żUżEL

fg
2015-09-19 20:31
60230

Bartosz Zmarzlik Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów. 20-letni wychowanek Stali zapewnił sobie tytuł w czeskich Pardubicach, choć turnieju nie wygrał. Zmarzlik jest pierwszym wychowankiem Stali, który zdobył złoto IMŚJ.

Polaków z tytułem Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów jest już jedenastu. Historie tych starszych są różne. Część jak Piotr Protasiewicz, Jarosław Hampel i Krzysztof Kasprzak osiągnęło później najwyższy poziom seniorski. Niektórzy popadli w przeciętność jak Robert Miśkowiak i Karol Ząbik z kolei Dawid Kujawa jest symbolem żużlowca jednego występu. Zdecydowana większość nie ma jednak wątpliwości, że Bartosz Zmarzlik trafi do grupy, w której jest trzech pierwszych z wymienionych.

20-latek jest trzecim wychowankiem gorzowskiej Stali z medalem Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Srebro miał Krzysztof Cegielski, brąz Paweł Hlib. Zmarzlik od początku turnieju niezagrożenie zmierzał po tytuł. Wygrywał kolejne wyścigi a jego najgroźniejszy rywal Paweł Przedpełski nie miał najlepszego dnia. Jeszcze przed ostatnią serią startów było jasne, że nic nie odbierze gorzowianinowi rodem z Kinic upragnionego triumfu. W turnieju na czeskim torze Zmarzlik zajął trzecie miejsce. Wygrał Mikkel Michelsen, który wywalczył brązowy medal.

Wyniki ostatniej rundy finału IMŚJ:

1. Mikkel Michelsen (Dania) - 14 (3,3,3,2,3)

2. Anders Thomsen (Dania) - 13+3 (3,2,2,3,3)

3. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 13+2 (3,3,3,3,1)

4. Mikkel Bech (Dania) - 12 (2,3,2,2,3)

5. Max Fricke (Australia) - 11 (3,2,1,3,2)

6. Valentin Grobauer (Niemcy) - 9 (1,3,0,2,3)

7. Andrzej Lebiediew (Łotwa) - 8 (2,2,3,1,0)

8. Brady Kurtz (Australia) - 8 (2,1,3,0,2)

9. Paweł Przedpełski (Polska) - 7 (2,0,1,3,1)

10. Zdenek Holub (Czechy) - 5 (1,0,2,2,0)

11. Stefan Nielsen (Wielka Brytania) - 4 (0,1,2,0,1)

12. Wiktor Kułakow (Rosja) - 4 (1,0,0,1,2)

13. Victor Palovaara (Szwecja) - 4 (0,1,1,0,2)

14. Emil Groendal (Dania) - 3 (0,0,1,1,1)

15. Eduard Krcmar (Czechy) - 3 (1,1,0,1,d)

16. Nikolaj Busk Jakobsen (Dania) - 2 (d,2,0,d,0)

Czołówka końcowej klasyfikacji: 1. Zmarzlik 39 pkt, 2. Thomsen 34+3 pkt, 3. Michelsen 34 pkt+d, 4. Przedpełski 29 pkt, 5. Bech 29 pkt.