Co należy wiedzieć o podatkach przed rozliczeniem się?
Z MIASTA
materiał partnera
2023-03-07 17:13
560

Wraz z początkiem roku każdy pracujący Polak przechodzi przez to samo – musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Specyficzna terminologia, zawiłe regulacje prawne, niejasne kwestie, sporne paragrafy przyprawiają nie jednego o ból głowy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się drugiemu progu podatkowemu, podatkiem naliczonym i należnym. Przepisy te są szczególnie istotne dla przedsiębiorców. Dlaczego? Przekonajmy się.
Czym jest drugi próg podatkowy?
W 2023 roku drugi próg podatkowy (32%) obowiązuje podatników, którzy przekroczyli próg dochodów wynoszący 85 528 złotych. Pytanie brzmi, czy musimy wliczać pełny dochód, aby móc otrzymać kwotę podatku przewidzianego w ramach drugiego progu? Otóż nie. Nie chodzi o całość naszego dochodu, a tylko o tę część, która przekroczyła kwotę 85 528 złotych, o czym dokładnie przeczytamy również na tej stronie: https://aleo.com/pl/blog/drugi-prog-podatkowy/. Jak te zasady mają się do osób, które nie ukończyło 26 roku życia? Niestety zerowy pit dla młodych podatników dotyczy sytuacji, w której ich dochody mieszczą się w ramach pierwszego progu podatkowego, a zatem nie przekraczają wspomnianej już kwoty 85 528 złotych. Wtedy opodatkowanie wynosi, zgodnie z przyjętymi zasadami, 17%. Jeśli dochody przekroczę tę kwotę, wówczas będzie opodatkowana zgodnie z ogólnymi zasadami.
Czym jest podatek należny?
Podatek należny płacimy wszyscy, lecz lepiej znamy go pod pojęciem VAT. Nie jest to nic innego jak wartość, którą przekazujemy urzędowi skarbowemu w ramach sprzedaży tak towarów, jak i usług. Jak czytamy na https://aleo.com/pl/blog/podatek-naliczony-a-nalezny/, wysokość podatku VAT zależy od iloczynu ceny (netto, nie brutto) i stawki VAT. Nasz podatek należny wykazujemy w deklaracji VAT-7. Podatek VAT należny płacimy po pomniejszeniu go o podatek naliczony odpowiedniemu urzędowi skarbowemu. Obowiązek ten staje się faktem po sprzedaży towaru bądź zrealizowaniu zamówienia. Podatek należny dokumentowany jest poprzez faktury wystawiane przez przedsiębiorcę. Mówimy o nim (czy raczej pobierany jest), gdy sprzedajemy towary i usługi.
Czym jest podatek naliczony?
Podatek naliczony, udokumentowany na podstawie faktur od towarów lub usług, które są nabywane przez przedsiębiorcę z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, i opłacany jest z chwilą ich zakupu. Jego kwotę stanowi suma kwot udokumentowanych na fakturach otrzymanych w wyniku nabycia towarów lub usług. W przypadku importu towaru dokumentem takim będzie na przykład deklaracja importowa lub dokument celny. O podatku naliczonym mówimy również w sytuacji zryczałtowanego zwrotu z podatku (w przypadku nabycia produktów rolnych).
Dlaczego to takie ważne?
Ważne jest, aby znać podstawy prawa podatkowego, bo wówczas w wielu sytuacjach możemy wystąpić o zwrot różnicy podatku lub zwrot różnicy na rachunek VAT. Powinno to być dla nas kluczową sprawą, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i chcielibyśmy wejść w nowy rok z jak największym zyskiem.