Od dziś My wśród was [FOTO]
Z MIASTA
ao
2025-04-03 14:49
4230
Wczoraj Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a od dziś, 3 kwietnia, w Bibliotece Pedagogicznej WOM-u przy Łokietka wystawa prac plastycznych pt. My wśród was. Dla autorów – dzieci autystycznych – to wielka rzecz.
Od dziś w Bibliotece Pedagogicznej WOM-u prace plastyczne dzieci i młodzieży z autyzmem – to rezultat zajęć kreatywnych w części plastycznej w Ośrodku Rewalidacyjno Edukacyjno Wychowawczym przy Walczaka 25. W prezentacji chodzi o zwrócenie uwagi na potrzeby osób z autyzmem oraz promowanie ich talentów artystycznych.
Plastyka to zwykle część edukacji z drugiego planu, ale w przypadku osób z autyzmem jest inaczej – to najważniejszy, dający najwięcej możliwości proces rozwijania różnorodnych zdolności. Co ciekawe, podopieczni niemal w każdym przypadku chcą i lubią być aktywni plastycznie, manualnie. Zwłaszcza jeżeli te czynności są cykliczne, powtarzalne.
– Nie jest też tak, że nasze dzieci wręcz się wyrywają do prac plastycznych. Nauczyciel ma tu dużą rolę do odegrania. Metody, techniki plastyczne trzeba dobrać do potrzeb i możliwości. Niektóre dzieci nie lubią dotykać pewnych materiałów, nie lubią zbyt dużej ilości kolorów lub konkretnego koloru – to wszystko trzeba przerobić i wziąć pod uwagę – podkreśla Matusz Ciężki, nauczyciel OREW-u.
Pedagodzy wybierają takie techniki plastyczne, które są cykliczne, wymagają dużej ilości powtórzeń podobnych elementów – są dobrze sprawdzone przez małego plastyka. Jeżeli tak już jest, dziecko w danej technice czuje się pewnie, bezpiecznie, doskonale wie o co chodzi.
– Z reguły to my jesteśmy ojcami pomysłu – wymyślamy temat i formę pracy plastycznej, z kolei same dzieci starają się zamysł zrealizować. Oczywiście są też podopieczni od początku do końca prowadzący swój projekt – wymyślają go i realizują, są inżynierami swoich pomysłów na miarę własnych możliwości – dodaje M. Ciężki.
Takie prace także na dziś udostępnionej wystawie w Bibliotece przy Łokietka. Poza indywidualnymi pracami są też zbiorowe – przygotowane w kilkuosobowej grupie pod kierownictwem nauczyciela. Na aktualnej wystawie część autorów się powtarza, ale są też zupełnie nowi – w sumie do obejrzenia jest kilkadziesiąt prac.
Tegoroczna wystawa, poza samymi pracami, nie różni się od poprzednich. Jak każdego roku stanowi uzupełnienie, ozdobę Niebieskiego Biegu – tym razem organizowanego 5 kwietnia, w sobotę w parku Górczyńskim. Właśnie tam będą główne gorzowskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
W Gorzowie działa kilka ośrodków specjalizujących się w edukacji dzieci i młodzieży z autyzmem – przedszkole, OREW i SOWA dla dzieci w wieku szkolnym oraz NSP dla młodzieży po kształceniu szkolnym. Organem prowadzącym placówek jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem.
Komentarze: