Okrągły stół: po co ten hejt!?
Z MIASTA
red.
2017-01-04 10:42
48933

Zapowiadamy: akademicy w najbliższy poniedziałek organizują „okrągły stół”. Cel? Co zrobić z hejtem, mową nienawiści, przejawami nietolerancji.
Ogólnopolski okrągły stół „Społeczeństwo, władza, media: mowa nienawiści a inkluzja społeczna” – 9 stycznia, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Organizator: Zakład Administracji Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Akademickie Centrum Studiów Niemcoznawczych i Europejskich AJP. Początek obrad: 10.00, sala konferencyjna Biblioteki Głównej Akademii im. Jakuba z Paradyża, ul. Chopina 52.
Debata poświęcona naturze zjawiska tzw. hejtu – jego przyczynom, zakresowi w życiu publicznym, prywatnym i mediach oraz możliwościom przeciwdziałania. Dostrzegalna brutalizacja języka jest zjawiskiem niebezpiecznym, a mechanizmy jego prewencji i zwalczania powinny zostać zaprojektowane i wdrożone wspólnie przez przedstawicieli władzy i społeczeństwa.
Celem okrągłego stołu, gromadzącego naukowców z ośrodków akademickich z całej Polski, przedstawicieli organizacji pozarządowych, organów władzy i mediów oraz studentów, będzie stworzenie przestrzeni do wymiany poglądów i dobrych praktyk w zakresie budowania inkluzywnego społeczeństwa i zwalczania przejawów nietolerancji. W obradach okrągłego stołu wezmą udział przedstawiciele: Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Poznańskiego Centrum Praw Człowieka, Instytutu Nauk Prawnych PAN, Stowarzyszenia PECSA, Fundacji Kształcenia Ustawicznego „PERITIA”, Centrum NGO w Poznaniu, Stowarzyszenia „Nigdy więcej!”, Zachodniego Ośrodka Badań Społecznych i Ekonomicznych, Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie i Wydziału dw. z Cyberprzestępczością, KWP w Szczecinie, portalu e-gorzowska.pl oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża
PROGRAM:
Otwarcie obrad, g. 10.00-10.30
JM prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża
w Gorzowie
dr Jacek Jaśkiewicz, Dziekan Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie
Panel I. Mowa nienawiści: kwestia prawna, problem społeczny czy fenomen medialny?, g. 10.30-11.30, moderatorka: dr Anna Chabasińska, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie
prof. dr hab. Janusz Mieczkowski, Uniwersytet Szczeciński, „Złe praktyki w mówieniu i pisaniu o mniejszościach narodowych i etnicznych”
dr Grażyna Baranowska, Poznańskie Centrum Praw Człowieka, Instytut Nauk Prawnych PAN „Wolność słowa a mowa nienawiści”
prof. dr hab. Paweł Prüfer, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, „Socjologia metamorficzna i etyka społeczna remedium na mowę nienawiści?”
Panel II. Władza a mowa nienawiści: dobre praktyki w budowaniu inkluzywnego społeczeństwa, g. 11.30-12.30, moderatorka: dr Ida Musiałkowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
dyr. Anna Błaszczak, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, „Przeciwdziałanie przestępstwom z nienawiści jako zadanie władz publicznych”
nadkom. Marek Waraksa, KWP w Gorzowie, „Działalność lubuskiej Policji
w dziedzinie przestępczości motywowanej nienawiścią”
dr Anna Dobrychłop, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, „Dobre praktyki w zakresie włączania osób z niepełnosprawnościami w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie”
Panel III. Cyberhejt: O hejcie w Internecie i innych mediach, g. 12.45-13.45, moderator:
dr Maciej Serowaniec, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
red. nacz. Hanna Kaup, eGorzowska.pl, „Forumowa bandyterka”
dr Krzysztof Gorazdowski, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, „Cyberstalking - prześladowanie w Internecie”
podinsp. Arkadiusz Kozak, Naczelnik Wydział dw. z Cyberprzestępczością, KWP w Szczecinie, „Zwalczania przestępstw z nienawiści w Internecie”
Panel IV. Społeczeństwo obywatelskie przeciw dyskryminacji i nienawiści, g. 13.45-14.45, moderator: dr Joanna Stefaniak, Uniwersytet Gdański
mgr Jarosław Urbański, Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych, „Imigranci romscy w Polsce - własnym głosem o sobie”
dr Marta Pachocka, Szkoła Główna Handlowa, PECSA, „Kryzys migracyjny i jego implikacje dla działalności organizacji pozarządowych w sferze inkluzji społecznej”
mgr Stanisław Czerczak, Stowarzyszenie „Nigdy więcej”, Problem rasizmu, ksenofobii i homofobii w Polsce na podstawie działalności Stowarzyszenia „Nigdy więcej”
mgr Monika Łagodzińska, Fundacja Kształcenia Ustawicznego „PERITIA”, Centrum NGO, Poznań, „Rola NGO w budowaniu inkluzywnego społeczeństwa”
Panel V. Studenci na rzecz równość i inkluzji społecznej, g. 15.45-16.45, moderator:
mgr Joanna Lubimow, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie
Karolina Terlińska, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, „Zakaz dyskryminacji ze względu na wiek w prawie UE jako instrument inkluzji społecznej”
Agata Bielawska, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, „Ochrona praw podstawowych w orzecznictwie Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej”
Stanisława Nawrot, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, „Równość kobiet i mężczyzn jako zasada polityki spójności Unii Europejskiej”
Mateusz Lemański, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, „Ochrona prawna ofiar przemocy wobec kobiet i przemocy domowej jako element krajowego
i międzynarodowego systemu prawnego”
Podsumowanie obrad, g. 16.45-17.00
dr Aleksandra Szczerba-Zawada, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie
dr Tomasz Marcinkowski, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie
Komentarze: