żUżEL

fg
2015-09-26 23:07
60030

Niels Kristian Iversen zajął 3. miejsce w Grand Prix Szwecji. Na torze w Sztokholmie od zawodnika Stali lepsi byli tylko Tai Woffinden i Greg Hancock. Krzysztof Kasprzak lepszy niż ostatnio, ale znów daleko. Fatalnie pojechał Matej Zagar.

Niels Kristian Iversen rozpoczął turniej od zwycięstwa. W trzecim biegu zawodów Duńczyk wygrał powtórzony start (wcześniej na pierwszym łuku upadł Tai Woffinden) i niezagrożony pomknął do mety. Za nim jechał Krzysztof Kasprzak, jednak kapitana Stali wyprzedził na drugim okrążeniu Maciej Janowski. To zresztą i tak najlepszy występ „KK” w Grand Prix od dłuższego czasu. Ustępujący wicemistrz świata zgromadził w sumie 5 punktów i zajął 13. miejsce. Wyprzedzał głównie słabszych uczestników turnieju, ale przecież wcześniej i z tym był problem.

Wróćmy jednak do Iversena, który pewnie gromadził kolejne zdobycze w drodze do półfinału. W walce o finał „PUK” znów dobrze wystartował, ale dał się wyprzedzić Woffindenowi. Obaj zameldowali się w czołowej czwórce. Decydujący bieg od startu należał jednak do Anglika. Iversen jechał ostatni, ale na drugim okrążeniu zdołał wyprzedzić Macieja Janowskiego i zameldować się na podium. Tym samym 33-latek wciąż zachowuje realne szanse na drugi  brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świata w swojej karierze. Do swojego rodaka Nickiego Pedersena traci już tylko 10 punktów (zostały dwa turnieje do rozegrania). Zmalały za to szanse Mateja Zagara, który w Sztokholmie pojechał bardzo słabo. Słoweniec dwukrotnie przyjeżdżał drugi, ale w pozostałych trzech wyścigach zamykał stawkę i zajął ostatecznie ostatnie miejsce.

Wyniki GP w Sztokholmie:

1. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 16 (0,2,3,2,3,3,3) + 1. miejsce w finale

2. Greg Hancock (USA) - 16 (3,3,1,2,3,2,2) + 2. miejsce w finale

3. Niels Kristian Iversen (Dania) - 14 (3,3,2,1,2,2,1) + 3. miejsce w finale

4. Maciej Janowski (Polska) - 12 (2,2,3,1,1,3,0) + 4. miejsce w finale

5. Andreas Jonsson (Szwecja) - 10 (3,0,3,3,0,1)

6. Peter Kildemand (Dania) - 9 (2,3,2,2,0,w)

7. Chris Harris (Wielka Brytania) - 9 (2,1,1,1,3,1)

8. Jason Doyle (Australia) - 8 (d,2,3,d,3,0)

9. Nicki Pedersen (Dania) - 7 (2,1,2,0,2)

10. Tomas H. Jonasson (Szwecja) - 6 (0,1,0,3,2)

11. Michael Jepsen Jensen (Dania) - 6 (1,0,1,3,1)

12. Antonio Lindbaeck (Szwecja) - 6 (1,1,1,3,0)

13. Krzysztof Kasprzak (Polska) - 6 (1,0,2,2,1)

14. Troy Batchelor (Australia) - 5 (3,0,0,1,1)

15. Chris Holder (Australia) - 4 (1,3,0,0,0)

16. Matej Zagar (Słowenia) - 4 (0,2,0,0,2)

Czołówka klasyfikacji generalnej: 1. Woffinden 143 pkt., 2. Hancock 118 pkt., 3. Pedersen 105 pkt., 4. Iversen 95 pkt., 5. Zagar 93 pkt., 6. Doyle 85 pkt., 7. Janowski 84 pkt., 8. Holder 82 pkt.