Jak płacić telefonem?
Z MIASTA
materiał zewnętrzny
2020-03-16 22:00
1828

Ponad sto milionów transakcji rocznie realizowanych jest za pomocą płatności zbliżeniowych telefonem komórkowym. Na czym polegają płatności telefonem i czy warto korzystać z tego sposobu?
Płacenie telefonem wypiera karty płatnicze
Robienie codziennych zakupów za pomocą gotówki od dawna jest coraz rzadziej praktykowane. Tradycyjny sposób płatności został zastąpiony przez kart płatnicze i kredytowe. Na tym się jednak nie skończyło. Obecnie nie trzeba wyciągać ani gotówki, ani plastiku – wystarczy wyjąć z kieszeni swój telefon komórkowy!
Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim nie trzeba wyciągać całego portfela, szukać odpowiedniej karty lub liczyć gotówki. Przekłada się to nie sprawność całej transakcji i jej krótszy czas trwania. Płatności przez telefon komórkowy są błyskawiczne. Jedyne, czego potrzeba, to komórka z dostępem do telefonu i obsługiwaną zainstalowaną aplikacją mobilną. Wygodnie porównasz różne oferty i sprawdzisz konta bankowe z płatnościami mobilnymi w Ofin – intuicyjnej porównywarce produktów finansowych.
Jak zapłacić telefonem komórkowym? Aplikacje mobilne banków, usługa Google Pay i Apple Pay
Dokonywanie płatności zbliżeniowych możliwe jest dzięki aktywacji funkcji NFC, odpowiadającej za komunikację zbliżeniową (ang. Near Field Communication). Spośród nowych smartfonów trudno znaleźć obecnie taki, który nie posiadałby tej funkcji. Ewentualne niechlubne wyjątki, np. Huawei Mate Light 10 Lite 2017 czy Xiaomi POCO 2018, łatwo wyszukać przez internet. Opcję NFC aktywuje się najczęściej z pozycji często wybieranych ustawień.
Po włączeniu tej funkcji wystarczy mieć dostęp do internetu i włączoną aplikację mobilną, aby móc dokonać płatności. Wybierać można spośród dedykowanych aplikacji różnych banków, jak i rozwiązań komercyjnych głównych gigantów technologicznych – Google i Apple. Telefony z systemem operacyjnym Android wykorzystują narzędzie Google Pay, smartfony sygnowane charakterystycznym jabłkiem naturalnie używają Apple Pay. Do każdej z aplikacji należy przypisać konto – Google lub Apple. Wykonywanie transakcji zasadniczo się jednak nie różni.
Płacenie telefonem za pomocą BLIK-a
Uruchomiony kilka lat temu system BLIK w pewnym stopniu zrewolucjonizował dokonywanie płatności przez telefon (choć nie tylko!). BLIK-a obecnie proponuje kilkanaście największych banków komercyjnych działających w Polsce. Aby wykonać transakcję, wystarczy jedynie otworzyć aplikację banku i wybrać opcję płatności przez BLIK.
Dzięki aplikacji posiadacz konta może właściwie całkowicie zrezygnować z dołączanej do rachunku karty płatniczej, za którą często pobierane są opłaty. Zastosowanie systemu jest bowiem bardzo szerokie i oprócz wygodnych transakcji zbliżeniowych z użyciem telefonu można także dokonywać wypłat z bankomatów, płatności internetowych i przelewów do wybranych banków, obsługujących BLIK.
W jaki sposób realizowane są płatności? Wystarczy mieć uruchomioną aplikację z dostępem do internetu, a przy kasie zgłosić sprzedawcy chęć zapłaty za pomocą aplikacji BLIK i poczekać aż wyświetli się sześciocyfrowy kod. Cyfry należy przepisać na terminalu płatniczym. Na koniec klasycznie trzeba zatwierdzić kod zielonym przyciskiem. Następnie wystarczy podać mobilny PIN i gotowe – z rachunku bankowego zostały już pobrane środki za zakupy. W praktyce pod względem technicznym sposób ten nie różni się wiele od płacenia kartą płatniczą. Oszczędza się jednak czas na ewentualnym szukaniu plastiku. Nie trzeba się również obawiać, że akurat wystąpią problemy z terminalem, który nie może odczytać chipu, paska magnetycznego lub nawiązać połączenia zdalnego.
Czy płatności przez telefon są bezpieczne? Co zrobić, gdy telefon trafi w niepowołane ręce?
Na pierwszy rzut oka dokonywanie płatności przez telefon może budzić podejrzenia związane z bezpieczeństwem transakcji. W gruncie rzeczy tego typu wątpliwości są jednak nieuzasadnione, często powodowane tym, że dana usługa jest po prostu stosunkowo nowa. Usługi Google Pay, Android Pay i aplikacje mobilne banków – tak samo, jak platformy internetowe, za pomocą których logujemy się na konto – są maksymalnie zabezpieczone.
W przeciwieństwie do kart płatniczych płatności telefonem być wyposażone w dodatkowe systemy ochrony. Wystarczy ustawić aktywację transakcji przez skan linii papilarnych albo weryfikację twarzy, aby całkowicie uniemożliwić zapłacenie telefonem osobom trzecim. Istnieje też możliwość tymczasowego zablokowania rachunku. Jak widać, możliwości jest wiele, a płatności przez telefon są obecnie bardzo bezpieczne.