Tanie mieszkanie z przetargu. Gdzie i jak je kupić?
Z MIASTA
materiał partnera
2023-04-24 17:01
877

Jedną z możliwych opcji zakupu nieruchomości z rynku wtórnego jest nabycie mieszkania wystawionego w przetargu. Są to zazwyczaj oferty atrakcyjne cenowo. Jak zatem kupić taki lokal i gdzie szukać aktualnych ogłoszeń?
Co to jest przetarg mieszkaniowy i na czym polega?
Przetarg mieszkaniowy to jeden ze sposobów nabycia nieruchomości z rynku wtórnego. Daje on możliwość zakupu lokalu w korzystnej, zazwyczaj niższej niż rynkowa, cenie. Atrakcyjna cena mieszkań wystawianych na przetargi wynika zazwyczaj z tego, że lokale te mogą wymagać mniejszego lub większego remontu. Nie jest tak jednak zawsze! Przed wzięciem udziału w przetargu należy dokładnie zweryfikować stan prawny i techniczny nieruchomości.
Właściciel nieruchomości organizuje licytację, w czasie której wybiera nabywcę, który zaoferuje najkorzystniejsze dla sprzedającego warunki zakupu. Przetarg może zostać zorganizowany w jednej z dwóch form: ustnej lub pisemnej. Przetarg ustny to typowa licytacja, w której jedynym kryterium wyboru nabywcy jest wysokość oferowanej ceny zakupu. W przetargu pisemnym o wygranej mogą decydować także dodatkowe kryteria, takie jak np. planowany sposób użytkowania lokalu (zwłaszcza w przypadku lokali użytkowych).
Aby wziąć udział w przetargu, należy:
-
spełniać warunki określone w ogłoszeniu przetargowym,
-
wpłacić wymagane wadium w określonym terminie,
-
skompletować i złożyć we wskazanym terminie wymagane dokumenty.
Przetarg przeprowadza komisja przetargowa, a wynik podawany jest do publicznej wiadomości.
Kto najczęściej organizuje przetargi na mieszkania?
Przetargi mieszkaniowe najczęściej organizowane są przez instytucje takie jak:
-
spółdzielnie mieszkaniowe,
-
urzędy miast, gmin i dzielnic,
-
spółki Skarbu Państwa (np. PKP),
-
spółki Agencji Mienia Wojskowego.
Gdzie znajdziesz najlepsze ogłoszenia przetargowe?
Zwyczajowymi miejscami informowania o ofertach przetargowych są:
-
Biuletyn Informacji Publicznej,
-
strony internetowe instytucji organizującej przetarg,
-
kanały social media instytucji,
-
lokalna prasa,
-
portale sprzedaży nieruchomości,
-
tablice ogłoszeniowe w urzędach miast, gmin czy dzielnic.
Jak widzisz, aby trzymać rękę na pulsie i nie przegapić interesującej oferty przetargowej na mieszkanie trzeba na bieżąco sprawdzać wiele różnych miejsc. Można także nawiązać współpracę z pośrednikiem nieruchomości – na rynku działają również tacy, którzy specjalizują się w ofertach przetargowych. Oczywiście będzie to współpraca płatna.
Najwygodniejszą formą poszukiwania ofert przetargowych jest jednak ListaPrzetargow.pl. Jest to serwis zawierający pełną bazę aktualnych przetargów z całego kraju. Pozwala nie tylko na wyszukiwanie ofert w jednym miejscu, ale także daje możliwość ustawienia usługi powiadamiania o interesujących Cię ofertach w kilka minut po ich zamieszczeniu.
Czy Ty także możesz wziąć udział w przetargu?
Oczywiście, że tak. W przetargach może uczestniczyć każdy… zazwyczaj. Istnieją bowiem dwa rodzaje przetargów – nieograniczone oraz ograniczone. W pierwszym z nich w rzeczywistości może wziąć udział każdy, kto dysponuje kwotą wystarczającą na wniesienie wadium oraz, w razie wygranej na zakup nieruchomości. W przetargach ograniczonych mogą natomiast startować tylko osoby spełniające kryteria zawarte w Specyfikacji Warunków Zamówienia, czyli szczegółowym opisie zawierającym warunki sprzedaży nieruchomości.
Po co wnosi się wadium?
Wspomniane powyżej wadium, to nic innego jak zabezpieczenie finansowe na rzecz organizatora przetargu. Wadium wynosi zazwyczaj 10% procent ceny wywoławczej, za którą mieszkanie zostaje wystawione w przetargu. W przypadku gdy nie wygrasz licytacji, wadium zostanie Ci w całości zwrócone. W przypadku wygranej przejdzie na poczet opłacenia zakupu.