przejdź do treści strony kontakt
strona główna 501 936 975 menu wyszukiwarka

Jakie umiejętności są niezbędne, aby przebranżowić się i zacząć pracę w branży IT?

OGłOSZENIA

materiał partnera
2024-03-07 17:47
105

Obecnie branża IT jest wciąż bardzo atrakcyjnym obszarem pracy. Nie tylko ze względu na wynagrodzenia, ale również ze względu na dużą ilość ofert pracy. Posiadając kompetencje techniczne ciągle jest w miarę łatwo znaleźć pracę.  W artykule postaramy się odpowiedzieć na często zadawane pytanie: Jakie są niezbędne kompetencje aby rozpocząć pracę w IT?

Czy umiejętności techniczne oraz umiejętności programowania są niezbędne do podjęcia pracy w IT?

Branża IT dynamicznie się rozwija i staje się interesująca również dla osób pracujących w zupełnie innych obszarach. Stabilność zatrudnienia oraz atrakcyjne zarobki przyciągają coraz więcej osób chętnych do pracy w sektorze IT. 

Osoby zastanawiające się, jaki obszar w IT wybrać, często zadają pytanie, czy trzeba być ekspertem w dziedzinie nowoczesnych technologii i posiadać kompetencje techniczne, aby mieć szansę na zatrudnienie w środowisku IT? 

Działy IT w dużych firmach oferują wiele różnych specjalizacji. Nie każda z nich wymaga mocno rozwiniętych umiejętności technicznych. Branża IT jest otwarta również dla osób, które posiadają tzw. umiejętności miękkie. Jednak, jeśli chcesz pracować w IT, dobrze by było, abyś potrafił zrozumieć technologię i wiedział, jakie narzędzia mogą być przydatne dla specjalistów IT. Jeśli przykładowo jesteś analitykiem, nie musisz być ekspertem w obszarze programowania. Warto jednak, abyś orientował się w następujących tematach:

  • jakie są obszary w IT np. tworzenie stron internetowych, tworzenie aplikacji, testowanie, zarządzanie projektami

  • jakie są popularne narzędzia dla analityków, programistów i testerów

  • do czego służą popularne języki programowania, takie jak Python, Java, C++, C# czy JavaScript.

Poznanie środowiska pracy dotyczy nie tylko IT. Szukając zatrudnienia np. w branży kosmetycznej też warto się orientować jak ta branża funkcjonuje. Podejmując pracę w danej branży warto się z tą branżą zapoznać. 

Nie potrzebujesz być ekspertem we wszystkich dziedzinach i narzędziach. Na początek, dowiedz się, jakie specjalizacje oferuje IT. Możesz to zrobić korzystając ze wsparcia społeczności na portalach, takich jak Stack Overflow, rozmawiając z osobami, które w IT już pracują lub korzystając z bezpłatnych konsultacji z trenerami w szkołach programowania. Przykładowo, w szkole programowania Avendi, możesz umówić się na bezpłatną godzinną sesję, w trakcie której porozmawiasz z trenerem na temat branży technologicznej i możliwych ścieżek kariery dla pracowników IT. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również udział w darmowych webinarach organizowanych przez szkoły programowania oraz targach pracy. 

Jak rozpocząć swoją pierwszą pracę w IT – od czego zacząć naukę i zdobywanie kompetencji potrzebnych do pracy w branży IT? 

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia zawodowego, ale chcesz rozpocząć karierę w branży IT i zastanawiasz się od czego najlepiej zacząć, przejrzyj poniżej nasze propozycje. 

Aby wejść na rynek pracy IT, na początek zapoznaj się ze specjalizacjami, które są oferowane w branży IT. Możesz to zrobić analizując oferty pracy zamieszczane przez pracodawców w portalach, takich jak pracuj.pl. W ogłoszeniach zobaczysz, jakie stanowiska są oferowane, oraz jakie wymagania musisz spełnić, aby rozpocząć pracę na danym stanowisku.

Zastanów się, jakie obszary IT najbardziej Cię interesują. Czy rozwijanie stron internetowych, analiza danych, czy może bezpieczeństwo informatyczne? Idealnie będzie, jeśli analizując oferty, odkryjesz, czy masz predyspozycje do wykonywania konkretnych zadań np. tworzenia raportów, analizowania danych lub budowania stron www. Wiedząc, jaka specjalizacja jest dla Ciebie najbardziej interesująca,  łatwiej Ci będzie wybrać technologię, którą trzeba opanować, aby podjąć pracę w tej właśnie specjalizacji. 

W zależności od wybranej specjalizacji, rozpocznij budowanie wiedzy. Jako osoba początkująca możesz próbować podjąć pracę w IT na następujących stanowiskach:

  • Analityk danych - aby rozpocząć karierę analityka danych, na początek zapoznaj się z programem MS Excel, a następnie przejdź do nauki języka SQL. Obydwie technologie będą dla Ciebie przydatne na tym stanowisku, przy czym Excel jest łatwiejszy do opanowania. Znajomość dostępnych w nim funkcji wbudowanym pomaga w nauce SQL, gdyż sposób działania funkcji w obydwu rozwiązaniach jest podobny

  • Junior Python developer  - podejmując pracę na stanowisku Junior Python developera potrzebujesz znać język programowania Python oraz narzędzia programistyczne, takie jak edytor Visual Studio Code. Często firmy wymagają również znajomości systemu kontroli wersji oprogramowania GIT. 

  • Analityk biznesowy - pracując na tym stanowisku, będziesz współpracował z zespołem programistów oraz z biznesem zbierając np. wymagania do nowych systemów oraz do rozwoju systemów istniejących. Jako analityk biznesowy powinieneś zdobyć solidną wiedzę na temat procesów biznesowych oraz systemów działających w Twojej firmie. Wiedza ta będzie niezbędna w prowadzeniu efektywnego procesu komunikacji pomiędzy działem IT a użytkownikami biznesowymi. 

Przedstawiamy jedynie trzy ścieżki kariery. Analizując oferty pracy zobaczysz, że branża IT rozwija się bardzo intensywnie i jest dużo więcej możliwości wejścia do tego obszaru. 

Niezależnie od tego, czy jesteś absolwentem innej dziedziny, czy po prostu poszukujesz nowego kierunku zawodowego, aby rozpocząć pracę w branży w IT, spróbuj zdecydować, w jakim obszarze dasz radę się odnaleźć i rozpocząć karierę w tym sektorze. Jeśli jesteś na etapie, na którym ciężko jest Ci zdecydować, możesz zacząć pracę od roli np. asystenta programisty. Kompetencje, które zdobędziesz na tym stanowisku przydadzą Ci się w dalszej ścieżce kariery, jeśli np. zdecydujesz zostać programistą.

Aby zdobywać nowe umiejętności, możesz korzystać z książek oraz tutoriali na stronach internetowych i samodzielnie uczyć się nowych technologii. Możesz też skorzystać z kursów indywidualnych, znaleźć dla siebie mentora i przy jego wsparciu uczyć się wybranego tematu. 

Będąc na początku kariery programistycznej, wiele osób chce szybko osiągnąć pierwsze wyniki i poznać swoje mocne strony. Aby to osiągnąć decydują się krótkie kursy Python od podstaw, aby szybko poznać podstawowe struktury programistyczne. Python jest uznawany za jeden z najprostszych do nauki języków programowania.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną naukę, ułóż plan szkolenia i systematycznie go realizuj. Systematyczność jest kluczowa w nauce. W przygotowaniu planu szkolenia pomogą Ci książki lub ułożony przez szkoły programowania plan kursów.

Czy są jakieś niezbędne umiejętności, aby się przebranżowić i rozpocząć karierę w IT? 

Istnieje kilka ważnych umiejętności, które są pomocne przy przebranżowieniu się do branży IT:

  • podstawowa znajomość technologii - nie musisz być od razu ekspertem, ale warto się orientować w obszarze terminologii związanej z branżą IT, takich jak sieci komputerowe, bazy danych, systemy operacyjne itp.

  • umiejętności komunikacyjne - praca w IT często związana jest z projektami, pracą zespołową i koniecznością komunikacji np. z analitykami czy biznesem. Warto wypracować umiejętność komunikacji, zrozumienia i wsparcia dla członków zespołu, aby projekty realizowane były efektywnie

  • gotowość do ciągłego uczenia się - branża IT cały czas się rozwija, powstają nowe frameworki i biblioteki, a starsze rozwiązania są usprawniane. Interesowanie się zmianami i chęć nauki jest ważna dla osób, które chcą odnieść sukces w tym obszarze. 

Kompetencje, które będą Ci potrzebne zależą od stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli chcesz się zajmować bazami danych, kluczową umiejętnością będzie znajomość języka SQL i serwerów bazodanowych. Z kolei, jeśli chcesz pracować w obszarze Data Science, ważne będzie poznanie języka Python. Dla osób chcących tworzyć strony www, kluczową kompetencją będzie poznanie technologii związanych z obszarem web developement. 

Dlatego, dobrze jest zorientować się, co chcesz robić w IT i dopiero wtedy ułożyć plan szkolenia. Jeśli będziesz wiedział, jaki obszar jest dla Ciebie interesujący, łatwiej Ci będzie zdobyć pracę, w której się odnajdziesz. 

Java, Python, czy C#? Jakie języki programowania i technologie warto poznać aby rozpocząć swoją karierę w sektorze IT? 

Wybór konkretnych języków programowania zależy głównie od Twoich indywidualnych zainteresowań i potrzeb rynku pracy.

Obecnie niezwykle popularnym językiem programowania jest Python. Jest on szeroko stosowany w różnych dziedzinach, takich jak analiza danych, automatyzacja zadań, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, czy tworzenie stron www.

Jeśli nie masz wybranej konkretnej pracy w danej firmie lub konkretnej technologii i dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w branży IT, możesz zacząć naukę od Pythona. Na jego podstawie łatwiej będzie Ci opanować podstawowe koncepcje programistyczne, takie jak pętle, zmienne, czy funkcje.

Czy trzeba posiadać certyfikaty w CV i sieć kontaktów, aby zdobyć pracę w IT?

Posiadanie certyfikatów branżowych nie jest konieczne do zdobycia pracy. Certyfikaty potwierdzają konkretne umiejętności i wiedzę, ale oprócz nich bardzo istotne jest posiadanie praktycznych umiejętności. 

Stworzenie wartościowego CV i portfolio projektów wymaga udokumentowania konkretnych doświadczeń, projektów oraz osiągnięć i umiejętności. Rekruterzy szukający kandydatów bardzo często, w procesie rekrutacji, patrzą na rzeczywiste projekty zrealizowane przez kandydata i posiadane umiejętności praktyczne, niezależnie od tego, czy są one zdobyte w ramach formalnego wykształcenia, czy w ramach własnych projektów. 

Dlatego wybieraj takie kursy, w trakcie których zdobędziesz nie tylko certyfikat, ale również konkretne umiejętności praktyczne. Certyfikat, w ślad za którym nie idą rzeczywiste kompetencje, może być pomocny w zdobyciu pierwszej pracy, ale zupełnie nie będzie przydatny, jak już zaczniesz wykonywać zadania w ramach otrzymanego stanowiska. A przecież chodzi nie tylko o to, aby zacząć pracę w IT, ale również, aby ją utrzymać, rozwijać się i wnosić wartość dla Ciebie i dla organizacji, w której pracujesz.

Sieć kontaktów może ułatwić Ci znalezienie pracy, gdyż w portalach społecznościowych, takich jak LinkedIn często publikowane są oferty pracy. Dodatkowo połączenia z ludźmi w branży umożliwią Ci śledzenie ich aktualnych wpisów, monitorowanie trendów i poszerzanie swoich umiejętności. 

0.Zdjecie-2-3.jpg
1.Zdjecie-3.jpg
2.Zdjecie-4.jpg
3.Zdjecie-5.jpg
0
0123
W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x