Lubusko-gorzowska para parafuje ZIT-y
Z MIASTA
red.
2016-12-21 22:48
43711

Kostrzyńska i termomodernizacje to dwa projekty dla Gorzowa z tzw. ZIT-ów to znaczy z unijnymi milionami skierowanymi przez zarząd województwa. Dziś w Teatrze Osterwy w ruch poszły dokumenty i pióra – są podpisy prezydenta miasta i marszałek województwa.
Przebudowa ulicy Kostrzyńskiej
Razem długość przebudowy: ok. 3 km
Całkowita wartość zadania: 44 mln zł
Poziom dofinansowania: 59,50% (26,2 mln zł)
Realizacja projektu „Przebudowa ulicy Kostrzyńskiej” wychodzi naprzeciw problemom komunikacyjnym związanym z dostępnością transportową Gorzowa, w tym dostępnością w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Gorzowa, a także problemom komunikacyjnym całego województwa lubuskiego.
Głównym celem projektu jest zwiększenie mobilności regionalnej, a w konsekwencji wpływ na wzrost konkurencyjności Gorzowa oraz całego województwa lubuskiego. Dzięki realizacji inwestycji znacząco poprawi się dostępność Gorzowa jako ośrodka rozwoju i całego MOF Gorzowa. Inwestycja przyczyni się do podniesienia standardu ulicy Kostrzyńskiej, w tym przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa ruchu na odcinku planowanej inwestycji, zwiększy przepustowość drogi, skróci czas przejazdu, przez co przyczyni się do pozytywnego wpływu na zmniejszenie kosztów przewozu transportu samochodowego. Inwestycja znacznie ograniczy negatywne oddziaływanie drogi na warunki życia mieszkańców i zasoby dóbr kultury. Ponadto, dzięki stworzeniu projektowanej infrastruktury drogowej, nastąpi poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych i rowerzystów poruszających się drogą w terenie zabudowanym, jak również zapewniony będzie równy dostęp wszystkim uczestnikom ruchu do infrastruktury publicznej.
Projekt polega na przebudowie Kostrzyńskiej na odcinku ok. 1900 m – od skrzyżowania z ul. Plac Słoneczny do skrzyżowania z ul. Dobrą oraz remoncie ul. Kostrzyńskiej na odcinku ok. 1109 m – od skrzyżowania z ul. Dobrą do skrzyżowania z węzłem S3.
Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Gorzowie
Wartość całkowita projektu 2.089.225,50 zł
Poziom dofinansowania: 76% (1.594.909,69 zł)
Realizacja projektu rozpoczęła się 06.11.2015 r.
Zakończenie realizacji projektu planowane jest na 30.11.2017 r.
Przeprowadzona została głęboka modernizacja energetyczna budynków: Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 9, Przedszkola Miejskiego nr 4. Termomodernizacja Żłobka Miejskiego nr 3 będzie miała miejsce w 2017 roku. Wykonano następujące roboty: ocieplanie ścian budynków i stropodachów, częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji c.o. wraz z regulacją i izolacją przewodów, modernizację oświetlenia na energooszczędne, montaż instalacji solarnej.
Wprowadzenie usprawnień termomodernizacyjnych doprowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na energię budynków objętych projektem o 60,08% rocznie. W rezultacie nastąpi obniżenie emisji głównych zanieczyszczeń powietrza i CO2, poprawa jakości powietrza i warunków życia grupy docelowej – społeczności MOF GW. Przedsięwzięcie jest zgodne ze Strategią ZIT MOF GW.
Komentarze: