Miliony dla ważnego oddziału przy Dekerta
ZDROWIE
oprac. red.
2017-03-07 09:59
60630
Kolejne pieniądze dla szpitala przy Dekerta. Tym razem na oddział hematologii – będzie rozbudowywany. Tak zdecydowali radni sejmiku. Przy tym powstanie pracownia diagnostyki molekularnej do rutynowych badań. Suma: dwa mln zł.
Gorzowski oddział jest wiodący w regionie – realizuje 70 procent świadczeń z zakresu hematologii w lubuskim. 6 marca zarząd województwa podpisał umowę na rozbudowę.
O wadze inwestycji dla pacjentów onkologicznych mówi z przekonaniem sama ordynator oddziału dr n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus. – W chorobie nowotworowej liczy się czas, jak przy tykającej bombie. Teraz będziemy mieli większe możliwości. Nie będziemy musieli wysyłać skomplikowanych badań poza województwo. Da się je zrobić na miejscu w Gorzowie, a to bardzo ważne. Dotąd województwo lubuskie jako jedno z niewielu w Polsce nie miało swojej bazy laboratoryjnej – wyjaśniła.
Mapy potrzeb zdrowotnych wskazują, że lubuskie ma jeden z wyższych wskaźników zachorowalności na choroby nowotworowe. – Prognozuje się, że przyrost pacjentów będzie najwyższy w Polsce. To wszystko, co teraz robimy powoduje, że będziemy w stanie przygotować się i w przyszłości zapobiegać chorobom – podkreśliła ordynator.
Nowy sprzęt ma służyć pacjentom z całego województwa, także chorym spoza regionu.
Od maja 2014 roku przy oddziale hematologii i chorób rozrostowych układu krwiotwórczego działa pododdział dziennej chemioterapii wyposażony w pięć foteli o regulowanym profilu. W oddziale są przyjmowani pacjenci z rozpoznaną chorobą nowotworową i zakwalifikowani do leczenia lekami cytostatycznymi. Każdego dnia z tej części oddziału korzysta od 10 do 15 osób (to oznacza ponad 300 osób miesięcznie). Każdy cykl trzeba powtórzyć co 3-4 tygodnie. Większość pacjentów musi „przejść” od 6 do 8 cykli. Za każdym razem tu spędzają kilka godzin, ale później mogą iść do domu. Nie muszą zostawać na oddziale. Dzienny system opieki pozwala chorym spędzać większość czasu wśród bliskich, dzięki czemu choroba i jej leczenie są dla nich mniejszym stresem.
Obecnie oddział dysponuje 23 łóżkami. Trafiają tu pacjenci z wszelkiego rodzaju chorobami nowotworowymi układu krwiotwórczego i szpiku kostnego. Najczęściej są to białaczki i chłoniaki.
Komentarze: