REKLAMA
medi raj - naczyniowiec (artykuł)
Jesteś tutaj:  Strona Główna  ›  Wiadomości  ›  Z MIASTA

Podróż Gorzów - Berlin za jeden bilet

dodano: 4 lipca 2008, 16:20

tel.
e-mail:

Zamiast trzech- jeden bilet kolejowy, który dodatkowo pozwala na poruszanie sie komunikacją miejską w naszym mieście i stolicy Niemiec. Takie ułatwienia czekają podróżnych korzystających z połączenia kolejowego Gorzów- Berlin i Berlin-Gorzów.

Do tej pory , mimo utrudnień w postaci choćby konieczności nabycia aż trzech biletów i męczących przesiadek 300 tysięcy osób korzystało corocznie z połączenia kolejowego Berlin - Gorzów.

O rozwiązanie ułatwiające podróże z Polski do Niemiec i w odwrotnym kierunku zabiegała od roku Wspólnota Interesów Linia Kolejowa Berlin -Gorzów Wlkp. Europejskie Ugrupowanie Interesów Gospodarczych.

Taka możliwość jest efektem porozumienia pomiędzy PKP Prezwozy Regionalne, Związkiem Komunikacyjnym Berlina- Brandenburgii i NEB Eisenbahn, prywatnym przewoźnikiem niemieckim i miastem Gorzów. Dziś nastąpiło oficjalne podpisanie dokumentów w tej sprawie.

- To mały krok w kierunku łączenia narodów w ramach rodziny europejskiej - uważa Robert Nowakowski z PKP Przewozy Regionalne.

Podobnie uważa Hans- Werner Franz, prezes Związku Komunikacyjnego Berlina -Brandenburgii, który zleca wszystkie przewozy regionalne na tym terenie oraz tworzy jednolity system cen za przejazdy w systemie komunikacji, który obsługuje 6 milionów mieszkańców Berlina i Brandenburgii.

- Połączenie z Gorzowem jest dla nas ważne. Poprzez wprowadzenie tego łatwego rozwiązania uda nam się przyczynić do tego, że ludzie po obu stronach granicy będą się jeszcze bardziej do siebie zbliżać- przekonuje.

Novum, oprócz tego, że mamy jeden bilet polega na tym, że pozwala on również na korzystanie z komunikacji miejskiej Berlina i Gorzowa, które jest wliczone w jego cenę.

Nieoficjalnie nowe bilety funkcjonują już od dwóch tygodni. W tym czasie w Polsce sprzedano ich 100. I choć nadal pewne szczegóły techniczne przedsięwzięcia, jak wprowadzenie zmian do oprogramowania systemu automatów biletowych są do dopracowania, to pozytywy trudno przecenić.

- Dla gorzowian to przede wszystkim wygoda: wszystko na jednym bilecie, a dodatkowo możemy dowolnie korzystać z komunikacji miejskiej Berlina w obszarze A i B - wylicza Jacek Jeremicz, naczelnik wydziału integracji europejskiej i jednocześnie prokurent EUIG.

Przewoźnicy polscy i niemieccy już planują sukcesywne unowocześnianie taboru, w postaci szynobusów. Dodatkowo w w ramach nowego rozkładu jazdy, który zostanie wprowadzony w grudniu połączenia między Gorzowem i Berlinem mają być dużo dogodniejsze, bo skróceniu ma ulec czas oczekiwania na przesiadki.

- Przypomnę, że od 14 grudnia mamy mieć nowe , bezpośrednie połączenie ze stolicą Niemiec. To się pięknie wpisuje w ten projekt. Zrobiliśmy tablicę z napisem „Pociągiem do Berlina” rok temu i dzisiaj staje się to faktem - cieszy się Jeremicz.

Bilet jednorazowy do Berlina kosztuje 14 euro, zaś całodzienny 28 euro. Można je nabyć w kasach spółki PKP Przewozy Regionalne, zaś po stronie niemieckiej w automatach biletowych NEB.

REKLAMA
ks stilon

Jeśli na tej stronie widzisz błąd,
napisz do nas!Komentarze są własnością ich twórców.
Portal Gorzow24.pl nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.

Pokaż komentarze

Dodaj komentarz


Zaloguj się aby dodać komentarz.

  1. Adam Oziewicz
  2. Filip Górecki
  3. Damian Marciniak
  4. Piotr Wiszniewski
  5. Bartłomiej Pluta
  6. Michał Kapuściński