Jaka pasja taka szkoła. Nowinki na Targach!
Z MIASTA
oprac.ao
2017-02-16 14:29
44180

archiwum g24.pl
Miejsce: hala sportowa OSiR-u przy Słowiańskiej – tu od lat nic się nie zmienia. Ale poza tym organizatorzy zapowiadają wiele nowych rozwiązań: interaktywne stoiska czy indywidualną mapę zwiedzania. Na początku przyszłego tygodnia targi edukacyjne.
60. wystawców, wśród nich 30. firm i szkoły ponadgimnazjalne. Będą też zupełnie nowe elementy: interaktywne stoiska oraz indywidualna mapa zwiedzania – we wtorek i środę, 21 i 22 lutego Gorzów będzie edukacyjnym centrum regionu z targami „Szkoły i pracodawcy”. Główni adresaci? Uczniowie trzecich klas gimnazjów i ich rodzice, bo najczęściej decyzja o kierunku kontynuowania nauki to efekt wspólnych, rodzinnych ustaleń.
Aby uatrakcyjnić targi organizatorzy zadbali o prezentacje zarówno szkół, jak i firm – uczeń będzie mógł nie tylko przyswoić informacje, ale zobaczyć konkretny produkt lub uruchomić maszynę, urządzenie, czy wykonać doświadczenie.
Oprócz interaktywnych stoisk targowych aktywna będzie również scena – czas tylko dla siebie będą tam miały poszczególne szkoły z wybranym programem i pomysłami. Organizatorzy zaplanowali także miejsce na ofertę gorzowskich uczelni oraz organizacji pracodawców – będzie ich ponad 30. Głównym celem targów jest promocja szkolnictwa zawodowego w powiązaniu z potrzebami lokalnego rynku pracy oraz z włączeniem pracodawców w proces kształcenia.
Po raz pierwszy uczeń będzie mógł skorzystać z oferty, przygotowanej specjalnie dla niego. Kilka tygodni temu wszyscy uczniowie klas trzecich szkół gimnazjalnych zostali zdiagnozowani w zakresie predyspozycji i potencjalnych umiejętności przez specjalistów z zespołu poradni psychologiczno-pedagogicznych. W oparciu o wyniki diagnozy został stworzony zawodowy profil ucznia, a ten pozwolił stworzyć indywidualną mapę zwiedzania targów. Zgodnie z nią, uczeń będzie kierowany do tych stoisk, które będą odpowiadały jego zainteresowaniom, predyspozycjom i pasjom.
Dlatego na tym samym stoisku będą na przykład Mechanik i Budowlanka oraz pracodawcy z branż pokrewnych (budowlana, mechaniki samochodowej, stolarska itp.). Zgodnie z tą samą koncepcją Gastronomik będzie w sąsiedztwie restauracji, piekarni, hoteli, itp. Poza tradycyjnymi boksami szkolnymi, tym razem na Targach będą przyszli pracodawcy.
Kolejną nowością będzie możliwość korzystania z komunikacji miejskiej przez uczniów klas trzecich gimnazjów oraz ich opiekunów za darmo. Prezydent miasta na mocy porozumienia z MZK, wydał decyzję, aby uczestników targów zwolnić z opłat za bilety. Dotyczy to zarówno uczniów szkół z Gorzowa, ale też z gmin ościennych: Bogdańca, Deszczna, Kłodawy, Lubiszyna i Santoka.
Program:
21 lutego (wtorek)
8.30-15.00 targi dla gimnazjalistów i zwiedzających
15.00-17.00 targi dla zwiedzających i rodziców
15.30-18.30 warsztaty panelowe „Zawodowstwo gwarancją sukcesu” dla uczniów i nauczycieli szkół zawodowych z udziałem pracodawców, samorządowców oraz mediów
22 lutego (środa)
8.30-14.00 targi dla gimnazjalistów i zwiedzających
Komentarze: