Znasz te chwyty, łatwiej się wybronisz [FOTO]
Z MIASTA
red.
2017-02-21 14:26
47950
Cyberprzestępczość, „niebieska karta”, profil ofiary to wątki przedstawiane przez policję w czasie „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Dobrze to wszystko wiedzieć, aby sprytny przestępca nie sprowadził ofiary do parteru.
Ważne: od poniedziałku, 20 lutego do niedzieli 26 lutego, w ramach obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” lubuska policja uruchomiła punkty konsultacyjne oraz numery telefonów dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. W punktach na terenie regionu dyżurują policjanci wraz z ekspertami.
http://www.lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/20133,TYDZIEN-POMOCY-OSOBOM-POKRZYWDZONYM-PRZESTEPSTWEM-2017.html
„Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” – wydział prewencji komendy wojewódzkiej policji w Gorzowie z pełnomocnikiem ds. Ochrony Praw Człowieka oraz z psychologiem policyjnym poprowadził spotkanie edukacyjno-informacyjne dla młodzieży. Hasło przewodnie: „Mów i nie bądź obojętny!”.
Na początek o aspektach prawnych cyberprzestępczości mówił nadkom. Piotr Wiśniewski, ekspert wydziału prewencji KWP, wyliczył i przedstawił najczęściej odnotowywane przestępstwa cyberprzemocowe na terenie woj. lubuskiego: włamania na konto, groźby karalne i stalking czyli uporczywe nękanie.
Potem było o „niebieskiej karcie” – kom. Justyna Ławreszuk z wydziału prewencji KWP wskazała na najtragiczniejsze zdarzenia kryminalne z przemocą w tle, apelując do młodzieży o to, aby jako świadkowie przemocy w rodzinie zwracali uwagę na krzywdę innych i informowali służby w razie jakichkolwiek podejrzeń znęcania się nad najbliższymi.
Z kolei mł. insp. Agata Sałatka, pełnomocnik komendanta wojewódzkiego policji ds. Ochrony Praw Człowieka, przybliżyła młodzieży Polską Kartę Praw Ofiary, wskazując na poszanowanie godności osoby pokrzywdzonej przestępstwem oraz jej równości wobec prawa.
Ostatni wykład dotyczył psychologicznego profilu ofiary przestępstwa – omówiła go koordynator zespołu psychologów komendy wojewódzkiej, mgr Magdalena Mielczarek-Snopek. Psycholog wskazywała na czynniki „ułatwiające” stanie się ofiarą przestępstwa, ze szczególnym uwzględnieniem profilu ofiary przemocy w rodzinie.















Komentarze: