Nowi ratownicy i pielęgniarki z AJP
Z MIASTA
red.
2025-07-10 16:00
2680

Absolwenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego odebrali symbole zawodowe – są zwieńczeniem lat nauki oraz symbolicznym początkiem ich misji niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Dziś, 10 lipca, w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie uroczystość wręczenia symboli zawodowych absolwentom kierunków pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło nie tylko samych absolwentów, ale także ich rodziny, wykładowców, przedstawicieli władz lokalnych oraz osoby zaangażowane w rozwój kierunków medycznych w regionie.
Kierunek pielęgniarstwa na wydziale nauki o zdrowiu AJP powstał w 2020 roku jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę medyczną, szczególnie w zawodzie pielęgniarki, który od lat pozostaje deficytowy. Pierwsze „czepkowanie” było w lipcu 2023 roku – wtedy symbole zawodowe odebrało 57 absolwentów. Obecna edycja była kolejnym ważnym krokiem w historii tej młodej, ale prężnie rozwijającej się ścieżki edukacyjnej.
Gratulacje ukończenia studiów I stopnia odebrało 32 absolwentów kierunku pielęgniarstwo i 21 absolwentów ratownictwa medycznego. Zakończyli 3-letni okres nauki.
Rozwój kierunku pielęgniarskiego nie byłby możliwy bez finansowego wsparcia lubuskiego samorządu. Jak przypomniała podczas uroczystości przewodnicząca sejmiku województwa lubuskiego Anna Synowiec, od 2020 roku przeznaczono na ten cel już 5,2 miliona złotych. W pierwszym roku wsparcie wynosiło 1 milion złotych, w kolejnych latach 800 tysięcy, a obecnie ponownie osiągnęło poziom miliona złotych rocznie.
Kierunek ratownictwa medycznego dołączył do oferty edukacyjnej Akademii rok później – w 2021 roku – i od początku cieszy się dużym zainteresowaniem. Absolwenci tego kierunku nie kryli dumy, ale i poczucia odpowiedzialności.
O rosnącym znaczeniu obu kierunków oraz wysokim poziomie ich prowadzenia mówiła dziś również rektor uczelni, prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska. Zwróciła uwagę na nowoczesną infrastrukturę uczelni i zaplecze dydaktyczne. – Sprzęt, z którego korzystają nasi studenci, to bardzo drogie wyposażenie – nie mówimy tu o setkach, ale o dziesiątkach tysięcy złotych. To są wydatki codzienne, które mamy jednak zabezpieczone w budżecie – podkreśliła.
Komentarze: