Krzywa grzewcza- najistotniejsze informacje
Z MIASTA
materiał partnera
2021-12-22 22:33
870

Wpływ na to jak ciepło rozprowadza się w Twoim domu ma wpływ wiele czynników. Należy pamiętać, że nie zależy to tylko od mocy działania urządzeń grzewczych czy ich sprawności. W tym artykule wyczytasz czym jest krzywa grzewcza, do czego się ją stosuję oraz co to jest komfort cieplny i czym się charakteryzuje.
Co to jest krzywa grzewcza?
Krzywa grzewcza jest wartością powiązaną z warunkami pogodowymi. Mianowicie wykazuje ona zależność między, tym co dzieje się na zewnątrz domu, a tym co w jego wnętrzu. Cała zależność polega na dostosowaniu różnicy temperatur względem pogody panującej na daną chwilę poza ścianami budynku. Krzywa grzewcza gwarantuje lepszą jakość ocieplania i gwarantuje zmniejszenie kosztów utrzymania stałej energii cieplnej. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec w rocznej skali zapłaci dzięki temu o wiele mniej. Całkiem dobrą metodą oszczędzania będzie odpowiedni dobór parametru krzywej grzewczej pod wszystkich domowników. Pomoże nam to ograniczyć koszty nawet o połowę wcześniejszej kwoty.
Co wpływa na wartość krzywej grzewczej?
Krzywa grzewcza ma to do siebie, że istnieje wiele aspektów mających na nią wpływ. Część z nich została zamieszczona poniżej.
- moc urządzeń grzewczych.
- sprawność urządzeń grzewczych.
- preferencje wszystkich domowników.
- warunki panujące na zewnątrz budynku.
- Jakość wykonanej izolacji termicznej.
- Podłoże budynku.
- Zaprojektowanie i wykonanie budynku.
Jeśli chodzi o wpływ na taki parametr jakim jest krzywa grzewcza, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jeśli dokonujemy zmian powyższych aspektów w celu uwydatnienia krzywej grzewczej, musimy pamiętać, że te potrzebują czasu, aby wpłynęły, w jakikolwiek sposób na krzywą grzewczą. Więcej o tym przeczytasz także w serwisie ekohub.
Jaka krzywa grzewcza będzie najkorzystniejsza?
Aby krzywa grzewcza wskazywała, jak największą efektywność powinna się ona mieścić w przedziale od około 0,2 do 0,6. Będzie to gwarancja najefektywniejszego działania względem najmniejszych poświęconych temu kosztów. Jeśli, jednak mieszkańcy domu będą czuli się bardziej komfortowo przy innych wartościach krzywej, nie należy się jej kurczowo trzymać. Warto się sugerować podanymi wartościami, jednakże własne preferencje powinniśmy w tej dziedzinie usytuować na pierwszym miejscu.
Czym jest komfort cieplny?
Komfortem cieplnym nazywamy stan, w którym człowiek odczuwa pełen komfort i nie narzeka na zbyt silne uczucie ciepła, czy zbyt silne uczucie zimna. Oznacza to, że jego organizm znajduje się dzięki temu w optymalnym stanie i jest zdatny do prawidłowego funkcjonowania. Ogólnie rzecz biorąc komfort cieplny jest niezbędny do prawidłowej działalności człowieka.
Od czego jest zależny komfort cieplny?
Komfort cieplny jest zależny od kilku bardzo istotnych czynników. Przede wszystkim wpływa na niego aktywność podejmowana przez człowieka. Oznacza to, że jeśli ćwiczymy odczuwamy o wiele mniejszy komfort, niż gdy jesteśmy w trakcie odpoczynku. Kolejnym przypadkiem jest temperatura powietrza oraz jego wilgotność. Ludzie mają różne preferencje, jednakże dobrze nawilżone powietrze i temperatura pokojowa będą miały najlepszy wpływ na organizm człowieka. Klimat też może wpływać na odczucie komfortu cieplnego, ponieważ jeśli przykładowo mieszkaniec północnej Europy uda się na południe odczuje on różnicę. To świadczy o różnym przystosowaniu ludzi do klimatu.
W jakiej temperaturze człowiek odczuwa największy komfort cieplny?
Jak wcześniej ustaliliśmy ludzie mają różne preferencje temperaturowe, jednakże znana jest wartość, w której człowiek będzie czuł się najlepiej. Zimą będzie to od 20 do 23 stopni Celsjusza. Bierzemy, wtedy pod uwagę pełny ubiór, bo to w końcu zima. Latem ta temperatura wynosi od 24 do 28 stopniu. W tym przypadku nie zapatrujemy się już na pełny ubiór, ponieważ lato charakteryzuje się sprzyjającymi do tego warunkami pogodowymi. Wracając do poprzednich punktów warto wspomnieć, że każdy człowiek będzie czuł się komfortowo w innych warunkach.