Pomysły z innego świata, ale do zrobienia
Z MIASTA
oprac. ao
2017-11-15 15:53
49691
Już po konkursie „Przestrzenne inspiracje” – najwyżej ocenione pomysły wskazują na bogatą wyobraźnię laureatów. Chodzi o przestrzeń publiczną. Gorzowianie sami mieli wskazać, co chcieliby mieć w parkach i na placach.
Konkurs zorganizował prezydent miasta, z kolei jego zastępca, Jacek Szymankiewicz, wręczył nagrody gorzowianom, którzy przedstawili najciekawsze koncepcje zagospodarowania przestrzeni publicznych Gorzowa. Uczestnicy wprowadzali w aplikację internetową zdjęcia obiektów, które ich zdaniem są atrakcyjne i chcieliby mieć podobne w mieście. Musieli też swój wybór uzasadnić. Mogli wskazać wszystko, co już zostało zrealizowane i jest na fotografiach w sieci.
Komisja oceniająca pierwszą nagrodę przyznała Piotrowi Boborykowi za inspirację „Wierzbowy zakątek”, drugą Magdalenie Walentynowicz za „Bigger is better”, a trzecią Katarzynie Gucałło za „Odpoczynek nad wodą”.
„Przestrzenne inspiracje” to część projektu Miastowizja, polega na konsultacjach społecznych na temat przyszłości miejsc wspólnych. Magistratowi chodzi o wypracowanie przy udziale mieszkańców sieci przestrzeni publicznych i wizji ich rozwoju. Urzędnicy w czasie konsultacji chcą dowiedzieć się, gdzie są i jak obecnie funkcjonują najważniejsze przestrzenie wspólne: popularne skwery, miejsca spotkań różnych grup mieszkańców czy place zabaw przyciągające dzieci z całego osiedla.
Miasto chce wiedzieć, jak te miejsca są obecnie postrzegane. Z mieszkańcami i osobami, które z nich korzystają, chce również wypracować pomysły na ich przyszłe zagospodarowanie. Stąd już od 16 listopada rozpocznie się seria warsztatów planistycznych – spotkania z gorzowianami od 17.00 do 20.00.
harmonogram:
Dolinki – 16 listopada (czwartek), Gastronomik, ul. Okólna 35
Piaski – 17 listopada (piątek), SP 21, ul. Taczaka 1
Manhattan – 20 listopada (poniedziałek), SP 20, ul. Szarych Szeregów 7
Górczyn – 21 listopada (wtorek), SP mała 13, ul. Paderewskiego 5
Zakanale – 22 listopada (środa), SP 4, ul. Kobylogórska 110
Zawarcie – 23 listopada (czwartek), SP 10, ul. Towarowa 21
Os. Słoneczne – 27 listopada (poniedziałek), SP 6, ul. Gwiaździsta 14
Wieprzyce – 28 listopada (wtorek), SP 12, ul. Dobra 16
Staszica – 1 grudnia (piątek), ZSO 16, ul. Dunikowskiego 5
Centrum – 5 grudnia (wtorek), SP 1, ul. Dąbrowskiego 23
Ze względów organizacyjnych wcześniej należy się zapisać na warsztaty planistyczne, dzwoniąc pod nr tel. 95 7355 685, lub pisząc na adres e-mail.
Co z tego będzie?
Rezultaty będą zawarte w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – to szeroki, wieloaspektowy plan rozwoju przestrzennego dla całego miasta zawierający m.in. dane statystyczne, demograficzne także prognozy dotyczące rozwoju układów komunikacyjnych, budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, także przestrzeni wspólnych.
Po wykonaniu studium jego ustalenia będą warunkowały miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego z konkretnymi zapisami o maksymalnej wysokości zabudowy czy zakresie działki, który może być zabudowany lub powinien pozostać zielony.
Projekt dokumentu ma być gotowy do końca 2018 roku. Opracowuje go miejska pracownia urbanistyczna. Wymaga szeregu konsultacji społecznych, a na finał uchwały rady miasta.
Ponadto tworzona wspólnie z mieszkańcami wizja rozwoju ich osiedli będzie bazą dyskusji o projektach zgłaszanych do realizacji za pomocą Budżetu Obywatelskiego. W ten sposób nawet małe inwestycje posłużą do tworzenia spójnej przestrzeni całego Gorzowa.
..................................
fragmenty uzasadnień przygotowane przez nagrodzoną trójkę
Wierzbowy Zagajnik. Miejsce, w którym nikt nie będzie się nudził. Królestwo zielonych rzeźb, tuneli, labiryntów, kryjówek i domków... Dlaczego wierzbowy? Wierzba rośnie szybko, daje się łatwo kształtować. Ale to nie znaczy, że ma być jedyną rośliną w Zagajniku. Place zabaw nie muszą być tylko metalowe i plastikowe, w pstrokatych kolorach. Zakochajmy je w naturze, a w sobie odnajdźmy wspomnienia z dzieciństwa.
Bigger is better! Mamy wielką przestrzeń przy Wale okrężnym i Przemysłowej. Zróbmy tam galerię, a wokół z każdej frapującej rzeźby czy instalacji siedziska i leżyska, do których przybędą matki z dziećmi, młodzież i starsi. Być może jakaś pobliska kafejka wystawi krzesełka frontem do miejsca, w którym się coś dzieje.
Odpoczynek nad wodą. Pomysł do wykorzystania w Gorzowie przy zagospodarowaniu południowego brzegu Warty – miejsca do odpoczynku przy plaży miejskiej z widokiem na panoramę miasta, a za plecami ożywiona ulica Wał Okrężny.
Komentarze: