Autobus elektryczny Solarisa na miejscu
Z MIASTA
ao
2022-10-13 11:58
5461

Pierwszy z ośmiu autobusów elektrycznych Solarisa od kilku dni stoi przy budowanej stacji ładowania na terenie zajezdni MZK przy Kostrzyńskiej. Na razie testy – niedługo pierwsze pojazdy zeroemisyjne obsłużą miejskie linie.
Solaris Bus & Coach sp. z o.o. – wykonawca kontraktu – realizuje zamówienie w formule zaprojektuj i wybuduj na zakup ośmiu nowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania. Na ukończeniu są prace przy stacjach ładowania. Gotowe są też cztery z ośmiu zamówionych przez miasto autobusów.
Infrastruktura ładowania powstaje na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz trzech pętli autobusowych w mieście. Stacje ładowania pojawią się przy ulicach Marcinkowskiego, Dekerta i Śląskiej. Ich uruchomienie planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Cztery „elektryki” pojadą na linii 124, trzy będą obsługiwać linię 125, a jeden linię 126.
Dodajmy, że przy zajezdni MZK powstaje infrastruktura wolnego ładowania, a stacje pantografowe szybkiego ładowania na terenie trzech pętli autobusowych przy ulicach Marcinkowskiego, Dekerta i Śląskiej.
Dziecięce prace na autobusach
11 lipca pracownicy urzędu miasta i MZK na terenie fabryki SOLARIS w Bolechowie pod Poznaniem prowadzili odbiór techniczny pierwszych czterech, z ośmiu autobusów elektrycznych, wyprodukowanych dla Gorzowa. Co ciekawe, seledynowe nadwozia autobusów są wzbogacone o elementy prac dzieci – zwycięzców miejskiego konkursu plastycznego o ekologii.
Kontrakt z Solarisem jest wart nieco ponad 31 mln zł. To dostawa ośmiu elektrobusów, każdy dla minimum 80 pasażerów, w tym co najmniej przy 24 miejscach siedzących. Wymagane baterie umożliwią przejechanie 90 km. Autobus jest ładowany w systemie plug-in w dwóch miejscach oraz za pomocą odwróconego pantografu opuszczanego z ładowarki. Ponadto zadanie obejmuje rozbudowę pętli autobusowej przy Marcinkowskiego w zakresie miejsc postojowych dla autobusów. W kontrakcie jest też zapisana budowa trzech stacjonarnych ładowarek szybkiego ładowania o mocy 400 kW na pętlach przy Marcinkowskiego, Dekerta i Śląskiej. W ramach czwartego zadania na terenie zajezdni MZK powstają trzy dwustanowiskowe stacje ładowania.
Nie czerwiec a październik
Inwestycja uzyskała ponad 21 mln złotych dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Priorytet: VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Działanie: 6.1 Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.
Przetarg na zakup autobusów i stacji ładowania został rozstrzygnięty pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Firma Solaris w ciągu 14 miesięcy od dnia podpisania umowy, w czerwcu 2022 toku, miała dostarczy do Gorzowa swoje autobusy, w tym czasie miała też zbudować niezbędną infrastrukturę ładowania. Kontrakt jest realizowany z kilkumiesięcznym opóźnieniem.
Komentarze: