ewangelię św. Jana z opisem Męki Pańskiej. Wierni będą się modlić w półmroku, tego dnia nie używa się dzwonków, tylko drewnianych kołatek.

Na zakończenie nabożeństwa, podczas uroczystej procesji, przenosi się do wcześniej przygotowanego Grobu Pańskiego eucharystyczne ciało Chrystusa. Niesione jest w osłoniętej welonem monstrancji z Najświętszym Sakramentem i przechowywane tam aż do niedzieli - zmartwychwstania Chrystusa.

Gorzowianie tradycyjnie w Wielki Piątek wezmą udział w Drodze Krzyżowej.

- Rozpoczynamy o godzinie 20.00. Będziemy szli ulicami Sikorskiego, Warszawską i Jagiełły, później koło Białego Kościoła, aż do Schodów Donikąd, gdzie zakończymy procesję - opisuje trasę procesji ksiądz Zbigniew Samociak, proboszcz parafii katedralnej - Cieszę się, że już od kilku lat krzyż misyjny będą nieść policjanci i strażacy. To jest niesamowite, kiedy widzi się mundurowych niosących ważący ponad 100 kilogramów krzyż - dodaje proboszcz.

Ten dzień poświęcony jest przeżyciom, związanym z męką i śmiercią Chrystusa. Podobnie jak w Środę Popielcową katolików obowiązuje zachowywanie ścisłego postu.

Liturgii Wielkiego Piątku i procesji będzie przewodniczył biskup senior Adam Dyczkowski.

Wielki Piątek jest najważniejszym dniem triduum dla ewangelików i wyznań protestanckich. W Niemczech, Francji czy Szwajcarii jest to dzień wolny od pracy.

Przedświąteczny piątek to też jedna z ostatnich okazji do spowiedzi przed wielkanocną niedzielą. - Nawet, jeśli, ktoś idzie do spowiedzi i nie ma świadomości, ze Chrystus za niego umarł, to odchodzi z konfesjonału nowonarodzony, że mógł zrzucić z siebie bagaż grzechu - tłumaczy ksiądz Samociak.
REKLAMA
ks stilon

Jeśli na tej stronie widzisz błąd,
napisz do nas!Komentarze są własnością ich twórców.
Portal Gorzow24.pl nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.

Pokaż komentarze

Dodaj komentarz


Zaloguj się aby dodać komentarz.

REKLAMA
Ankieta
Weźmiesz udział w Drodze Krzyżowej ulicami Gorzowa?
Zaloguj się, aby zagłosować.

Polecamy również
•  Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne
•  Sprawdź jak kursują autobusy i tramwaje w święta

Najczęściej czytane
48h   Tydzień
  1. Adam Oziewicz
  2. Filip Górecki
  3. Damian Marciniak
  4. Piotr Wiszniewski
  5. Bartłomiej Pluta
  6. Michał Kapuściński