REKLAMA
medi raj - naczyniowiec (artykuł)
Jesteś tutaj:  Strona Główna  ›  Wiadomości  ›  Z MIASTA

Msze po łacinie

dodano: 26 lipca 2007, 15:44

tel.
e-mail:

Od września, w związku z decyzją papieża Benedykta XVI, w kościołach będzie można odprawiać msze w dawnym rycie trydenckim. Wcześniej parafia musiała uzyskać zgodę biskupa.


Trudno jednak przypuszczać, by dawny sposób odprawiania nabożeństwa spotkał się z większym zainteresowaniem wśród wiernych.

- Przez ostatnie lata w naszej kurii jedynie pojedyncze grupy osób zgłaszały chęć uczestniczenia w tego rodzaju mszach
- relacjonuje ks. dr Piotr Kubiak, kanclerz kurii w diecezji zielonogórsko - gorzowskiej.

W Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zdarzały się przypadki, gdy wierni prosili o msze w języku łacińskim. - Były to jednak wyjątki. Ja sam podobną mszę odprawiałem ponad 5 lat temu - opowiada ksiądz Dariusz Chmist, wikariusz Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP.

Księża są zdania, iż są przygotowani do odprawiania nabożeństw w dawnym, tradycyjnym rycie. - Jesteśmy otwarci na sugestie wiernych. Każdy z nas uczył się na studiach łaciny i nie powinno być problemów - dodaje ksiądz Chmist.

Istnieje jednak obawa, że parafianie częściej będą przychodzić na takie msze z ciekawości, niż z duchowej potrzeby. – Na to księża pozwolić nie mogą, tym bardziej, że zgodnie z ową decyzją papieża, można będzie w obrządku łacińskim odprawiać również śluby, chrzty i pogrzeby - tłumaczy ks. Kubiak.

Wśród księży starszego pokolenia, którzy swoje święcenia uzyskali jeszcze przed 1965 roku, a więc przed zakończeniem obrad II Soboru Watykańskiego, pomysł z wznowieniem tradycji chrześcijańskich się podoba. - Nie oznacza to jednak, że wszyscy nagle wrócą do klasycznego rytu rzymskiego - uspokaja ks. Kubiak.

Ryt trydencki przewiduje odprawianie mszy w języku łacińskim, przy równoczesnym zwróceniu księdza w stronę ołtarza (stoi tym samym tyłem do wiernych). W klasycznych mszach kapłan posiada dokładne wskazania co do wykonywanych czynności. Co więcej, wiele jego zachowań wpływa na ważność sprawowanego nabożeństwa. Liturgię wypełnia ponadto więcej zewnętrznych gestów oraz znaków. Kapłan znacznie częściej przyklęka, częściej brzmią dzwonki.
REKLAMA
ks stilon

Jeśli na tej stronie widzisz błąd,
napisz do nas!Komentarze są własnością ich twórców.
Portal Gorzow24.pl nie ponosi odpowiedzialności za opinie pozostawione w serwisie.

Pokaż komentarze

Dodaj komentarz


Zaloguj się aby dodać komentarz.

  1. Adam Oziewicz
  2. Filip Górecki
  3. Damian Marciniak
  4. Piotr Wiszniewski
  5. Bartłomiej Pluta
  6. Michał Kapuściński