Specjalista: zero nietoperzy przy alei!
Z MIASTA
info. um/ao
2017-03-02 15:03
44050

Koniec zadania chiropterologa. Rezultat: w drzewach przy Kostrzyńskiej nie ma nietoperzy. To zła informacja dla obrońców drzew, za to dobra dla samej przebudowy ulicy. Wycinka nie będzie zablokowana.
Chiropterolog pracował na zlecenie miasta, po tym jak takie prace zleciła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Oględziny drzew zostały przeprowadzone 27 lutego. Miasto opublikowało najważniejsze z zapisów protokołu z przeglądu drzew pod kątem zasiedlenia przez nietoperze, w związku z realizacją wycinki drzew w ramach zadania pn. „Przebudowa ulicy Kostrzyńskiej na podstawie Umowy nr 21/WIR/2017 z dnia 15.02.2017 r.”
W protokole czytamy m.in.:
- (…) Skontrolowane dziuple w większości były płytkie i nie pełniły funkcji siedlisk nietoperzy z uwagi na ich niewielką głębokość, głównie były to dziuple, powstałe w bliznach po kontrach, które się połamały lub zostały wycięte. Dziuple na tyle głębokie, że mogły stanowić potencjalne stanowisko nietoperzy, stwierdzono jedynie w przypadku sześciu drzew oznaczonych numerami 280, 212, 228, 31, 91 i 219. Szczegółowo skontrolowano je za pomocą endoskopu i nie stwierdzono w nich przedstawicieli tego rzędu ssaków ani ich odchodów.
- (…) W odniesieniu do drzew, co do których było podejrzenie obecności kryjówek nietoperzy wykonano dokumentację fotograficzną i stwierdzono konieczność prowadzenia nadzoru przyrodniczego bezpośrednio przed i w trakcie wycinki (…) Zaznacza się jednak, że w drzewach tych nie stwierdzono nietoperzy, ani śladów ich bytowania.
Ustalenia:
Z uwagi na fakt, że nie można wykluczyć obecności potencjalnych siedlisk nietoperzy w szczytowych częściach koron, zaleca się przeprowadzenie prac wycinkowych pod nadzorem przyrodniczym – doświadczonego ornitologa lub chiropterologa. Na 27 lutego nie podlegają wycince drzewa o średnicy powyżej 80 cm.
To jeszcze nie koniec badań ekspertów. W przyszłym tygodniu zacznie pracować briolog - specjalista między innymi od mchów, ponadto nad inwestycją od 1 marca czuwa ornitolog. W przypadku, gdy potwierdzi się występowanie gatunków chronionych roślin, miasto wystąpi do RDOŚ o wydanie zgody na odstępstwa. Pozostaną jeszcze badania (nadzór) entomologa w zakresie możliwości występowania pachnicy dębowej (owady – chrabąszcze).
Komentarze: