W Spichrzowej relikty Bramy Mostowej [FOTO]
Z MIASTA
ao
2024-08-30 13:12
6440
Trwają prace archeologiczne w Spichrzowej przy wjeździe w Mostową – tam specjaliści odkryli ziemię i natknęli się na relikty Bramy Mostowej. Na głębokości nieco poniżej poziomu studzienki, około półtora metra, są fragmenty kamiennego muru. To kolejne odkrycie w tym rejonie i pewnie nie ostatnie.
Już przed rozpoczęciem przebudowy Spichrzowej archeolodzy zapowiadali, że z inwestycją będą się wiązać prace odkrywcze i badawcze. Zatem ostatnie odsłonięcie nie jest zaskoczeniem – Brama w tym rejonie chroniła gród od wjazdu ze strony mostu na rzece. – Nie mogło być inaczej. Tu spodziewaliśmy się pozostałości po Bramie Mostowej – zaznacza Stanisław Sinkowski, kierownik działu archeologii Muzeum Lubuskiego, pełniący nadzór archeologiczny w ramach prowadzonej inwestycji.
Dodaje, że w literaturze przyjmuje się, że fragmenty właśnie badanej bramy są nieco młodsze od Bramy Santockiej czy Młyńskiej – już zinwentaryzowanych przez archeologów podczas przebudowy Sikorskiego. – Prawdopodobnie powstała na przełomie XV i XVI wieku. Niektórzy badacze uważają, że nawet w pierwszej połowie XVI wieku. Patrząc jednak dziś na to, co odsłoniliśmy – kamienną bryłę – odnosimy wrażenie, że jest starsza niż to w literaturze przedmiotu przyjęto. To jednak wstępne dywagacje. Na szczegóły przyjdzie jeszcze czas – podkreśla S. Sinkowski.
Archeolodzy są tuż po odsłonięciu całego obrysu obiektu. Prace przy nim trwają około dwóch tygodni. Specjaliści podkreślają, że dotarcie do pełnego obrazu znaleziska wymagało przerzucenia wielu ton ziemi. Aktualnie ich działania są prowadzone na obszarze ponad 100 m kw. Zgodnie z metodyką archeologiczną znalezisko będzie zinwentaryzowane, udokumentowane, skatalogowane, zabezpieczone i zasypane, a potem oddane do dyspozycji drogowców.
Ponadto eksplorowane będą sąsiadujące z odkryciem nawarstwienia pradziejowe i średniowieczne. Konstrukcja ceglano-kamienna zostanie w ziemi na zawsze.
Przypomnijmy, na początku lipca archeolodzy odkryli pozostałości budowli mieszkalnej z XV wieku – fragmenty były na głębokości około trzech metrów pod powierzchnią Spichrzowej w rejonie skrzyżowania z Mostową. Relikty drewna wskazywały, że budynek przed wiekami uległ spaleniu.
Komentarze: