Sprawdziliśmy, co przy Szkolnej [FOTO]
Z MIASTA
ao
2023-03-23 15:12
9202
Dzięki uprzejmości firmy Drew-Plast mogliśmy wejść z aparatem na teren budowy pierwszego etapu tzw. Kwartału Kultury przy Szkolnej. Za kilka miesięcy w nowych klasach i pracowniach liceum plastycznego będą działać nauczyciele i uczniowie. Prace na finiszu. Co jeszcze zostało?
Do zrobienia już naprawdę niewiele – na pewno montaż przeszklenia na parterze łącznika czy zagospodarowanie terenu. Aktualnie budowniczy pracują przy układaniu tynku w łączniku na parterze i pierwszym piętrze. Pozostało też wylewanie posadzek oraz typowe prace wykończeniowe – choćby malowanie pomieszczeń, czy montaż paneli podłogowych. Budowniczy mają też do zrobienia taras nad holem łącznika.
Przypomnijmy, w nowoczesnym oszklonym połączeniu starych, szkolnych budynków na trzecim piętrze będą gabinety malarstwa, na drugim pomieszczenia grafiki komputerowej, na pierwszym będzie aula. Z kolei na parterze hol z funkcją wystawienniczą, także z myślą o przechodniach.
Warto wiedzieć, że w Gorzowie powstaje kompleks edukacji artystycznej realizowany z budżetu państwa – w budynkach przy Teatralnej, Szkolnej i Warszawskiej swoje siedziby będą miały dwie Szkoły Muzyczne oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, ponadto powstanie sala gimnastyczna.
Adrian Kołodziej, kierownik budowy realizowanej przez Drew-Plast Mazowiecki w rozmowie z portalem zaznaczył, że prace przy tzw. Kwartale Kultury podzielone są na cztery etapy – aktualnie realizowany jest pierwszy z nich: przebudowa obiektu przy Szkolnej z budową łącznika do użytkowanego liceum plastycznego przy Warszawskiej.
Budowniczy – zgodnie z zapisami kontraktu – wszystkie prace związane z pierwszym etapem mają zakończyć do stycznia 2024 roku. Mamy informację od wykonawcy, że to realny termin do realizacji – opóźnienia nie są brane pod uwagę. Za to jest szansa na zakończenie budowy przed terminem.
W remontowanym obiekcie przy Szkolnej wszelkie prace budowlane wykonano od podstaw – są nowe ścianki działowe, wymienione tynki i posadzki. Powstała zupełnie nowa konstrukcja przeszklonego łącznika. Część prac ziemnych pod łącznikiem była wykonywana pod nadzorem archeologów. Co ciekawe, na placu budowy swoje zdanie miał też ornitolog – pod blachą dachową są zamontowane budki lęgowe dla jerzyków.
W zakresie prac konstrukcyjnych remontowanego budynku było wzmocnienie części stropów nad parterem i pierwszym piętrem. Od podstaw wykonane są instalacje – elektryczna, p.poż., sanitarna, c.o. i wentylacyjna. Trwają też prace na elewacji remontowanego budynku oraz łącznika.
poniżej fotorelacja z placu budowy
Komentarze: