107 gorzowian i ich wnioski do BO 2024
Z MIASTA
red.
2023-04-04 11:01
6380

Są już rezultaty naboru wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2024 – na liście propozycji najwięcej miejsc zajmują budowy i naprawy dróg.
Do Budżetu Obywatelskiego 2024 gorzowianie złożyli 156 wniosków. Najczęściej wskazują drogi. Takich propozycji jest 34, czyli o 5 więcej niż w poprzedniej edycji. Kolejne miejsca zajmują zieleń, oświetlenie, infrastruktura związana ze sportem i rekreacją oraz ścieżki i chodniki. W tej edycji spory wzrost widać w kategorii wydarzenia. Zgłoszono ich aż 12, to o 7 więcej niż w roku ubiegłym.
Dającą się zauważyć w tej edycji budżetu obywatelskiego grupą zadań są sąsiedzkie miejsca spotkań oraz miejsca relaksu. Choć podobne projekty pojawiały się już w poprzednich latach, to obecnie jest ich nieco więcej.
Trend, który utrzymuje się od ubiegłorocznej edycji to zieleń. Choć wniosków, w których jest ona podstawowym elementem jest nieco mniej niż poprzednio, to zadania z pozostałych kategorii tj. parkingi, czy ścieżki i chodniki a nawet wydarzenia zawierają sporo zielonych akcentów.
Wnioski złożyło w tym roku 107 gorzowian, o 17 więcej niż w ubiegłym roku. Jak przekłada się to na szczegóły? Aż 14 wniosków zostało złożonych przez duety, czyli współwnioskodawców lub współwnioskodawczynie. Więcej niż jeden wniosek złożyło 27 osób. Wśród osób, które zaangażowały się w pisanie i składanie wniosków przeważają mężczyźni. Jest ich 56, a kobiet 51. W poprzedniej edycji w tym zakresie panowała idealna równowaga.
Co teraz dzieje się ze złożonymi wnioskami? Na ukończeniu jest etap oceny formalnej. Wiedzą o tym wnioskodawcy, których urzędniczki wzywają do uzupełnień. Najczęściej występujące braki w złożonych formularzach, to brak podpisów osób popierających dany projekt lub ich nieczytelność. W najbliższych dniach pierwsze wnioski zostaną poddane ocenie merytorycznej. Etap oceny merytorycznej zakończy się w lipcu. W sierpniu natomiast mieszkańcy mogą spodziewać się wykazu pozytywnie i negatywnie ocenionych wniosków. Wtedy też wnioskodawcy, których zadania otrzymały negatywną ocenę, będą mogli złożyć odwołanie.
Dalsze etapy Budżetu Obywatelskiego 2024 to:
- spotkania dyskusyjne z obowiązkowym udziałem autorów i autorek pozytywnie ocenionych wniosków, które odbędą się we wrześniu,
- głosowanie i ogłoszenie wyników zaplanowane na październik,
- ewaluacja, która odbędzie się w listopadzie.
Komentarze: