Niecodzienne wydarzenie. Festiwal Winnic w Santoku
Z MIASTA
red.
2024-07-12 06:04
26762
W najbliższą sobotę i niedzielę Slow Wine&Food Festival Santok 2024 – to specjalnie przygotowana prezentacja najlepszych win z santockich winnic. Poza głównym punktem programu dodatkowe atrakcje.
Festiwal 13-14 lipca w Santoku, w przestrzeni dawnej, nowomarchijskiej zagrody przy ulicy Wodnej. Właśnie tam będzie główna część festiwalowych atrakcji. Organizatorzy zapraszają również do rozrzuconych na terenie Santoka punktów z fascynującym widokiem na wieś i winnice, a także na doliny rzeczne – Wino z Widokiem. Będzie również specjalnie wydzielona dla festiwalowych gości Strefa Chill Out.
Co trzeba wiedzieć o Slow Wine&Food Festival? To podróż w czasie – w części kulinarnej to potrawy nie przyrządzane w miejscowych domach od 79 lat, z kolei część winiarska to m.in. wina ze szczepów, które były tu uprawiane już w XVI wieku. Wstęp na teren festiwalowy będzie bezpłatny, wino można będzie zakupić bezpośrednio u winiarzy na kieliszki i na butelki, dostępne także będą zestawy winiarskie (12 i 24 naklejki, w pakiecie także kieliszek z zawieszką oraz mapa festiwalu wraz z rozpiską), a także zestawy gastro (8 naklejek do realizacji na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich). Porcje gastro można będzie zakupić także bezpośrednio na stoiskach KGW.
Organizatorzy przygotowują degustacje komentowane gruener veltlinerów oraz degustacje „w ciemno” santockich win w kameralnych strefach vip (ilość miejsc ograniczona) - wejściówki dostępne na stronach abilet.pl. W ramach degustacji zapewniona jest możliwość spróbowania komentowanych win razem z osobami prowadzącymi panel degustacyjny.
PROGRAM FESTIWALU
13 lipca (sobota)
9.00 – 14.00 targ produktów regionalnych
od 16.00 – strefa gastro z potrawami nowomarchijskimi
od 16.00 – punkty Wino z Widokiem – wina serwowane przez winiarzy
od 18.00 – strefa chill out koło baszty
18.00 – panel degustacyjny 5 różnych santockich gruener veltlinerów, poprowadzony przez Mariusza Kapczyńskiego przy udziale Łukasza Piekuta i Moniki Bielka – Vescovi, a także winiarzy.
W cenie biletu kieliszek degustacyjny oraz 5 porcji degustacyjnych win. Dostępne wina:
a) Gruener veltliner 2022 z Winnicy pod Gwiazdami (Czechów)
b) Gruener veltliner 2023 z Winnicy pod Gwiazdami (Czechów)
c) Gruener veltliner 2023 z Winnicy Vineas Montis (Santok)
d) Gruener veltliner 2023 z Winnicy Bergkolonie (Górki)
e) Gruener veltliner 2023 z Winnicy pod Basztą (Santok)
cena biletu: 70 zł, ilość dostępnych biletów ograniczona do 40 sztuk
14 lipca (niedziela)
9.00 – 14.00 targ produktów regionalnych
od 16.00 – strefa gastro z potrawami nowomarchijskimi
od 16.00 – punkty Wino z Widokiem – wina serwowane przez winiarzy
16.00 – panel degustacyjny w ciemno santockich win, poprowadzony przez Mariusza Kapczyńskiego przy udziale Łukasza Piekuta, Gienia Mientkiewicza i Moniki Bielka – Vescovi, a także winiarzy.
W cenie biletu kieliszek degustacyjny oraz 6 porcji degustacyjnych win.
Degustowane będą wyborem własnym lokalnych winiarzy, każda winnica desygnuje jedną etykietę. Będą oceniane wina z następujących winnic:
a) Winnica Galia (Santok)
b) Winnica Vineas Montis (Santok)
c) Dzika Winnica (Santok)
d) Winnica pod Basztą (Santok)
e) Winnica Bergkolonie (Górki)
f) Winnica pod Gwiazdami (Czechów)
cena biletu: 80 zł, ilość dostępnych biletów ograniczona do 40 sztuk
od 18.00 – strefa chill out koło baszty
20.00 – 22.00 koncert Jacka Hałasa z zespołem
22.00 – zakończenie festiwalu
Wydarzenia towarzyszące
Organizatorzy zaproszą gości na spacery po winnicach – w dwóch wariantach: dłuższym dla wytrwałych, i krótszym, dla tych, co chcą zobaczyć dużo w krótkim czasie. Oprowadzać będą winiarze, a trasy będą tak dobrane, aby dostarczyły także wrażeń wywołanym lokalnym krajobrazem.
W ramach festiwalu odbędzie się joga automasażu i twarzy (zapisy na e-mail festiwal@santockiewinnice.pl).
Okolice Santoka słyną także z małych stadnin koni, których właściciele na specjalne okazje odkurzają swoje bryczki i wożą gości po okolicy. Tak będzie i teraz.
Po Warcie w czasie festiwalu będą odbywały się rejsy statkiem, także takie połączone z degustacją win.
Karnety degustacyjne i gastro
Dostępne są dwa rodzaje karnetów winiarskich oraz karnety gastronomiczne.
Karnety winiarskie standard – 12 naklejek, kieliszek z zawieszką oraz program festiwalowy wraz z mapką. Jedna naklejka to porcja degustacyjna 40-50ml wina, naklejki realizujemy u winiarzy.
Karnety winiarskie maxi – 24 naklejki, kieliszek z zawieszką oraz program festiwalowy wraz z mapką. Jedna naklejka to porcja degustacyjna 40-50ml wina, naklejki realizujemy u winiarzy.
Karnety gastro – 8 naklejek, każda naklejka to jedna porcja degustacyjna, do zrealizowania na stoiskach lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Do wyboru będzie 11 potraw.
Komentarze: