Lipiec bezpieczny – tak sytuację ocenia policja
Z MIASTA
red.
2022-08-02 12:04
3180

Półmetek wakacji – trwa wypoczynek dzieci i młodzieży. Policjanci dbają, aby w komplecie stawili się w przedszkolu i w szkole z pięknymi wspomnieniami. Lipiec w regionie funkcjonariusze uznają za bezpieczny.
O bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających w lasach, nad jeziorami, w większych i mniejszych miejscowościach czuwają lubuscy stróże prawa. Są też na drogach, aby dojazd do kurortów odbywał się bez niebezpiecznych zdarzeń.
W lipcu nie doszło do wydarzeń nadzwyczajnych z udziałem nieletnich, ale lubuscy stróże prawa mieli sporo pracy. Policjanci skontrolowali niemal 400 „dzikich kąpielisk”. To właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do utonięć z uwagi na brak ratowników. W tym roku wygląda to dużo lepiej niż przed rokiem, kiedy od 1 czerwca na lubuskich akwenach utonęło już 12 osób! To zatrważająca liczba, pod którą kryły się ogromne tragedie także dla samych rodzin. W tym roku sytuacja jest diametralnie inna – w czerwcu nie utonął nikt! A w lipcu 2022 również jest zdecydowanie lepiej. Podczas pierwszego miesiąca wakacji życie w wyniku utonięcia straciły 3 osoby. I oby takie tragedie już nikogo więcej nie dotknęły.
Należy wybierać kąpieliska strzeżone, gdzie zawsze z pomocą przybędzie wykwalifikowany ratownik lub też policjant. Pod żadnym pozorem nie można łączyć wypoczynku nad wodą z alkoholem. Mundurowi ujawnili 44 nieletnich pod działaniem alkoholu i 4 pod wpływem narkotyków. 35 zdecydowało się na ucieczkę z domu czy placówek lub schronisk, co często ma miejsce właśnie podczas wakacji. Wszyscy bezpiecznie wrócili już do miejsca zamieszkania. Nieletni nie zawsze postępowali zgodnie z prawem. Łącznie lubuscy policjanci odnotowali z ich udziałem 76 czynów karalnych. 68 zakwalifikowano jako wykroczenia, a 8 jako przestępstwa. W obu przypadkach ich zachowanie zostanie ocenione przez sąd rodzinny i nieletnich. – Dlatego tak ważna jest profilaktyka i spotkania z młodzieżą, aby informować ich o zagrożeniach i niebezpieczeństwach oraz o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania – podkreśla podinsp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie.
Takich spotkań w całym regionie policjanci przeprowadzili aż 269. Każde z nich niezwykle cenne, bogate w interdyscyplinarne obszary tematyczne, które uświadamiają młodych o tym, co ważne. Przeprowadzono też 244 kontrole miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Właściwie wszystkie potwierdziły ich prawidłowość.
Mundurowi są też na drogach. Od początku wakacji policjanci odnotowali 57 wypadków (to o 14 mniej niż przed rokiem), w których 6 osób zginęło (8 w 2021 roku), a 63 zostały ranne. W tym pięcioro nieletnich. Wciąż nie wszyscy biorą sobie do serce liczne apele policjantów a’ propos trzeźwości za kółkiem. Ta naczelna zasada bezpieczeństwa jest nadal łamana przez nieodpowiedzialnych kierowców. Od początku wakacji lubuscy stróże prawa wyeliminowali z dróg regionu aż 363 motoryzowanych, którzy prowadzili samochód wcześniej pijąc alkohol. Ale zdając sobie sprawę, że młodzież na wakacje podróżuje także w ramach wyjazdów zorganizowanych, kontrolują również autokary. Przeprowadzono 140 takich kontroli sprawdzając trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów.
Komentarze: