Znacząca dotacja na rozwój pielęgniarstwa na AJP
Z MIASTA
red.
2025-05-08 16:22
1430

Samorząd województwa przekaże 1 mln zł Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie na wsparcie funkcjonowania kierunku pielęgniarstwo. Dziś w Gorzowie podpisano umowę w tej sprawie.
Wsparcie finansowe dla gorzowskiej uczelni jest efektem współpracy z samorządem województwa lubuskiego. Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski przypomniał, że to właśnie od Gorzowa rozpoczęła się inicjatywa rozwoju kierunków medycznych w regionie. W 2020 roku zaczęło się wsparcia w kwocie miliona złotych, przez kilka lat było to 800 tysięcy rocznie, a teraz ponownie wynosi ono 1 mln złotych. W sumie na pielęgniarstwo w AJP trafiło 5,2 mln zł. To część szerszego programu wsparcia, który objął także Uniwersytet Zielonogórski i inne instytucje na łączną kwotę niemal 50 milionów złotych w ciągu ostatniej dekady.
Jak podkreśliła rektor AJP, prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, uczelnia rozpoczęła kształcenie pielęgniarek i pielęgniarzy pięć lat temu. – Dziś realizujemy piąty rok studiów, mamy 189 studentów na pielęgniarstwie, a 98 osób już ukończyło ten kierunek i zasiliło kadrę w Gorzowie i okolicach – mówiła rektorka. Zwróciła również uwagę na rosnące koszty kształcenia medycznego związane z koniecznością zakupu nowoczesnego sprzętu, organizacją praktyk oraz utrzymaniem wysokiego poziomu dydaktycznego. – To są bardzo kosztowne studia. Grupy ćwiczeniowe liczą maksymalnie 4-6 osób, co oznacza ogromne obciążenia organizacyjne i finansowe – zaznaczyła.
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr Dorota Skrocka zaznaczyła, że zainteresowanie kierunkiem pielęgniarstwo jest ogromne. – Często już po dwóch tygodniach musimy zamykać rekrutację, bo limit miejsc jest wyczerpany – mówiła. Wskazała, że choć studia są kosztowne, ich znaczenie dla lokalnych placówek ochrony zdrowia jest nie do przecenienia. – Słyszymy od dyrektorów szpitali, że bez naszych absolwentów nie byliby w stanie uzupełnić kadry – powiedziała dziekan.
Anna Synowiec, przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego, podkreśliła znaczenie inwestycji w lokalne uczelnie nie tylko z punktu widzenia edukacji, ale również przeciwdziałania negatywnym skutkom demografii. – To nie tylko inwestycja w uczelnię, ale i w cały region. Wiążemy młodych ludzi z Lubuskiem, dajemy im powód, by tu zostali i pracowali – powiedziała. Wspomniała również o wcześniejszych dotacjach, m.in. na uzyskanie przez AJP uprawnień doktoryzowania i rozwój zaplecza technicznego.
W trakcie spotkania podkreślano również znaczenie stypendiów fundowanych przez samorząd, które zobowiązują absolwentów do pracy w regionalnych placówkach ochrony zdrowia. To rozwiązanie nie tylko wspiera studentów finansowo, ale zapewnia także trwały dopływ nowych kadr do lokalnych instytucji.
W symboliczny sposób umowa została podpisana w Międzynarodowym Dniu Położnej, co – jak zauważył wicemarszałek Ciemnoczołowski – dodatkowo podkreśla wagę i aktualność tej inicjatywy.
Komentarze: