Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej – co należy o nim wiedzieć?
Z MIASTA
materiał partnera
2024-12-10 20:37
333

Prowadzenie działalności gospodarczej stanowi jedno z podstawowych praw przysługujących niemal każdemu obywatelowi; może on bowiem wybrać dowolną formę prawną, w której ma zamiar realizować się w sposób zawodowy. Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej to szczególna sankcja, jaką sąd może nałożyć na osoby fizyczne, które zachowują się w sposób oceniany negatywnie w związku z upadłością. Sprawia on, że osoba nim objęta nie może prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej, a także działań w ramach spółki cywilnej – to jednak nie wszystko. Nie może również pełnić funkcji członka rady nadzorczej, komisji rewizyjnej czy zarządcy sukcesyjnego, a także być pełnomocnikiem lub reprezentantem osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, spółki prawa handlowego, przedsiębiorstwa państwowego, fundacji, spółdzielni czy stowarzyszenia. Dowiedz się, kiedy jeszcze sąd może nałożyć sankcję w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, a także czy podlega on ograniczeniom czasowym.
W jakich sytuacjach sąd decyduje o nałożeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej?
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej może dotknąć tych przedsiębiorców, którzy w trakcie prowadzonego postępowania upadłościowego nie realizują swoich obowiązków w zgodzie z prawem – nie wydając odpowiednich dokumentów czy celowo dokonując ich zniszczenia, ukrywają swój majątek czy nie wypełniają obowiązków nałożonych przez sąd czy sędziego komisarza, a także utrudniają postępowanie na rożne sposoby. Warto wiedzieć, że wniosek o zakaz prowadzenia działalności najczęściej składają wierzyciele, którzy chcą pociągnąć dłużnika do odpowiedzialności. Samo złożenie wniosku w żaden sposób nie świadczy o tym, że sąd rzeczywiście rozpatrzy go pozytywnie; zadaniem wierzyciela jest udowodnienie okoliczności, które przemawiają za orzeczeniem tego typu zakazu. Można tego dokonać między innymi z pomocą adwokatów doświadczonych w sprawach ściśle związanych z windykacją – przykład stanowi AIF Kancelaria, która oferuje pomoc w postępowaniu, obejmującą gromadzenie dokumentów koniecznych do sporządzenia wniosku, jego skompletowanie, a także monitorowanie sprawy w sądzie upadłościowym. Zakaz prowadzenia działalności jest bardzo szeroki; od czasu jego otrzymania, były przedsiębiorca może pracować wyłącznie na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych.
Ograniczenie czasowe związane z zakazem prowadzenia działalności
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zakaz prowadzenia działalności jest orzekany wobec przedsiębiorcy na określony czas, który waha się od 1 roku do nawet 10 lat – w zależności od decyzji sądu. Jednocześnie warto mieć świadomość, że może on uchylić się od naniesienia tego rodzaju sankcji na przedsiębiorcę. Dzieje się tak w momencie, gdy przyczyną przez którą firma popadła w problemy związane z długami jest na przykład ciężka choroba przedsiębiorcy, uniemożliwiająca mu rzetelne prowadzenie działalności gospodarczej, a także realizację zaciągniętych zobowiązań. Na taki obrót spraw nie mogą liczyć Ci przedsiębiorcy, którzy w świadomy i celowy sposób zaciągają zobowiązania powodujące poważne trudności u wierzycieli.