Jak usprawnić logistykę w swojej firmie?
Z MIASTA
art. sponsorowany
2021-06-27 11:01
221390

Szybki rozwój rynku i rosnąca konkurencja pomiędzy podmiotami oferującymi podobne produkty sprawia, że o sukcesie przedsiębiorstwa coraz częściej decyduje nie tylko wydajność produkcji czy różnorodność oferty, ale też kwestie związane z logistyką.
Jest to istotne szczególnie w branży e-commerce – cena i czas dostawy to kluczowe czynniki, które wpływają na wybory konsumentów. Usprawnienie procesu magazynowania i transportowania zamówień jest skutecznym sposobem na obniżenie kosztów działalności i zwiększenie produktywności. Jakie kroki warto podjąć, by poprawić efektywność swojej firmy?
Analiza skuteczności i opłacalności procesu logistycznego
Koszt dostarczenia towarów z magazynu do odbiorcy docelowego to suma, na którą składają się wydatki związane z magazynowaniem, kompletowaniem zamówień, pakowaniem, przygotowywaniem dokumentów czy dostawami. W poszukiwaniu możliwości wprowadzenia usprawnień warto dokładnie przyjrzeć się każdemu etapowi procesu logistycznego i przeanalizować stosunek ceny do wydajności i skuteczności wykonywania poszczególnych zadań. Zidentyfikowanie źródeł ewentualnych opóźnień czy zbędnych opłat to podstawowy krok, który pozwoli na wskazanie obszarów do poprawy.
Poprawa organizacji magazynu
Problemy wynikać mogą m.in. z nieefektywnego zarządzania magazynem. Częstą przyczyną jest źle zaplanowana przestrzeń magazynowa, która nie jest zoptymalizowana pod kątem wydajności pracy. Rozmieszczenie towarów na regałach, brak jasnego pogrupowania produktów, nieprzestrzeganie ustalonego schematu składowania czy duże odległości pomiędzy miejscem pakowania i wydawania paczek kurierom - wszystkie te czynniki mogą znacznie wydłużyć czas potrzebny pracownikom na wykonanie swojej pracy.
Wykorzystanie nie tylko powierzchni, ale też wysokości magazynu to sposób na maksymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca - należy jednak pamiętać o zastosowaniu właściwych zabezpieczeń i zapewnieniu narzędzi, które pozwolą uniknąć ryzyka wypadków i uszkodzeń. Wymiary regałów najlepiej dostosować do wielkości składowanych towarów, co umożliwi ich optymalne rozmieszczenie na półkach.
Zarządzanie dostawami i zamówieniami
Kolejną istotną kwestią jest wiedza na temat posiadanego asortymentu. Rozwiązaniem dającym zdecydowanie najlepsze efekty jest przejście na zautomatyzowany system, który będzie na bieżąco aktualizował stan magazynu i dawał szybki dostęp do informacji o ilości i rodzajach składowanych produktów. Wykorzystanie dokładnych danych na temat zasobów pozwoli na lepsze planowanie dostaw i uzupełnianie towarów zgodnie z faktycznymi potrzebami.
Dostępność produktów jest ważna, ale na opinię o danej usłudze wpływa również szybkość i skuteczność transportu. Zagubione paczki, opóźnienia czy uszkodzenia w czasie przewozu mogą nie tylko prowadzić do dodatkowych kosztów, ale też strat wizerunkowych i utraty potencjalnych klientów w przyszłości. Wybierając firmę transportową oraz sposób pakowania zamówień, warto więc skupić się przede wszystkim na jakości, która zagwarantuje sprawne i bezproblemowe dostawy.
Outsourcing usług logistycznych
Przygotowanie i utrzymanie sprawnego procesu logistycznego wymaga dużego zaangażowania sił i środków, bardzo korzystną alternatywą jest zlecenie takich zadań zewnętrznemu dostawcy. Firmy oferujące kompleksowe usługi logistyki kontraktowej, np. Marathon International Polska, posiadają narzędzia i wyszkolony zespół, które pozwalają na osiągnięcie świetnych rezultatów, często dużo niższym kosztem niż w przypadku logistyki własnej. Kiedy więc działalność przedsiębiorstwa się rozrasta, przekazanie przynajmniej części zadań w ręce specjalistów z branży może być bardzo opłacalną decyzją.
Dlaczego warto zadbać o usprawnienie logistyki? Ponieważ nawet niewielkie oszczędności wynikające na przykład z niższego kosztu opakowań czy efektywniejszego wykorzystania przestrzeni magazynowej mogą w dłuższej perspektywie i w odniesieniu do większej liczby produktów generować duże zyski.
Komentarze: