Inna Noc Muzeów, bo w sumie będą dwie
Z MIASTA
red.
2025-05-13 10:55
2990

Noc Muzeów w Muzeum Lubuskim to dwa weekendy pełne atrakcji, warsztatów i spotkań organizowanych w czterech filiach. 17 maja w Spichlerzu oraz Muzeum Grodu Santok, a 24 maja w Zespole Willowo-Ogrodowym i Zagrodzie Młyńskiej w Bogdańcu. Oczywiście udział bezpłatny.
Dokładnie przejrzyjcie program i pamiętajcie o tym, że każda z dwóch nocy to inne otwarte i działające obiekty Muzeum Lubuskiego.
17 maja (sobota)
SPICHLERZ – ul. Fabryczna 1-3, Gorzów
19.00-00.00
Dorota Komar-Zmyślony. Malarstwo
19.00 | Wernisaż wystawy Doroty Komar-Zmyślony i spotkanie z artystką
19.00-23.30 | Mielenie kawy w zabytkowym młynku wraz z degustacją
19.00-23.00 | Nocny tropiciel muzealny – gra dla dzieci
19.00-00.00 | Bezpłatne zwiedzanie wszystkich ekspozycji
19.30 i 21.30 | Za górami, za lasami… – pokaz bajek retro z projektora
20.30 | Za górami, za lasami… – pokaz bajek retro z latarni magicznej
20.00 i 22.00 | Opowieści z wojskowej skrzyni – gawęda o nakryciach głowy polskiego żołnierza. Rok 1945
Dorota Komar-Zmyślony – studiowała w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w latach 1978-1983. Dyplom uzyskała w pracowni ilustracji książkowej prof. Grzegorza Marszałka. Malarstwo w pracowniach Tadeusza Brzozowskiego i Jana Świtki. Uprawia malarstwo, rysunek, scenografię i ilustrację książkową. Prace jej znajdują się w Muzeum Ziemi Lubuskiej, BWA w Zielonej Górze, Muzeum w Drzonowie, oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
MUZEUM GRODU SANTOK – ul. Wodna 2a, Santok
16.00-23.00
Rewolucja neolityczna w Dolinie Dolnej Warty
17.00 | Wernisaż wystawy „Rewolucja neolityczna w Dolinie Dolnej Warty”
16.00-23.00 | Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Grodu Santok
16.00, 17.30, 19.00 | Przeprawa promowa na średniowieczne grodzisko z przewodnikiem oraz warsztaty bębniarskie po drugiej stronie Warty z zespołem Złap Rytm
Stoisko z poczęstunkiem od Koła Gospodyń Wiejskich w Santoku.
Na wystawie „Rewolucja neolityczna w Dolinie Dolnej Warty” prezentowane wybrane zabytki archeologiczne, z okresu neolitu, odkryte na terenie Doliny Dolnej Warty, znajdujące się w zbiorach gorzowskiego muzeum.
Na uwagę zasługuje zbiór naczyń, pozyskanych podczas prac wykopaliskowych w Gorzowie, na ul. Podmiejskiej-Bocznej, prowadzonych w 2. poł. lat 70. XX w. przez gorzowskiego archeologa dr. Tadeusza Szczurka. Efektem tych prac było odkrycie osady kultury pucharów lejkowatych, funkcjonującej ok. 2300 lat p.n.e.
Na ekspozycji można zobaczyć narzędzia kamienne i krzemienne, np. motyki, topory, siekiery, a także elementy uzbrojenia, np. groty strzał, czy oszczepów. Precyzyjne wykonanie tych przedmiotów pozwala zachwycić się kunsztem mistrzów z młodszej epoki kamienia.
Wystawa „Rewolucja neolityczna w Dolinie Dolnej Warty” jest objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego.
24 maja (sobota)
ZESPÓŁ WILLOWO-OGRODOWY – ul. Warszawska 35, Gorzów
18.00-00.00
Kpina z wroga. Satyra z okresu II wojny światowej
18.00 | Wernisaż wystawy „Kpina z wroga. Satyra z okresu II wojny światowej” prezentującej prace ze zbiorów Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie
18.30 | Siekiera, motyka, piłka, szklanka – warsztaty artystyczne
19.30 | Happening w wykonaniu aktorów ze Stowarzyszenia Art-Drama
20.30 | Wykład dra Piotra Kułaka z Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie pt. „Karykatura, ta figlarna odrośl potężnego drzewa sztuki… Historia i rozwój karykatury w Polsce”
22.00 | Dowcipy i piosenki z okresu II wojny światowej – wieczór satyryczny
Kiedy śmiech staje się bronią…
„Karykatura to śmiech w cieniu tragedii” – mówił Eryk Lipiński, patron Muzeum Karykatury, a Stefan Kisielewski dodawał z przekąsem: „Karykatura jest prawdziwsza od fotografii – bo potrafi uchwycić intencję”.
W czasach, gdy świat staje w ogniu, ołówek potrafi być ostrzejszy niż bagnet. Wystawa „Kpina z wroga” pokazuje, jak satyra i karykatura służyły nie tylko śmiechowi, ale też oporowi, krytyce i przetrwaniu w najtrudniejszych czasach.
Zobacz 62 prace 20 artystów, m.in. Andrzeja Willa, Kazimierza Grusa, Jerzego Zaruby, Ignacego Witza, Eryka Lipińskiego i Henryka Chmielewskiego – twórców, którzy potrafili przekształcić śmiech w narzędzie oporu i z finezją obnażać mechanizmy totalitarnej władzy. Wystawa składa się z ośmiu części, które porządkują tematykę prac – od codzienności pod okupacją, przez święta wojenne, portrety Hitlera, kpiny z propagandy i niemieckich sukcesów, aż po rozliczenia wojennych zbrodni.
Wszystkie prezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.
Kuratorzy wystawy:
dr Karolina Korenda-Gojdź – Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie
dr Piotr Kułak – Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie
Przyjdź. Zobacz. Uśmiechnij się – i przekonaj, jak wiele może znaczyć satyryczna kreska.
Współorganizatorem wystawy „Kpina z wroga. Satyra z okresu II wojny światowej” jest Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.
Dr Piotr Kułak – absolwent Instytutu Historii Sztuki, Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologiczny oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce, kustosz dyplomowany w Dziale Zbiorów i Dokumentacji Muzeum Karykatury, członek ICOM. Stypendysta MKiDN. Kurator wystaw, autor katalogów, artykułów naukowych i popularyzatorskich poświęconych rysunkowi satyrycznemu, karykaturze i grafice użytkowej. Autor monografii Nić porozumienia. Ilustracje w książkach serii „Biblioteka Jednorożca” (2023), redaktor tomu Ciało w karykaturze, karykatura ciała w sztuce (2021), pomysłodawca i współredaktor antologii Śladem karykatury. Polskie teksty do 1939 roku (2024). Publikował m. in. w „Muzealnictwie”, „Quart” oraz „AdRem”.
Wydarzenie dofinansowane ze środków budżetu Miasta Gorzowa.
Wystawa „Kpina z wroga. Satyra z okresu II wojny światowej” jest objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego.
ZAGRODA MŁYŃSKA – ul. Leśna 37, Bogdaniec
16.00-22.00
Swoja nocka w Zagrodzie Młyńskiej
18.00 | Prezentacja Skarbu Młynarza połączona z prelekcją Pawła Kaźmierczaka, archeologa i numizmatyka Muzeum Lubuskiego
20.00 | Zwiedzanie ekspozycji z kuratorem dr. Mirosławem Pecuchem
16.00-20.00
– prezentacja regionalnych produktów rzemieślniczych, m.in.: wyroby wikliniarskie i rzeźbiarskie;
– wyroby serowarskie z mleka koziego oraz chleb rzemieślniczy z Farmy u Michałów;
– zabawy z dawnych lat dla dzieci;
– warsztaty: tkactwo, garncarstwo, rzeźba, stolarka – Kazimierz Jurkiewicz
Komentarze: