przejdź do treści strony kontakt
strona główna 501 936 975 menu wyszukiwarka

Szlak ponadczasowy, od soboty [PROGRAM NSK]

Z MIASTA


2017-06-10 11:39
58690

(fot. Adam Oziewicz)

Jeżeli gorzowianie zapamiętali Szlak jako noc z piątku na sobotę to czas na zmianę, bo tym razem zacznie się w sobotę. Być może już w przyszłym roku, 10. edycję NSK dotknie jeszcze bardziej radykalna reforma. Jaka? 

Nocny Szlak Kulturalny 2017. Tym razem z 10 na 11 czerwca, zatem z soboty na niedzielę z 34 punktami w programie. MCK jako główny koordynator i organizator przygotowuje NSK, tym razem to 9. edycja. – Koncentrujemy działania wielu osób, dla których liczy się kultura – zaznaczyła otwierając konferencję prasową w amfiteatrze Hanna Błauciak, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Z satysfakcją oceniła, że z roku na rok impreza jest coraz bogatsza, lepsza przez to coraz bardziej prestiżowa.         
 
Rafał Stećków, kierownik działu organizacji imprez MCK zarazem koordynator NSK przywitał debiutujących na szlaku. Oto lista „pierwszoklasistów”:  
Przedstawienie „Jutro będzie lepiej” w wykonaniu teatru Tygiel (spektakl na Wełnianym Rynku w sąsiedztwie Przemysłówki, wejście od ulicy Jagiełły)
Robert Piotrowski poprowadzi spotkanie z pokazem filmowym i dyskusją, dla których inspiracją jest stilonowska kaseta magnetofonowa (punkt w Jazz Clubie i na Kozaczej Górze)
„Przystanek obywatelski” – biuro konsultacji społecznych UM zachęca do rozmowy o rewitalizacji, o koncepcji przebudowy Kwadratu i nabrzeża Kłodawki (dawny klub Lamus przy Sikorskiego)
Rozrywkowy wieczór filmowy w The Whiskey Jar (klub przy Zabytkowej) – poza projekcjami, także napoje wymyślane w dziejach kina na potrzeby filmowych przebojów  
Program Marcina Ciężkiego w lokalu po sklepie Troll na skrzyżowaniu Wełnianego Rynku i Hawelańskiej (wśród wykonawców Monika Łuczak, Marta Frej, kwartet smyczkowy FG)
Słoma & D’Roots Brothers (Scena na scenie, amfiteatr)
 
R. Stećków zaznaczył, że przed gorzowianami dziewiąta, mocna edycja Szlaku, a to za sprawą równowagi. – Zwykle dominowała muzyka, tym razem równie silnie reprezentowane są działania plastyczne. Szlak jest wyraźnie zarysowany, godny polecenia – ocenił.
 
MCK przyjmowało zgłoszenia do Szlaku do 18 maja, ale podejście organizatorów do terminu nie było surowe. Dowód: jeszcze we wtorek, 6 czerwca na listę wprowadzono ostatni punkt do NSK. Z kolei pierwsze zgłoszenie wpłynęło w połowie kwietnia. Impreza od strony organizacyjnej do złudzenia przypomina sprint. 
 
W tym roku jest nieco więcej punktów niż w 2016 roku – przypominamy, wtedy na nocnej trasie były 32 punkty, a wcześniej przez lata liczba miejsc oscylowała wokół 21. Co ważne, wszystkie instytucje kultury w mieście mają swoje atrakcje na Szlaku. 
 
Impreza z jedną, niezwykle istotną różnicą w porównaniu do poprzednich ośmiu – tym razem to noc z soboty na niedzielę. Dlaczego tak? R. Stećków wyjaśnił, że przyczyn było tak wiele jak organizatorów, dla których sam początek weekendu sprawiał, że nie mieli odpowiedniej porcji czasu na przygotowanie swoich programów. – To dotyczyło szczególnie artystów niezależnych. Zwykle działających poza kulturą zinstytucjonalizowaną. Szlak w sobotę rozwiązuje problem – zauważył.    
 
Organizatorzy już analizują sytuację 10. Szlaku – w związku z nagromadzeniem cyklicznych imprez miejskich w maju i czerwcu, MCK bierze pod uwagę przeniesienie Szlaku na koniec września. Instytucja przymierza się do ostatecznych rozwiązań dla przyszłorocznej, jubileuszowej i kolejnych edycji.  
 
Na Szlaku po raz pierwszy Janusz Wójcik i jego The Whiskey Jar przy Zabytkowej. Prowadzi lokal od pół roku i od razu zdecydował się przyłączyć do Nocnego Szlaku Kulturalnego – przyznaje, że od zawsze myślał o aktywnym udziale w tej imprezie, jako widz uczestniczy w niej od lat.       
 
Wśród atrakcji przy Zabytkowej napój Vesper z filmu Casino Royale z 1967 roku, przygotował go sam James Bond. – Zawsze chciałem go spróbować – przyznał J. Wójcik. Składa się z gordon's ginu i likieru lillet (unikalny w Polsce napój, bo wspomniany francuski likier jest u nas niemal nie do dostania). W The Whiskey Jar od dłuższego czasu planowano podanie takiego drinka, prowadzący czekali tylko na specjalną okazję. – W tę noc gramy i tańczymy wyłącznie do muzyki filmowej, będą też projekcje – jeszcze ustalamy czy całego filmu czy najlepsze fragmenty z kilku, nawiązujące do tej samej tematyki – zapowiedział właściciel lokalu.   
 
Przy Dziewięciu Muz też wyjątkowo, bo poza muzyką filharmoników będzie zwiedzanie niedostępnych, podziemnych części obiektu. Atrakcja będzie „podana” w konwencji horroru. Urszula Śliwińska, od niedawna rzecznik prasowa Filharmonii Gorzowskiej przedwczoraj była na miejscu, już widziała to, co za kilka dni zobaczą wszyscy zwiedzający. Nie chce zdradzać szczegółów, jedynie fakt, że do części podziemnej wchodzi się od strony południowej. – Schodzimy w dół, na poziomie minus 1 trzeba obejść praktycznie cały obiekt. Po drodze zaglądamy do zakamarków gdzie na co dzień nie ma dostępu. Przy okazji zdradzimy nieco szczegółów o zapleczu technicznym filharmonii, jak działa od kuchni. Reszta to już same niespodzianki, o których teraz ani słowa – zaznaczyła.
 
Zejść będzie kilka, każde co godzinę. Jedna grupa będzie liczyć do trzynastu osób. Będzie wyznaczona strefa zabaw z opieką dla dzieci na czas gdy rodzice będą zwiedzać niedostępne części FG. Podziemia to główne korytarze, od których odbijają odnogi, więcej nie da się ujawnić, bo scenografia i element zaskoczenia jest tu kluczowy. Wiadomo tylko, że do podziemi nikt nigdy nie wchodzi, nawet pracownicy instytucji. Tylko jedna osoba jest upoważniona do wejścia w tę strefę. Ważna informacja: podczas zwiedzania będzie muzyka na żywo grana przez filharmoników, ale też odtwarzana. 
 
Wśród gości na konferencji prasowej także Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru Osterwy – zdradził nam, że już zamyka program Festiwalu Teatrów Ogródkowych na Scenie Letniej – szczegóły przedstawi na konferencji w najbliższy poniedziałek. Tymczasem, co ma na NSK 2017? Wieczór inspirowany wierszem Gałczyńskiego. Przedstawienie relacji międzyludzkich – między kobietą a mężczyzną. Będzie o nieporozumieniach, o rozterkach, o miłości, o pięknie, a wszystko w  oprawie muzycznej, z piosenkami. – Założenie NSK proste, zarazem trafiające w punkt – odwiedzamy poszczególne miejsca ze zdarzeniami kulturalnymi. Teatr jest jednym z ogniw tego wspaniałego łańcuszka. Na godzinę można do nas się przyłączyć, zabawić, zarazem zastanowić się nad sensem życia, nad tym, co nas łączy i co nas dzieli – zapowiedział swój punkt na Szlaku dyrektor Tomaszewicz.              
 
Robert Piotrowski przygotowuje słowo i obraz w Jazz Clubie, a na Górze Kozackiej w dodatku dźwięk. Punkt z regionalistą w roli gospodarza będzie dedykowany kasecie stilonowskiej i samemu zakładowi Stilon. Gorzów słynął z magnetycznego nośnika dźwięku i do dzisiaj jest kojarzony ze stilonką. Niestety nie będzie jazzu odtwarzanego z gorzowskich starych kaset, ale Robert Piotrowski zapowiada materiał filmowy tworzony w ostatnich dniach – dokumentuje i przybliża wątki związane z użytkowaniem i odtwarzaniem muzyki ze starego nośnika wyprodukowanego w Gorzowie. – Jeżeli pozwoli technika, odpalimy urządzenia szpulowe i kasetowe, aby wczuć się w odległe już lata. Ponadto będzie to czas do rozmowy o miejscu i randze przeszłości we współczesnym Gorzowie, w szczególności Stilonu. Liczę na obecność osób, które dobrze pamiętają, pracowały w największym zakładzie produkcyjnym – zdradził portalowi. Druga część jego wieczoru to już Kozacka Góra z muzyką i opowieścią o dziejach tego miejsca.          
 
PROGRAM NSK 2017
 
1.
17.00-17.40 Stary Rynek
ORKIESTRA DĘTA OSP SIEDLICE – inauguracja IX edycji Szlaku
 
2.
17.00-21.00 ul. Chrobrego 9, Klub Kultury MCK JEDYNKA
17.00 - KULTURALNE DZIERGANIE – próba ustanowienia gorzowskiego rekordu w robieniu na drutach w jednym czasie i miejscu w Światowy Dzień Robienia na Drutach. Zaprasza Koło Gospodyń Miejskich
18.00 - Wrathu + Mała Fuzja - koncert stypendystów miasta
19.00 - CZERŃ I BIEL NIE SĄ NUDNE – wernisaż wystawy grafiki autorstwa Michała Bajsarowicza, Magdaleny Ćwiertni, Bogusława J. Jagiełły, Krzysztofa Swaryczewskiego oraz Andrzeja Gordona i Bolesława Kowalskiego. Kurator: Elżbieta Neuman 
 
3.
17.00-22.00 ul. Kosynierów Gdyńskich 64, Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów
JAZZ DLA KAŻDEGO w wykonaniu Macieja Kocińskiego, znane pieśni uwielbieniowe w jazzowych aranżacjach (17.00-17.45, 18.30-19.15, 20.30-20.45)
 
4.
17.00-02.00 ul. Jagiełły 11, Klub MagnetOFFon (Łaźnia Miejska)
CZŁOWIEK – ZNIKAJĄCY ELEMENT KRAJOBRAZU – wernisaż wystawy Piotra Merdy
18.00 PARASOMNIA – wystawa grafiki warsztatowej. Kurator: Marta Tomczyk (Koło Naukowe PUNKT GRAFIKI - Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
 
5.
17.30-18.30 ul. Wełniany Rynek 18, wejście od ul. Jagiełły, budynek byłej „Przemysłówki”
JUTRO BĘDZIE LEPIEJ - Performance teatralny w wykonaniu Teatru Tygiel, wg scenariusza Hanny Kaup, w reżyserii Artura Nełkowskiego, z udziałem grupy rekonstrukcyjnej 
 
6.
18.00-19.00 Park Róż, ogródek Cafe Costa
OD OSIECKIEJ DO PIAF – recital aktorski Anny Łaniewskiej i Edyty Milczarek z zespołem: Marek Zalewski - piano, Arkadiusz Malinowski - git. basowa, Mariusz Lipiński - perkusja
 
7.
18.00-03.00 ul. Chrobrego 4, Mała Galeria GTF
FOTOGRAFIE Z PIĘCIU KONTYNENTÓW - wystawa Stefana Piosika
18.00 - wernisaż, 20.00 - spotkanie autorskie, oprowadzenie
 
8.
18.00-19.00, 21.00- 24.00 ul. Jagiełły 7, Jazz Club Pod Filarami
18.00-19.00 - WOKÓŁ STILONKI - pokaz filmowy i dyskusja o zakładzie STILON i jego sztandarowym produkcie - kasecie. Prowadzenie - Robert Piotrowski (org. SZTUKA MIASTA)
21.00-23.00 - koncert THE SUNNY SIDE w składzie: Grzegorz Turczyński (voc, tb,perc.), Janusz  Kula (g), gość specjalny - Marek Konarski (ts)
 
9.
18.00-24.00 ul. Łokietka 32-33, Restauracja, Miejsce Kultury „Łubu Dubu”
FOTOGRAF W DRODZE DOŚWIADCZA NAOCZNOŚCI – wystawa prac Sławka Sajkowskiego, Marcina Małuszka, Michała Zielińskiego, Tomasza Hołyńskiego
 
10.
18.00-24.00 ul. Warszawska 35, Zespół Willowo-Ogrodowy Muzeum Lubuskiego
18.00 MUZYKA MOJEJ DUSZY - recital wokalny. Wystąpią: Beata Gramza – sopran i Marta Ożelska-Kurzawa – fortepian w utworach z okresu Młodej Polski (Willa)
19.00 SKARBY WIARY. Historyczne i archeologiczne źródła chrztu Polski. Wystawa ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (Oficyna)
20.00 SKARBY KULTURY UNIETYCKIEJ - wyroby z brązu i miedzi sprzed 4000 lat odkryte w okolicach Gorzowa (Willa)
20.30 i 23.00 - WYSPA WŁADCÓW - reż Z. Cozak (dł 45 min). Film pokazuje Ostrów Lednicki (Willa) w okresie największego rozkwitu, rezydencję Mieszka I i Bolesława Chrobrego
 
11.
18.30-23.00 ul. Sikorskiego 5, Dom Historii Miasta (dawny LAMUS
PRZYSTANEK OBYWATELSKI – Biuro Konsultacji Społecznych zaprasza na rozmowy o rewitalizacji (przebudowa Kwadratu, pobrzeża  Kłodawki) i oddanie głosu na zadania z Budżetu Obywatelskiego 2018
 
12.
18.30-4.00 ul. Zabytkowa, THE WHISKEY JAR (dawna Gerappa)
ROZRYWKOWY WIECZÓR FILMOWY - lokal serwuje (odpłatnie) drinki znane z kinowych przebojów, na przykład: James Bond (Vesper), Tequila Sunrise, Sex w wielkim mieście (Cosmopolitan)... Projekcje filmowe i muzyka taneczna wyłącznie filmowa 
 
13.
18.30-19.00 brama wejściowa i parkan otaczający Park Róż
KWIATY POLSKIE – wernisaż Beaty Stanek – wystawa prezentująca na banerach aktualną twórczość gorzowskiej artystki
 
14.
18.30 - do ostatniego obserwatora, Bulwar Zachodni
WSZECHŚWIAT NA WYCIĄGNIĘCIE DŁONI – obserwacja nocnego nieba, kraterów na księżycu, aktywności słonecznej, pokaz sprzętu i technik obserwacji, polowanie na przelatującą Stację Kosmiczną ISS i planety naszego układu. Zaprasza Gorzowska Grupa Miłośników Astronomii „GAMMA” 
 
15.
19.00-24.00 ul. Wełniany Rynek 6, Cafe Dziki Bluszcz
MOJE ŚWIATY - wystawa fotograficzna Emilii Wójcik
 
16.
19.00-24.00 ul. Łokietka 20a, Biblioteka Pedagogiczna WOM
FOTO-RETRO-BIBLIOTEKA – „Kopia nieidealna czyli wystawa fotograficzna grupy fCzasowicze”
20.00-22.00 - spotkanie z autorami, kącik fotograficzny w stylizacji retro 
 
17.
19.00-21.00 ul. Chrobrego 13, Studio Plastyki MCK
WYSTAWA MALARSTWA uczestników Inkluzywnej Pracowni Edukacji Artystycznej
 
18.
19.00-2.00 ul. Przemysłowa 50, pracownia MINU MINU
MOZAIKOWY MURAL - warsztaty tworzenia mozaiki ceramicznej (11.06 dokończenie montażu na ścianie w godz. 11.00-14.00) 
ŻYCIE  W GLINIE - wystawa prac ceramicznych
 
19.
19.00-19.30 ul. Wełniany Rynek (pomiędzy Studnią Czarownic a repliką tramwaju)
UNIESIENIE - performance w wykonaniu Izabeli Chamczyk (org. Miejski Ośrodek Sztuki)
 
20.
19.00-1.00 Katedra Gorzowska - galeria wewnątrz wieży katedralnej
10 X P MOJE MIASTO GORZÓW - wystawa prac malarskich Agaty Kaczuk-Jagielnik. Obrazy przedstawiają Katedrę z różnych stron i w perspektywie otaczającego ją miasta.
 
21.
19.00-24.00 ul. Mościckiego 7, Archiwum Państwowe w Gorzowie
Porady dotyczące badań genealogicznych, tworzenia archiwów rodzinnych, uzyskiwania dokumentów pracowniczych, prezentacja zasobów Archiwum w tym programów TV VIGOR
 
22.
19.30-24.00 Bulwar Wschodni, pokład lodołamacza KUNA
Z ARCHIWUM KAPITANA JERZEGO HOPFERA - wystawa fotografii, zwiedzanie
 
23.
19.30-20.30 ul. Herberta, dziedziniec Urzędu Miasta
PORTRET 7.6.0. - 760 portretów gorzowian umieszczonych na banerze, który po prezentacji zostanie przeniesiony i umieszczony w Galerii Bezbronnej. Inicjatywa Grupy Fotograficznej AZYL-ART działającej przy Studiu Plastyki MCK
 
24.
19.30-23.00 ul. Okólna 31A, Galeria Malarstwa Jerzego Zgorzałka
PEJZAŻ GORZOWA - wystawa autorska właściciela galerii, spotkanie z artystą 
 
25.
20.00-24.00 ul. Pomorska 73, Miejski Ośrodek Sztuki
MOS/ST/808 - nocne oprowadzanie kuratorskie: Jerzy Gąsiorek, Gustaw Nawrocki, Zbigniew Sejwa - co godzinę, od 20.00
Prezentacja kolekcji sztuki na co dzień nieeksponowanej, m.in.: W. Hasiora, J. Dudy-Gracza, Z. Jujki, E. Dwurnika, A. Gordona, B. Kowalskiego, W. Strebejki…
 
26.
20.00-23.00 Wełniany Rynek, lokal po dawnym sklepie Troll
20.00 - wernisaż wystawy MONIKI ŁUCZAK - podświetlane fotografie, spotkanie z artystką
21.00 - wernisaż wystawy MARTY FREJ - billboardy, memy, plakaty, spotkanie z artystką
22.00-22.45 - koncert kwartetu smyczkowego STRAORDINARIO z Filharmonii Gorzowskiej
 
27.
20.30-2.00 Wełniany Rynek 18, wejście od ul. Jagiełły, budynek byłej „Przemysłówki”
GALERIA BEZBRONNA - nazywa się bezbronną, bo nie ma sił bronić się przed twórcami i artystami, nie posiada nadzoru kuratora i nie może narzucić ani zabronić nikomu niczego... 
Pomysłodawca i koordynator zbiorowej wystawy - Daniel Adamski
 
28.
20.00-1.00 ul. Dziewięciu Muz, FILHARMONIA GORZOWSKA
CIEMNA STRONA FILHARMONII - tej nocy w Filharmonii obudzą się mroczne siły, które sprawią, że każdy zwiedzający zapamięta tę wizytę na długo. Gwarantujemy, że nie będzie miło i przyjemnie, nie będzie bezpiecznie i komfortowo, w zamian za to - będą ciarki, mrożące krew w żyłach emocje. Lubisz się bać ? Na czas zwiedzania rodzicom z dziećmi poniżej 10 roku życia oferujemy opiekę nad pociechami w sali zabaw.
 
29.
20.00-21.00 Park Siemiradzkiego - Kozacza Góra
DYM NA KOZACZEJ GÓRZE – krótki wykład o historii miejsca - Robert Piotrowski
Wydarzenie audiowizualne Dym Records i goście
 
30.
21.00-22.00 - Park Siemiradzkiego, scena na scenie Amfiteatru MCK
SŁOMA & D’Roots Brothers - koncert nestora muzyki reggae
 
31.
21.00-04.00 ul. Spichrzowa 1, MIXcoolTURA
NIE ROZDZIOBIĄ NAS… - wystawa prac Michała Bajsarowicza
22.00-23.00 - QLHEAD/FLESZAR – koncert 
 
Trupia czacha
22.00-05.00 ul. Spichrzowa 1, CKN Centrala
SubkulturNachtSchlag 2017 - multimedialny przegląd zjawisk w kulturze niezależnej 
Uroki Niepokoju - wystawa rysunków Anny Cytowicz, videomapping - VJ Pathfinder, live action painting Beaty Stanek, koncerty zespołów ORZEŁ I RESZKA oraz „N” i 57 (Korea Południowa), DJ-Party
24.00 - ZSTĄPIENIE - wernisaż, instalacja rzeźbiarska Ewy Kozubal i Ewy Bone
 
33.
22.00-23.30 ul. Teatralna 9, Teatr im. Juliusza Osterwy (park teatralny)
ROZMOWA LIRYCZNA o zawiłościach ludzkich relacji i uczuć. Widowisko muzyczne - wystąpią  artyści gorzowskiego teatru z towarzyszeniem zespołu, w repertuarze między innymi Piotra Szczepanika, Katarzyny Sobczyk czy Deana Martina.
 
34.
22.30-24.00 - ul. Pomorska 73, DKF Megaron (MOS)
EUROSHORTS: AMERYKAŃSKI FILM REKLAMOWY 2016 - najlepsze filmy reklamowe włączone do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku

Komentarze:

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x