Automatyka i robotyka na AJP!
Z MIASTA
oprac. ao
2019-08-01 10:52
21012

Wydział techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża otrzymał zgodę z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie piątego już kierunku inżynierskiego tj. automatyki i robotyki.
Wydział techniczny współpracuje z przemysłem – uruchomił w ubiegłym roku studia dualne, które umożliwiają studentom kierunków inżynierskich zdobywanie tytułu inżyniera przy jednoczesnym zdobywaniu doświadczenia zawodowego. Współpraca z firmami regionu przyczyniła się do podjęcia próby rozwiązania kolejnego problemu pracodawców tj. braku automatyków i robotyków. Dzięki wsparciu Lubuskiego Klastra Metalowego, Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego oraz Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej udało się przygotować program studiów o profilu praktycznym, który został oceniony pozytywnie przez Polską Komisję Akredytacyjną, a następnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki temu już od października na wydziale technicznym AJP możliwe będzie studiowanie na piątym kierunku inżynierskim.
– Bardzo nas cieszy, że odpowiadamy na potrzeby naszego regionu i kształcimy studentów, którzy bez problemu znajdują zatrudnienie i to wbrew fałszywej opinii o naszym mieście nie za najniższą krajową. Dzięki współpracy z otoczeniem gospodarczym nasi studenci są już na etapie studiowania gotowi do podjęcia pracy zawodowej. Poza studiami magisterskimi na kierunku mechanika i budowa maszyn, kolejny kierunek inżynierski jest dla nas wyróżnieniem, bo nie jest łatwo spełnić kryteria nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. To co nas wyróżnia na tle kraju to codzienne wsparcie firm, które tak jak na pozostałych kierunkach, również pozwoli studentom automatyki i robotyki swoje zajęcia odbywać zarówno na uczelni, jak i w zakładach pracy pod okiem wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej, która co ważne posiada doświadczenie praktyczne – podkreśla dr inż. Aleksandra Radomska-Zalas, prodziekan ds. organizacji i rozwoju wydziału technicznego.
Nowy kierunek inżynierski to szansa dla młodych ludzi z Gorzowa i regionu na pracę w najnowszych technologiach. Studenci otrzymają interdyscyplinarną wiedzę z przedmiotów związanych z informatyką, elektroniką, metodami sterowania procesami przemysłowymi, metodami sztucznej inteligencji i systemami ekspertowymi, a także systemami pomiarowymi, nowoczesnymi systemami sterowników i regulatorów przemysłowych oraz komputerowym wspomaganiem projektowania układów sterowania. Studenci będą również prowadzić prace badawcze i projektowe w zakresie projektowania komputerowych układów sterowania robotów, układów sensorycznych, w tym wizyjnych oraz inteligencji maszynowej, a także zrobotyzowanych systemów sterowania produkcją.
Oby podobnie jak na pozostałych kierunkach prowadzonych przez wydział techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża, również na automatyce i robotyce pojawiły się ogólnopolskie wyróżnienia i patenty, czym Gorzów będzie się mógł pochwalić i co pozwoli zatrzymać młodą wykwalifikowana kadrę inżynierską w regionie.
Komentarze: