REKLAMA
medi raj - naczyniowiec (artykuł)
Jesteś tutaj:  Strona Główna  ›  Wiadomości  ›  Z MIASTA

Pomnik Piłsudskiego na 11 listopada

dodano: 16 kwietnia 2008, 11:33

tel.
e-mail:

Jest już ostateczny projekt pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Ponad 3-metrowa, wykonana z brązu postać dwukrotnego premiera Polski, siedzącego na Kasztance, ma stanąć na Skwerze Wolności. Monument ma być gotowy na 11 listopada.

Stowarzyszenie na rzecz budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego ma już ostateczny projekt monumentu. Ponad 3-metrowa, wykonana z brązu postać dwukrotnego premiera Polski, siedzącego na Kasztance, ma stanąć na skwerze Wolności tuż obok ul. Estkowskiego, Orląt Lwowskich i Sikorskiego, naprzeciw hotelu.

To ostateczna lokalizacja. Wcześniej jako miejsce postawienia pomnika brano pod uwagę m.in. tzw. "kwadrat".

- Prezydent zaakceptował postawienie pomnika na Skwerze Wolności przy ulicy Orląt Lwowskich. Teraz wniosek trafi do Rady Miasta - informuje Urszula Stolarska, wiceprezydent miasta.

Sprawą budowy zajmą się radni na najbliższej sesji Rady Miasta 23 kwietnia.

- Jeżeli radni poprą inicjatywę, pomnik powinien stanąć na skwerze 11 listopada - mówi Jarosław Porwich, przewodniczący gorzowskiej Solidarności - Ustawienie pomnika łączy się ze zbliżającą się 90. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego przyszykujemy imprezę z wielką pompą na odsłonięcie monumentu.

Koszt realizacji projektu szacowany jest na ok. 300 tys. zł. Pokryje go w całości stowarzyszenie. Autorem projektu pomnika jest poznański artysta rzeźbiarz Robert Sobociński, który zaprojektował m.in. budynek Poczty Głównej w Gorzowie.

Na cokole, oprócz postaci Piłsudskiego, umieszczony zostanie relief z brązu przedstawiający orła oraz napis ,,Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo''.

REKLAMA
ks stilon

Jeśli na tej stronie widzisz błąd,
napisz do nas!Komentarze są własnością ich twórców.
Portal Gorzow24.pl nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.

Pokaż komentarze

Dodaj komentarz


Zaloguj się aby dodać komentarz.

  1. Adam Oziewicz
  2. Filip Górecki
  3. Damian Marciniak
  4. Piotr Wiszniewski
  5. Bartłomiej Pluta
  6. Michał Kapuściński