Studia z kryminologii – pierwszy krok do kariery w sektorze bezpieczeństwa
Z MIASTA
materiał partnera
2024-08-17 00:28
266

Kryminologia to fascynująca dziedzina, która z roku na rok przyciąga coraz więcej studentów. Zajmuje się badaniem przyczyn, skutków i sposobów zapobiegania przestępczości, łącząc w sobie elementy socjologii, psychologii, prawa i kryminalistyki. Wybór studiów z kryminologii może otworzyć drzwi do ekscytującej kariery w szeroko pojętym obszarze bezpieczeństwa.
Czy kryminologia to studia dla Ciebie?
Zastanawiasz się, czy kryminologia to studia dla Ciebie? Kierunek ten jest polecany osobom zainteresowanym tematyką przestępczości, funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, psychologią przestępców, a także nowoczesnymi metodami zapobiegania przestępstwom. Dodatkowo umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów oraz chęć zdobycia wiedzy z różnych dziedzin – psychologii, prawa i socjologii – są zdecydowanym plusem.
Kryminologia I stopnia – specjalności, program i nie tylko
Kryminologia – jak każde studia I stopnia – trwa 3 lata, czyli 6 semestrów. Interdyscyplinarny kierunek, na który możesz zapisać się w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, obejmuje 2 specjalności, które realizuje się od 4. semestru. To:
-
kryminalistyka i zwalczanie przestępczości,
-
patologie społeczne i ochrona ofiar.
Oczywiście, jako student nie musisz się ograniczać wyłącznie do jednej z nich. Jeśli chcesz zwiększyć swój profil kompetencji zawodowych, a co za tym idzie – znaleźć łatwiej pracę, warto rozważyć równoczesne studiowanie obu specjalności.
Sam program kierunku został opracowany w taki sposób, aby w kompleksowy sposób przygotowywał absolwentów studiów do pracy w sektorach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Kryminologia kształci przyszłych specjalistów do rozwiązywania zjawisk patologicznych i problemów przestępczości. Pomaga w tym program kierunku, w którym znajdziesz między innymi:
-
etykę służb publicznych,
-
ochronę danych osobowych i informacji niejawnych,
-
prawo karne materialne i procesowe,
-
kryminalistykę ogólną,
-
teorie kryminalistyczne,
-
profilowanie kryminalne,
-
psychologię sądową,
-
psychologię sprawców i ofiar przestępstw.
Aby zapoznać się z pełnym programem kierunku i innymi ważnymi informacjami dla osób zainteresowanych studiowaniem kryminologii, odwiedź tę stronę: https://studia-online.pl/kursy/4869207.
Co po studiach z kryminologii? Wiemy, gdzie szukać pracy
Absolwenci kryminologii mają ogromne możliwości zawodowe, zwłaszcza dzięki praktykom realizowanym w trakcie studiów licencjackich. Przede wszystkim mogą szukać pracy w sektorach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, zwłaszcza w służbach mundurowych – policji, straży granicznej czy służbie więziennej, a także w wymiarze sprawiedliwości (np. w biurach śledczych) oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Oprócz tego zdobyte umiejętności umożliwią absolwentom znalezienie zatrudnienia w sektorze prywatnym, np. w firmie ochroniarskiej albo detektywistycznej.