Biblioteka już nie tylko Herberta, bo też naukowa
Z MIASTA
Adam Oziewicz
2022-10-12 14:13
8560
W 76. roku działalności oraz w 15. roku funkcjonowania w nowej siedzibie, Biblioteka Herberta w Gorzowie zyskała status naukowej – formalnie 30 września 2022 roku. – To kolejna ważna data w historii naszej instytucji – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor Sławomir Szenwald.
Bibliotekę w przygotowaniu wniosku do ministerstwa w sprawie statusu naukowego wspierali prof. Beata Orłowska oraz prof. Paweł Leszczyński, członkowie rady wydawnictwa Nowa Marchia – Ziemia Lubuska. Jednak – jak podkreślali zgodnie zarówno dyrektor Sławomir Szenwald, ale też Grażyna Kostkiewicz-Górska, kierownik działu zbiorów regionalnych oraz dr Katarzyna Sanocka-Tureczek, pracownik działu zbiorów regionalnych – na uzyskaną rangę miały wpływ lata wytężonej pracy kilku pokoleń gorzowskich bibliotekarzy.
W czerwcu tego roku, przygotowany w Bibliotece Herberta wniosek przeszedł procedurę w Krajowej Radzie Bibliotecznej (organ doradczy ministra) – jej przewodniczącym jest dyrektor Biblioteki Narodowej, Tomasz Makowski – tam zyskał pozytywną opinię, został przyjęty jednogłośnie. – Potem sprawa trafiła do rozstrzygnięcia do ministra, cierpliwie poczekaliśmy i już mamy rezultat – poinformował z entuzjazmem Sławomir Szenwald, dyrektor Biblioteki Herberta.
Aby ubiegać się i otrzymać status biblioteki naukowej należy spełnić specjalne kryteria. W bibliotece musi znajdować się specjalistyczny zasób biblioteczny w zakresie co najmniej jednej dziedziny naukowej albo artystycznej, który służy do prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz zawiera wyniki badań. To nie wszystko. Musi też być zatrudniony co najmniej jeden pracownik w stopniu naukowym doktora w zakresie bibliologii i informatologii lub w zakresie jednej z dziedzin naukowych (w przypadku Biblioteki Herberta to historia – zwłaszcza badania historii regionalnej).
Ostatnim koniecznym warunkiem jest infrastruktura techniczna i teleinformatyczna zapewniająca dostęp do bazy elektronicznych czasopism naukowych oraz innych elektronicznych baz danych służących do prowadzenia prac naukowych. W przypadku Biblioteki Herbarta to system Polona oraz dostęp do zasobów bibliotek Stanów Zjednoczonych Ameryki.
30 września 2022 roku – tak datowany jest list ministra edukacji i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego:
– po zapoznaniu się z wnioskiem o włączenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie do grona bibliotek naukowych oraz opinią krajowej rady bibliotecznej – działając na podstawie paragrafu 4, rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 2 kwietnia 2012 roku w sprawie sposobu i trybu zaliczania bibliotek do niektórych bibliotek naukowych oraz ustalenia ich wykazu, zaliczam WiMBP w Gorzowie do bibliotek naukowych.
Co doprowadziło do podniesienia rangi Biblioteki Herberta oraz dlaczego jest to istotne? O tym niebawem.
Komentarze: