Kto może starać się o dostęp do marihuany medycznej? Recepta na medyczną marihuanę
Z MIASTA
materiał partnera
2022-11-03 00:13
635

W latach 80. XX wieku w Polsce zakazano stosowania marihuany. Nie wolno jej było używać nawet do celów leczniczych. Sytuacja uległa zmianie w 2017 roku, gdzie zezwolono na stosowanie marihuany jako substancji wykorzystywanej do łagodzenia objawów chorobowych. Medyczna marihuana jest więc legalnym lekiem. Prawo nie wskazało jednostek chorobowych, w których można leczyć się za pomocą marihuany. Świadomość społeczeństwa związana z medyczną marihuaną opiera się na twierdzeniu, że receptę mogą otrzymać osoby cierpiące na chorobę nowotworową. Sprawdź, dla kogo jest recepta na medyczną marihuanę i jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę.
1. Recepta na medyczną marihuanę: jakie dokumenty trzeba dostarczyć lekarzowi?
2. Kto może starać się o dostęp do marihuany medycznej? Recepta na medyczną marihuanę
3. Recepta na medyczną marihuanę a skutki uboczne
Marihuana medyczna najczęściej jest przepisywana dla osób, które chcą zminimalizować ból o przewlekłym charakterze. Recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona na wiele chorób. Można ją wykupić w aptece. Coraz więcej polskich aptek ma zezwolenie na zamawianie tego rodzaju leków. Wcześniej jednak warto upewnić się, czy w danej aptece można zrealizować receptę narkotyczną. Listę aptek, w której można odebrać leki narkotyczne, z łatwością znajdziesz w internecie. Pacjent leczący się za pomocą medycznej marihuany powinien zachować pełną dokumentację medyczną na wypadek jakiejkolwiek kontroli.
Recepta na medyczną marihuanę: jakie dokumenty trzeba dostarczyć lekarzowi?
Lecznicza marihuana nie jest zwykłym lekiem. Aby dostać receptę, na pierwszą wizytę trzeba przygotować między innymi wyniki badań krwi, historię choroby wraz z przebiegiem leczenia i wykaz zażywanych leków. Potrzebne będzie również orzeczenie lekarskie, które stanowi dokument potwierdzający rozpoznanie choroby.
Warto mieć na uwadze, że chociaż każdy lekarz (z wyłączeniem lekarza weterynarii) może wystawić receptę na marihuanę leczniczą, to nie wszyscy specjalizują się w tej tematyce. Lekarz powinien być przeszkolony w dziedzinie, jaką są konopie medyczne. Lekarz powinien też być przyjazny dla tego rodzaju metod leczenia. Dlatego najlepiej zdecydować się na konsultację w klinice, gdzie bez problemu można otrzymać receptę na medyczną marihuanę.
Kto może starać się o dostęp do marihuany medycznej? Recepta na medyczną marihuanę
Medyczną marihuanę mogą stosować osoby chore między innymi na:
- stwardnienie rozsiane,
- nowotwory (po chemioterapii),
- chorobę Alzheimera,
- depresję,
- zaburzenia odżywiania,
- padaczkę,
- fibromialgię,
- pląsawicę Huntingtona,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- chorobę Parkinsona,
- jaskrę,
- chorobę Leśniowskiego-Crohna,
- endometriozę,
- zespół metaboliczny (czyli otyłość brzuszna, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia gospodarki lipidowej).
Marihuana medyczna jest również zalecana dla osób cierpiących na:
- stany lekowe,
- bóle menstruacyjne,
- zespół stresu pourazowego,
- problemy związane ze snem,
- migreny,
- chroniczny ból.
Recepta na medyczną marihuanę a skutki uboczne
Pacjenci muszą liczyć się z tym, że w czasie stosowania marihuany mogą pojawić się skutki uboczne — tak samo, jak przy stosowaniu każdego innego leku. Mogą to być objawy między innymi takie jak:
- suchość w ustach,
- zwiększenie chęci na jedzenie,
- senność i zmęczenie.
Skutki uboczne mogą zależeć od dawki leku i od indywidualnej tolerancji na marihuanę medyczną. Korzyści związanych z leczeniem medyczną marihuaną jest więcej niż wad. Praktycznie wszystkie leki recepturowe mogą generować niepożądane objawy. Lekarz lub farmaceuta poinformuje pacjenta, co robić w sytuacji ich wystąpienia.