Wyposażenie stanowiska pracy – czy ma znaczenie?
Z MIASTA
materiał partnera
2019-05-30 22:14
1870

Ergonomiczne krzesła z wygodnym oparciem, regulowane biurka, krzesła i piłki do aktywnego siedzenia, rozmaite maty i ekrany absorbujące hałas – jaką rolę odgrywają wszystkie te rozwiązania? Czy wyposażenie stanowiska pracy rzeczywiście ma wpływ na efektywność?
Rozwój technologiczny i zmiany na rynku pracy doprowadziły do tego, że pracę biurową wykonuje dziś blisko 80% ludzi. Magazyn medyczny „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity” podaje, że w obecnych czasach w pozycji siedzącej spędzamy średnio aż 64 godziny w ciągu tygodnia. Dla porównania, w pozycji stojącej spędzamy tygodniowo jedynie 28 godzin, natomiast chodząc – zaledwie 11 godzin. Dysproporcje te prowadzą do coraz częstszego występowania u pracowników nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból szyi, karku, głowy, bóle kręgosłupa czy pogarszający się wzrok. Początkowo bagatelizowane, przeradzają się z czasem w dolegliwości poważniejsze, m.in. zwyrodnienie dolnego odcinka kręgosłupa i zaburzenia krążenia krwi. Stworzenie odpowiednich warunków pracy pozwala przeciwdziałać dyskomfortowi fizycznemu i psychicznemu pracowników, co wpływa bezpośrednio na ich efektywność, a nawet obecność w pracy. Jak wynika z badań Instytutu Gallupa, pracownicy, którzy dobrze czują się w swoim miejscu pracy, korzystają z L4 nawet o 36% rzadziej niż koledzy, którzy odczuwają w pracy zmęczenie.
Różni pracownicy, różne potrzeby
Pracownicy, również o podobnych kwalifikacjach, różnią się tak wyglądem, jak i stylem swojej pracy. Jedni są wysocy, inni niscy; jedni preferują pracę w pozycji siedzącej, innym najlepsze rozwiązania przychodzą do głowy, gdy chodzą lub przynajmniej stoją, zmieniając pozycję wedle upodobań. Z tego względu standardowe stanowiska pracy nie zdają egzaminu, nie odpowiadają bowiem indywidualnym potrzebom konkretnych pracowników. Innymi słowy, nie spełniają one wymagań ergonomii. Specjaliści z firmy AJ Produkty zauważają ten problem, stąd też w ich ofercie znajdują się rozmaite elementy wyposażenia przestrzeni biurowych z możliwością regulacji. Biurka proste lub narożne (odrębne dla osób prawo- i leworęcznych) z elektryczną regulacją wysokości i wbudowanym mechanizmem antyzgnieceniowym mają tę dodatkową zaletę, że umożliwiają idealne dopasowanie wysokości blatu, a nawet pracę w pozycji stojącej, co aktywuje mięśnie i poprawia krążenie krwi. Zaokrąglony blat biurka, dzięki możliwości dokładnego przysunięcia się, zapewnia bardziej ergonomiczną pozycję pracy i pozwala uniknąć nierównego rozłożenia ciśnienia na plecach.
Rozwiązania alternatywne dla krzeseł obrotowych
Równie ważne są ergonomiczne krzesła biurowe. Regulowane podłokietniki i zagłówek to tylko niektóre udogodnienia. Nowoczesne fotele obrotowe wyposażone są w szereg dodatkowych opcji regulacji, takich jak pompowane podparcie lędźwi, regulacja głębokości i nachylenia siedziska, regulacja wysokości oparcia czy mechanizm multisynchroniczny z kontrolą skrętu. Warto jednak pamiętać o potrzebach pracowników ceniących aktywność fizyczną nawet podczas pracy z komputerem. Wychodząc im naprzeciw, firma AJ Produkty proponuje rozwiązania alternatywne: krzesła siodłowe z możliwością regulacji kąta nachylenia siedziska, stołki balansujące zapobiegające bólom pleców oraz piłki balansujące typu pilates. Przeznaczone są one do dynamicznego siedzenia, aktywują brzuch, poprawiają krążenie w stopach i nogach i tym samym redukują uczucie zmęczenia.
Platformy i maty, czyli komfort dla nóg
Aktywność fizyczną w pracy zapewnia również platforma balansująca, będąca doskonałym dodatkiem do biurek z regulacją wysokości blatu. Platforma taka pozwala uzyskać i zachować zdrową postawę, trenować równowagę. Wykonywane z jej pomocą ćwiczenia wzmacniają mięśnie bioder, nóg, kostek i pleców, zapewniając tym samym lepsze krążenie krwi. Z kolei u osób preferujących mniej aktywną pracę w pozycji stojącej sprawdzą się maty stanowiskowe. Wykonane z miękkiego winylu, odciążają nogi, kolana i plecy.
Im większy komfort miejsca pracy, tym większa produktywność pracowników i kreatywność. Zmniejsza się również ich absencja zawodowa spowodowana problemami ze zdrowiem.