Praca sprzątaczki – w Niemczech czy w Polsce?
Z MIASTA
artykuł sponsorowany
2023-12-11 18:40
719

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, z czym wiąże się praca sprzątaczki. Choć zakres obowiązków wydaje się jasny, kluczowe jest miejsce zatrudnienia. Na jakie zarobki można liczyć? Sprawdź, gdzie warto podjąć się pracy sprzątaczki.
Sprzątaczka w Polsce – na co może liczyć?
Zawód sprzątaczki z czasem zyskuje na coraz większym szacunku w społeczeństwie. Często jest to bardzo wymagająca praca fizyczna, którą wykonuje się nawet przez 9 godzin dziennie. Możesz znaleźć oferty wystawiane przez prywatne osoby, instytucje lub firmy sprzątające poszukujące personelu.
W innych warunkach będzie pracować sprzątaczka do domu w Gorzowie, a w innych pomoc przy utrzymaniu porządku w szkole, dużym biurze lub części wspólnych w bloku.
Zaletą pracy w Polsce jest poczucie komfortu i większej swobody. Nie musisz wyjeżdżać do nowego miejsca, żyjesz we własnym domu, a do tego bez problemu ze wszystkimi się porozumiewasz. Minusem mogą być zbyt niskie stawki godzinowe, dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami pracy i sprawdzać, czy zakres obowiązków odpowiada wysokości zarobków.
W styczniu 2023 r. mediana rynkowa dla sprzątaczek wynosiła ponad 2800 zł netto. Ostateczne wynagrodzenie zależy jednak od danego zlecenia. Jako sprzątaczka w domu możesz wyznaczyć stawkę, która będzie dla Ciebie satysfakcjonująca – przykładowo cena za godzinę może wynosić 25–35 zł.
Warunki w Niemczech – czego należy się spodziewać?
Wiele osób udaje się do Niemiec w celu zwiększenia swoich możliwości zarobkowych. Nasi zachodni sąsiedzi chętnie korzystają z usług sprzątających. A zatem znalezienie zatrudnienia w Niemczech nie powinno stanowić większego problemu. W ogłoszeniach często wymagana jest choć minimalna znajomość języka, co warto wziąć pod uwagę.
Jeśli chodzi o warunki, możesz spodziewać się pracy w systemie zmianowym, np. jako sprzątaczka w szpitalu. Niektóre agencje oferują zakwaterowanie, jednak nie jest to reguła. Stawki godzinowe wahają się głównie od 10 do nawet 20 euro za godzinę. Natomiast roczne zarobki sprzątaczek osiągają tam średnio 25 000 euro brutto.
Praca sprzątaczki – obowiązki i nie tylko
Obowiązki różnią się w zależności od miejsca. Co można wymienić wśród najczęstszych zadań sprzątaczki? Będzie to między innymi:
-
odkurzanie lub zamiatanie,
-
mycie podłóg i okien,
-
wynoszenie śmieci,
-
sprzątanie łazienki i/lub kuchni,
-
ogólne utrzymanie porządku, np. odkładanie rzeczy na miejsce w biurze lub domu.
Zakres obowiązków będzie zależny od szczegółowych ustaleń. Sprzątaczka w domu może dodatkowo ścierać kurze, zmienić pościel, zmywać naczynia czy robić pranie.
W wielu ofertach można spotkać się z oczekiwaniami zleceniodawców, które dotyczą posiadania prawa jazdy. Ma to ułatwić dojeżdżanie do ich domów lub firm, natomiast nie zawsze brak samochodu wyklucza Cię z możliwości otrzymania pracy.
Jeśli chodzi o wymiar pracy sprzątaczek, to prezentuje się on różnie. Wiele zależy od miejsca, w którym się pracuje. Jeśli firmę sprzątającą wynajmuje cały biurowiec, godziny dostosowane są do obowiązującego tam czasu pracy. Dopiero po wyjściu większości osób można zabrać się za dokładne porządki i bez przeszkód umyć podłogę. Głównie spotkasz się ze sprzątaniem wieczornym. Dotyczy to także galerii handlowych, urzędów i podobnych miejsc.
Inne godziny będą obowiązywać w przypadku sprzątania bloków. Klatki schodowe, hole, korytarze i inne części wspólne są puste w późniejszych godzinach porannych. To wtedy większość mieszkańców jest w pracy, więc sprzątaczki mogą w spokoju zająć się swoimi obowiązkami.
W przypadku sprzątaczki pracującej u rodziny lub jednej osoby godziny będą ustalane między stronami. Możesz zajmować się swoimi obowiązkami zarówno w czasie nieobecności mieszkańców, jak i gdy będą przebywali w domu.
Praca sprzątaczki obejmuje różny zakres obowiązków. Bez względu na to, czy zamierzasz zatrudnić się w Polsce, czy w Niemczech, możesz spodziewać się podobnych zadań dostosowanych do konkretnego miejsca, np. domu lub biura. Często jednak zarobki niemieckie są znacznie wyższe niż polskie.