przejdź do treści strony kontakt
strona główna 501 936 975 menu wyszukiwarka

Lubuskie pomysły na dekadę

Z MIASTA

oprac. red.
2020-01-25 20:08
19420

(fot./źródło: lubuskie.pl)

Konsultacje Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. To szansa dla mieszkańców, przedstawicieli samorządu, nauki, biznesu, aby w dokumencie znalazły się istotne dla nich zapisy. Strategia wyznacza kierunek rozwoju regionu – wskazuje źródła finansowania zadań.

Finansowanie działań musi być spójne z naszą wizją, którą sobie wyznaczamy w strategii. Strategia musi być też spójna z dokumentami krajowymi i europejskimi. Europa postawiła na zieloną gospodarkę, a my już dawno przyjęliśmy sobie taki cel – zielona kraina nowoczesnych technologii, bo mamy takie uwarunkowania naturalne – tłumaczyła marszałek Elżbieta Polak podczas piątkowych konsultacji w Gorzowie.
 
Strategia ma służyć nowej perspektywie finansowej. Lubuskie jest w przededniu negocjowania Regionalnego Programu Operacyjnego. Aktualizacja strategii ma m.in. dostosować potrzeby pod ten program, aby móc wykorzystywać jak najwięcej środków unijnych.
 
Mocne i słabe strony regionu
– Nasze wyzwania demograficzne to spadek populacji, odpływ młodych ludzi, ale i pozytywy: wzrost PKB, który daje nam 8 miejsce w Polsce, duży wzrost liczby małych i średnich przedsiębiorstw aż o 13 tys. To pokazuje, że Lubuszanie biorą sprawy w swoje ręce. Nie ma bezrobocia, kiedyś było 16 proc. w niektórych gminach nawet 40 proc. Dochód na mieszkańca rośnie, ale wiemy też, że koszty życia rosną. Wydłużenie trwania życia, kobiety żyją 81 lat średnio, a panowie tylko 70. Coś trzeba z tym zrobić – stwierdziła marszałek Polak.
 
W swoim wprowadzeniu do dyskusji nad strategią marszałek powiedziała także: – W zakresie potencjałów mamy ośrodki naukowo-badawcze, powstały parki naukowe, obecnie budujemy park kosmiczny. W rankingach innowacyjności wypadamy słabo, bo pod uwagę brana jest liczba zatrudnionych w sferze badawczo rozwojowej, liczba publikacji itp. Ale nie przywiązujmy tak wielkiej wagi do statystyki, bo ona jest rozmaicie interpretowana. Tutaj trzeba patrzeć na potencjały, które pozwalają nam na rozwój przedsiębiorczości, zwłaszcza inwestycje komunikacyjne. Ogromnym naszym potencjałem jest najmniej zadłużona w Polsce ochrona zdrowia, bo nie płacimy już komornikom, tylko inwestujemy w ochronę zdrowia. Prawie cały region jest objęty obszarem Natura 2000, mamy 252 zamki, pałace i dwory, szlak kościołów drewnianych, jeziora, lasy – to wszystko jest nasz potencjał. Trzeba o niego dbać.
 
Trzeba mieć także świadomość deficytów. To słabość naszych uczelni. Mamy dwie uczelnie, stąd migracja młodych ludzi. Żeby studiować, wybierają uczelnie spoza regionu. Wykluczenie społeczne to też deficyt – dlatego prowadzimy programy dla młodych i dla seniorów. Rozmawiamy z nimi. Wciąż są niskie płace. Dlatego trzeba finansować wysokospecjalistyczne miejsca pracy. Musimy sprostać tym deficytom, przeciwdziałać wyzwaniom demograficznym i społecznym, pobudzić mieszkańców do aktywności obywatelskiej. To wszystko konsultujemy, zachęcamy do partnerstwa. Włodarze gmin, samorządowcy najlepiej wiedzą czego im potrzeba.
 
Chcemy być regionem otwartym, czerpać z przykładów na świecie, stąd nasze misje do regionów partnerskich i nie tylko. Strategia wpisuje się w dokumenty europejskie i krajowe. Region, który jest spójny przestrzennie, czerpie z dziedzictwa naturalnego. Mamy dwie stolice, to też nasz potencjał. Region musi być sprawie zarządzany, zrównoważony, zintegrowany, ze swoją tożsamością. Śmiało sięgający gwiazd.
 
Dyskusja
W dyskusji jako pierwszy głos zabrał prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, który podkreślił, że strategia jest dobra, otwiera „korytarze” do skutecznego działania, natomiast od nas zależy czy z tego skorzystamy i w jakim kierunku pójdziemy. Zwrócił uwagę na koncepcje zagospodarowania dorzecza Warty. Omówił pomysł budowy logistycznego centrum multimodalnego w Gorzowie, obejmującego potencjał Warty, trasy S3 i lokalnych linii kolejowych, po to by stworzyć realną konkurencję dla innych tego typu ośrodków. Podkreślił wagę zrównoważonego rozwoju regionu i złożył postulat, by lokalizację tego centrum zamieścić literalnie w zaktualizowanej Strategii.
 
Marszałek, w odpowiedzi na zgłoszone postulaty prezydenta Wójcickiego odparła, że nie ma problemu, by zwiększyć liczbę przedsięwzięć w strategii. – Żeglowność Warty, przeciwdziałanie suszy, jak najbardziej. Logistyczne centrum multimodalne też. Argumenty prezydenta są trafne. Gospodarka odpadami i budowa spalarni również może się znaleźć w strategii – odpowiadała marszałek. – 65 proc. całej przyszłej alokacji to inteligentny rozwój a także działania na rzecz ekologii i środowiska. Więc na pewno budowa spalarni jak najbardziej się w to wpisuje. Pamiętajmy, że na kulturę, ochronę zdrowia i edukację będzie mniej środków.
 
Potrzebna nam spalarnia, dobre drogi...
Wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz złożył propozycje do strategii, w zakresie nowoczesnej gospodarki odpadami, a konkretnie – postulat nowoczesnej spalarni odpadów, nie emitującej trujących substancji i produkującej energię elektryczną. – Wpisanie jej do strategii jest niezbędne, gdyż to ogromna, wielomilionowa inwestycja – stwierdził.
 
Rzecznik funduszy europejskich i radny KO rady miasta Gorzowa Radosław Wróblewski powiedział, że propozycje zgłoszone przez prezydenta Gorzowa (dot. logistycznego centrum multimodalnego) jest jak najbardziej słuszne i jest popierane przez radnych. Zgłosił postulat elektryfikacji linii kolejowej Gorzów - Skwierzyna - Zbąszynek, co wiąże się z koniecznością modernizacji mostu kolejowego. – To niezwykle ważna linia kolejowa dla sieci kolejowej całego regionu – dodał.
 
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz podziękował zarządowi województwa za uwzględnienie potrzeb subregionu międzyrzecko-świebodzińskiego w strategii. Podkreślił problem suszy, który musi być w strategii ujęty. – Mamy problem stepowienia regionu. Otwarcie drzwi samorządom, by mogły ubiegać się o środki na małą retencję wraz z Wodami Polskimi, jest bardzo ważne – zaznaczył.
 
Mateusz Karkoszka wiceburmistrz Strzelec Krajeńskich zwrócił uwagę na znaczenie projektu Szerokopasmowego Lubuskiego (budowa sieci światłowodowej na terenach „białych plam” w dostępie do internetu) dla rozwoju terenów wiejskich. – To był genialny projekt, dzięki temu tereny wiejskie zyskały dostęp do internetu, którego być może nigdy by nie miały – podkreślił.
 
Ryszard Stanulewicz burmistrz Torzymia poruszył temat dróg wojewódzkich wokół Torzymia. – One powinny znaleźć się wśród priorytetów rozwojowych, z uwagi na centrum rozrywki „Majaland”, które jest licznie odwiedzane przez turystów – stwierdził.
 
Poseł Krystyna Sibińska: – Musimy zaplanować to województwo na kilkanaście lat do przodu. Gdybyśmy nie zapisali, że radioterapia w Gorzowie ma powstać, to by jej nie było, tak samo z trasą S3. Czasami drobny zapis może spowodować, że możemy albo nie możemy sięgać po pieniądze na jakiś cel. Jeśli samorządowcy chcą wpisać jakieś zadania do strategii, to ja jestem za tym, by je wpisać. Bo oni najlepiej wiedzą, co chcą realizować.
 
Poseł Sibińska poruszyła temat rewitalizacji drogi krajowej nr 22, gdyż – jak stwierdziła – po trasie S3, droga 22 będzie kolejną osią rozwoju tej części województwa.
 
Wciąż czekamy na uwagi
Uwagi do strategii można też zgłaszać do końca stycznia mailowo: strategia@lubuskie.pl. – Musimy przeciwdziałać wyzwaniom demograficznym i społecznym, pobudzić mieszkańców do aktywności obywatelskiej, dlatego wszystko konsultujemy, zachęcamy do partnerstwa. Włodarze gmin, samorządowcy najlepiej wiedzą czego im potrzeba. Chcemy być regionem otwartym, czerpać z przykładów na świecie – podsumowała marszałek.
 
Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030 – najważniejsze informacje
 
Potencjały woj. lubuskiego:
Parki Naukowo-Technologiczne
Dostępność transportowa i teleinformatyczna
Duża liczba mikro, małych i średnich przedsiębiorstw  (113,3 tys.)
Najmniej zadłużona ochrona zdrowia w Polsce
Inteligentne specjalizacje: Zielona Gospodarka, Zdrowie i jakość życia, Innowacyjny przemysł
12 mld – środki unijne dla regionu lubuskiego
Rzeka Odra i położenie przygraniczne
Atrakcje turystyczne
Niski poziom bezrobocia
 
Deficyty woj. lubuskiego:
Słabość uczelni wyższych i szkolnictwa zawodowego
Migracja młodych
Starzejące się społeczeństwo
Wykluczenie społeczne
Niskie płace
Niska innowacyjność
 
Wyzwania rozwojowe:
STREFA SPOŁECZNA:
Przeciwdziałanie niekorzystnym trendom demograficznym
Wysokiej jakości usługi publiczne i włączeniu społeczne
Aktywni mieszkańcy
 
STREFA GOSPODARCZA
Budowa gospodarki opartej na wiedzy i innowacji oraz rozwój regionalnych specjalizacji
Zielona gospodarka i zrównoważony rozwój zasobami naturalnymi
 
STREFA PRZESTRZENNA
Spójność przestrzenna – rozwój miast i obszarów wiejskich
Wzmocnienie dostępności i bezpieczeństwa sieci komunikacyjnych, teleinformatycznych i energetycznych
Poprawa stanu środowiska naturalnego
 
STREFA ZARZĄDZANIA ROZWOJEM
Sprawne zarządzanie rozwojem regionalnym
Aktywna współpraca na forum krajowym i międzynarodowym
 
WIZJA:
Województwo lubuskie w 2030 roku to: zielona kraina inteligentnych technologii cechująca się wysoką jakością życia mieszkańców, co oznacza:
– region innowacyjnej, zielonej gospodarki, dzięki współpracy przedsiębiorców z nauką rozwijający inteligentne specjalizacje,
– region otwartego i wielokulturowego społeczeństwa, zapewniający wszystkim mieszkańcom dostępność i wysoką jakość usług publicznych, w tym ochrony zdrowia, edukacji, kultury i sportu z licznymi programami dla dzieci, młodzieży, seniorów i innych środowisk,
– region spójny przestrzennie, korzystający z dogodnego położenia przy zachodniej granicy Polski, wewnętrznie i zewnętrznie dobrze skomunikowany transportowo oraz sieciami teleinformatycznymi,
– region dorzecza Odry i Warty, pięknych jezior i lasów, odpowiedzialnie korzystający z bogatych zasobów środowiska, zapewniający znakomite warunki do turystyki, rekreacji, produkcji zdrowej żywności i lubuskiego wina,
– region, w którym dwa największe miasta: Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, wraz z obszarami funkcjonalnymi, współpracują ze sobą, rozwijają się dynamicznie i równomiernie, średnie i mniejsze miasta wzmacniają swoją rolę lokalnych i ponadlokalnych ośrodków rozwoju, w tym w partnerstwie miejsko-wiejskim, a na obszarach wiejskich kultywowane są tradycje, przy zapewnieniu wysokich standardów życia,
– region sprawnie zarządzany, efektywnie korzystający ze środków zewnętrznych, wspierający aktywność i współpracę obywateli, samorządów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.
 
Cele strategiczne:
Inteligentna, zielona gospodarka regionalna
Region silny w wymiarze społecznym oraz bliski obywatelowi
Integracja przestrzenna regionu
Region atrakcyjny, efektywnie zarządzany i otwarty na współpracę

Komentarze:

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x