Pompa ciepła — czym jest i jak działa?
Z MIASTA
materiał partnera
2022-11-07 22:28
449

Podczas wyboru systemu ogrzewania mamy wiele możliwości, możemy zainstalować kocioł na paliwo stałe, płynne czy instalacje grzewczą wykorzystującą energię elektryczną. Jednak od kilku lat staramy się bardziej spoglądać w kierunku ekologii, ale także oszczędności, a co za tym idzie, często wybieramy pompy ciepła.
Pompa ciepła może zastąpić podstawowy system ogrzewania, ale także uzupełniać istniejące źródło ciepła. Ma ona wiele zalet, ale też kilka wad, dlatego warto dobrze dopasować ją do danego budynku.
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia budynku, może to być powietrze, grunt lub woda, która przy wykorzystaniu, udziałem prądu przekształcana jest w energię i wykorzystywana. Może zostać użyta do ogrzania budynku, wody użytkowej czy pełnić funkcję klimatyzacji. Na pompę ciepła składają się trzy części:
Źródło dolne — czyli miejsce, z którego system pobiera energię,
Pompy — czerepie ona ciepło z otoczenia i zamienia je w użyteczną postać,
Źródło górne — system dystrybucji i przechowywania ciepła, czyli instalacja grzewcza budynku służąca do ogrzewania płaszczyznowe np. ścienne, podłogowe, sufitowe.
Pompy ciepła korzystają z odnawialnej energii, dlatego są ekologiczne i nie zanieczyszczają okolicy domu.
Działanie pompy ciepła
Działanie pompy jest prawie identyczne z działaniem lodówki. Jednocześnie lodówka usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz. Pompa ciepła wykonuje odwrotne zadanie. Usuwa i pobiera ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazuje je do naszego domu.
Wady i zalety popy ciepła
Z pewnością wiele osób do zakupu pomp ciepła zniechęci koszt budowy instalacji. Cena pompy powietrznej zaczyna się od 30 tysięcy złotych, a za pompę gruntową należy wydać od 60 do 80 tys. złotych (kwota nie zawiera grzejników czy podłogówki). Jednocześnie należy pamiętać, że jest to inwestycja, która ogrzeje nasz dom średnio o 60% taniej w porównaniu do samego pieca elektrycznego.
Olbrzymią zaletą jest ekologia, czyli brak emisji spalin. Przy piecach, w których palimy paliwem stałym, szkodliwe substancje unoszą się w pobliżu domu i regularnie negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Natomiast pompa ciepła ma zerową emisję spalin.
Niektóre pompy ciepła mogą być uciążliwe, jeśli chodzi o hałas. Osobom nadwrażliwym na dźwięki i przyzwyczajonym do zupełnej ciszy może przeszkadzać pompa ciepła, która może wydawać od 30 do 70 decybeli.
Pompy ciepła są w pełni bezobsługowe. Jest to szczególna zaleta dla osób zabieganych i nielubiących przeznaczać czasu na zajmowanie się obsługą kotłów. Po zainstalowaniu odpowiednich podzespołów można ją zdalnie programować za pomocą aplikacji w telefonie.
Pompy ciepła sprawdzą się jako podstawowe źródło energii, dla wielu gospodarstw domowych, ale warto pamiętać, że jak każde rozwiązanie ma wady i zalety. Dlatego przy wyborze warto zapoznać się z wieloma parkami i rodzajami pomp ciepła, tak by mieć pełne rozeznanie w tym sprzęcie. Asortyment potrzebny do instalacji pomp ciepła znajdziecie na: https://hydrotermo.pl/