Pracowałeś w Niemczech? Sprawdź czy przysługuje ci Kindergeld!
Z MIASTA
promocja
2017-03-22 21:23
4855

Ekspert z firmy KDF-Podatki Pani Adriana Paczkowska odpowiada, komu należy się niemiecki zasiłek rodzinny tzw. Kindergeld.
Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Polacy mieszkający i pracujący na terenie Niemiec mogą starać się o uzyskanie niemieckiego zasiłku na dzieci. Wnioskodawcą może być osoba, która podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech, czyli gdy dana osoba posiada miejsce zamieszkania w Niemczech, ma otwartą działalność gospodarczą tzw. Gewerbe lub pracuje legalnie jako osoba zatrudniona i rozlicza się z podatków z niemieckim Urzędem Skarbowym tzw. Finanzamt.
Kindergeld przyznawany jest przez Niemiecką Kasę Rodzinną tzw. Familienkasse, także na dzieci mieszkające w Polsce, do ukończenia przez nie 25 roku życia, jeśli nadal kontynuują naukę w szkole lub studia. Zasiłek można otrzymywać także na dzieci przysposobione (adoptowane), na dzieci współmałżonka (pasierbów) oraz dzieci rodziców zastępczych, jeżeli tylko należą do gospodarstwa domowego wnioskodawcy.
Rodzice dziecka, którzy starają się o niemiecki zasiłek nie muszą być w związku małżeńskim, mogą być po rozwodzie lub w separacji.
Zasiłek na dzieci od 01.01.2017 r. wynosi 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, na trzecie 198 euro, natomiast na czwarte i każde kolejne dziecko jest to kwota w wysokości 223 euro miesięcznie. Przyznany Kindergeld na dzieci wypłacony jest maksymalnie do czterech lat wstecz, a następnie co miesiąc bezterminowo, aż do momentu ustania prawa do zasiłku na dzieci.
Dobrze, gdy wniosek o Kindergeld zostanie złożony przez specjalistów. W ten sposób można uniknąć wielu problemów formalnych. Nie znając języka niemieckiego, to najlepsza opcja na szybką i pozytywną decyzję w sprawie Kindergeld.
Więcej na temat Kindergeld >>>>>