Ulewy paraliżują okolice Warszawskiej. Ten projekt ma to zmienić
Z MIASTA
red.
2025-01-12 13:04
6650

Miasto do końca 2026 roku uporządkuje sytuację w rejonie Warszawskiej – za ponad 14,5 mln zł zrealizowany zostanie projekt zagospodarowania wód opadowych na terenie Gorzowa – etap II. Umowa o dofinansowanie obowiązuje od września 2024 roku.
Projekt realizowany jest przez Miasto Gorzów w ramach Programu Operacyjnego Fundusze
Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko – Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu. Wśród zadań ma adaptację istniejącej infrastruktury odwodnieniowej (sieci kanalizacji deszczowej) w rejonie Warszawskiej w zakresie odporności na występowanie intensywnych opadów oraz rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury.
Inwestycja obejmuje m.in.: budowę dwóch zbiorników retencyjno-rozsączających, zbiornika retencyjnego, odcinków kanalizacji deszczowej, zielono-niebieskiej infrastruktury oraz infrastruktury towarzyszącej, zlokalizowanych w sąsiedztwie Warszawskiej w Gorzowie.
Dla zlewni ulicy Warszawskiej określono zlewnie cząstkowe (projektowe), z których woda opadowa musi zostać odprowadzona w celu likwidacji zidentyfikowanych podtopień. Dodatkowo w celu zatrzymania odpływu i retencjonowania, wody opadowe z obszaru trzech zlewni objętych projektem będą odprowadzane do zbiorników retencyjno-rozsączających oraz w naturalne rozlewisko rzeki Warty. Jeden z planowanych do wykonania zbiorników retencyjno-rozsączających będzie pełnić funkcję ogrodu deszczowego oraz funkcje edukacyjną i rekreacyjną.
Zagospodarowanie wód opadowych na terenie Miasta Gorzowa – Etap II:
całkowity koszt realizacji projektu: 14 681 749,15 zł
wydatki kwalifikowalne: 14 595 649,15 zł
dofinansowanie: 11 238 649,82 zł, 77 procent wydatków kwalifikowalnych
okres realizacji projektu: 09.2025r. – 12.2026r.
Wskaźniki rezultatu:
mieszkańcy mająca dostęp do nowej lub udoskonalonej zielonej infrastruktury – 11 705 osób,
mieszkańcy odnosząca korzyści ze środków ochrony przed klęskami żywiołowymi związanymi z klimatem (oprócz powodzi lub niekontrolowanych pożarów) – 960 osób.
Miasto już zapowiada kontynuacja projektu – w ramach kolejnych etapów (III i IV) planowane są do zrealizowania następujące zadania:
zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych w środkowo-zachodniej części miasta Gorzowa – etap I,
przebudowa placu przy ulicy Rejewskiego – budowa zielonego parkingu,
– zwiększenie powierzchni czynnych biologicznie i hydrologicznie na terenie Miasta Gorzowa – rozszczelnienie nawierzchni i budowa zielonych przystanków,
– budowa zbiorników retencyjno-rozsączających wody opadowej, elementów zielono-niebieskiej infrastruktury oraz rozwiązań opartych na przyrodzie w zlewni rzeki Kłodawki,
– zagospodarowanie wód opadowych w pozostałych zlewniach na terenie miasta Gorzowa w tym między innymi: Górczyńskiej, Jagiełły, Śląskiej.
Komentarze: