Kwalifikacja wojskowa dla Gorzowa od 3 marca
Z MIASTA
red.
2025-02-17 10:36
3220

Kilkuset młodych gorzowian ma przed sobą obowiązek kwalifikacji wojskowej – to głównie mężczyźni z rocznika 2006, ale nie tylko. Komisja zacznie pracę na początku marca.
Obowiązek kwalifikacji wojskowej dotyczy nie tylko gorzowian. Proces jest prowadzony w całej Polsce od 3 lutego, potrwa do końca kwietnia. Z kolei w Gorzowie od 3 marca do 11 kwietnia.
W całej Polska przed komisjami stawi się około 230 tys. młodych osób. W lubuskim to grupa około 6300, w powiecie gorzowskim – około 500, a w samym Gorzowie – około 730. Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Gorzowie będzie to niespełna 2400 osób.
Wojskowi podkreślają, że kwalifikacja pozwala zidentyfikować potencjał obronny kraju oraz wesprzeć młodych ludzi w świadomym podejmowaniu decyzji o swojej przyszłości. To również pierwszy krok na drodze do współpracy z Wojskiem Polskim, które opiera się na wartościach takich jak odpowiedzialność, solidarność i gotowość do działania.
– Kwalifikacja wojskowa to nie tylko formalny obowiązek wynikający z przepisów, ale przede wszystkim wyraz odpowiedzialności wobec ojczyzny i społeczeństwa. To pierwszy krok w budowaniu świadomej i gotowej na wyzwania obronne wspólnoty – zaznacza ppor. Dawid Śladek, szef sekcji promocji i współpracy WCR Gorzów.
Istotne jest również to, że kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z wezwaniem do wojska. Wojsko to nie przymus, to wybór, ale również i szansa.
Kto otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową 2025?
- mężczyźni urodzeni w 2006 roku,
- mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie mają przyporządkowanej kategorii wojskowej,
- osoby urodzone w latach 2003-2004 uznane przez komisje za czasowo niezdolne do służby wojskowej,
- kobiety urodzone w latach 1998-2006 z kwalifikacjami przydatnymi do służby wojskowej,
- osoby po 18. roku życia, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat,
- ponadto, na kwalifikację wojskową będą musiały zgłosić się także kobiety z określonych w ustawie o obronie Ojczyzny grup wiekowych i wykonujące określone zawody, a także pobierające w tych kierunkach naukę. Mowa tu o kobietach, które mają kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej, takich jak zawody medyczne, weterynaryjne, morskie, lotnicze, a także psychologowie, radiolodzy i tłumacze. Dotyczy to również tych, które uczą się w celu zdobycia tych kwalifikacji, kończą w danym roku szkolnym lub akademickim swoje studia, oraz studentek i absolwentek uczelni wyższych.
Komentarze: