Koniec spotkań przed sceną DWG. Za rok III edycja
Z MIASTA
info. um
2021-09-27 16:35
11538

Dobry wieczór Gorzów: 17 weekendów, wypełnionych muzyką i teatrem. II edycja letniego cyklu dobiegła końca. Magistrat podsumował serię. – Bez publiczności ten projekt nie miałby sensu – podkreślił prezydent miasta Jacek Wójcicki, inicjator cyklu.
Od czerwca do września zaprezentowało się blisko 800 artystów, podczas 160 wydarzeń kulturalnych w sześciu, różnych miejsca Gorzowa. To, co przede wszystkim zdecydowało o powodzeniu przedsięwzięcia to współpraca wszystkich instytucji kultury w mieście. W obliczu wyzwania, jakim było przygotowanie letniej oferty koncertów współpraca dawała gwarancję powodzenia.
II edycja cyklu „Dobry wieczór Gorzów” zjednoczyła pod wspólnym szyldem przedsięwzięcia i inicjatywy niemal wszystkich gorzowskich instytucji kultury: Miejskiego Centrum Kultury, które było liderem projektu, Teatru im. Juliusza Osterwy, Jazz Klubu Pod Filarami, CEA Filharmonii Gorzowskiej, Miejskiego Ośrodka Sztuki, Muzeum Lubuskiego i Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ponadto powstało nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta czyli „Wartownia”. Przez dwa wakacyjne miesiące, w każdy weekend nad Wartą, przy ul. Wał Okrężny rozbrzmiewała muzyka elektroniczna i alternatywna.
Kluczowa dla projektu była różnorodność oferty i możliwość wyboru spośród wielu wydarzeń, zaplanowanych przez organizatorów na weekend. I tak od czerwca do końca września można było wybrać się na plac przy katedrze, gdzie na plenerowej scenie prezentowali się artyści, z przewagą gorzowskich zespołów i wokalistów, w lipcu i sierpniu na Piknik Chopinowski na plac przed Filharmonią Gorzowską, w lipcu, w każdy weekend gorzowski teatr zapraszał na Scenę Letnią, a w amfiteatrze prezentowały się gwiazdy ogólnopolskiej sceny muzycznej, m.in. Nosowska, Brodka, czy Renata Przemyk. Hitem był występ zespołu Kult z towarzystwem Gorzowskiej Orkiestry Dętej. Miejski Ośrodek Sztuki przygotował wystawy plenerowe, które urozmaicały przebieg koncertów w centrum miasta, a w Muzeum Lubuskim odbył się Piknik naukowy, poświęcony tematyce niezwykłego znaleziska, czyli Nosorożcowi Gorzowskiemu z udziałem naukowców z całej Polski.
– Chyba żadne z dotąd organizowanych w mieście wydarzeń, żadna z ofert kulturalnych nie zyskała tylu fanów wśród gorzowian w tak krótkim czasie. Cykl „Dobry wieczór Gorzów” niemal od razu rozkochał w sobie mieszkańców. Otwarta formuła, lekki charakter wydarzenia, doskonała lokalizacja, aż wreszcie udział gorzowskich artystów, których w dużej części dotąd można było słuchać lub oglądać wyłącznie za zamkniętymi drzwiami instytucji. To gwarantowało powodzenie, a przyniosło sukces – podkreślił prezydent Jacek Wójciki.
Podczas ostatniego koncertu na scenie, w niedzielę 26 września organizatorzy cyklu spotkali się z mieszkańcami, by podziękować za udział w koncertach, za żywe reakcje na wszelkie propozycje muzyczne, teatralne i inne formy artystyczne, za uwagi które na bieżąco płynęły do magistratu i bezpośrednio do instytucji. – To z myślą o naszych widzach przygotowujemy ofertę, bez Was ten projekt nie miałby szans powodzenia – zaznaczyła wiceprezydent Małgorzata Domagała, której na scenie towarzyszyli dyrektor CEA Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz, dyrektor Wydziału Kultury Ina Czaińska, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy Jan Tomaszewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sztuki Gustaw Nawrocki, Paweł Kopala – inicjator „Wartowni” i Łukasz Marcinkiewicz ze spółki Inneko, jednego z kluczowych sponsorów cyklu „Dobry wieczór Gorzów”.
– Trudno się rozstać, ale spotkamy się za rok – podkreśliła wiceprezydent Domagała, zapewniła, że najbliższy czas będzie wykorzystany, aby przygotować jeszcze lepszą ofertę III edycji projektu.
Wśród partnerów wydarzenia, którzy udzielili wsparcia finansowego przedsięwzięcia były firmy: Grupa Gezet, Gotech, Kaufland, Grupa Gorem, Arendarski Nieruchomości, Universal Fibers, Logoplaste, PWiK w Gorzowie i Taparella.
Komentarze: