przejdź do treści strony kontakt
strona główna 501 936 975 menu wyszukiwarka

więcej

więcej

AWF szykuje festiwal siły [PROGRAM]

ZDROWIE

oprac. red.
2018-10-14 16:12
58661

(fotoloty)

18 października spotkanie z nauką, ale także wieloma ciekawostkami i praktycznymi rozwiązaniami dla indywidualnego zdrowia i kondycji. Od samego czytania programu zajęć i warsztatów można się poczuć silniejszym... Atrakcje dla wszystkich przygotował AWF przy Estkowskiego.  

W najbliższy czwartek kolejna edycja Gorzowskiego Festiwalu Nauki z AWF – w programie  wykłady i warsztaty w laboratoriach, między innymi: biochemii, anatomii, fizjologii, fizjoterapii, warsztaty dietetyczne oraz inne atrakcje.  
 
Otwarcie festiwalu o 10.00 w auli uczelni przy Estkowskiego 13, potem wykład „Skoro świat jest bezbarwny to dlaczego jest barwny?”. Poprowadzi go prof. dr hab. Piotr Francuz, psycholog, dyrektor Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, członek Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, członek L’Agenzia della Santa Sede per la Valutazione e la Promozione della Qualità delle Università e Facoltà Ecclesiastiche (AVEPRO).
 
szczegóły tutaj
 
Program Gorzowskiego Festiwalu Nauki z AWF
18 października, g. 9.00-17.00
Obiekty AWF, ul. Estkowskiego 13
 
aula – budynek główny, ul. Estkowskiego 13 
 
10.00-10.45 Skoro świat jest bezbarwny to dlaczego jest barwny?
Wykład poprowadzi prof. dr hab. Piotr Francuz, psycholog, dyrektor Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, kierownik Katedry Psychologii Eksperymentalnej oraz Perception & Cognition Lab, członek Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, członek L’Agenzia della Santa Sede per la Valutazione e la Promozione della Qualità delle Università e Facoltà Ecclesiastiche (AVEPRO).
 
11.30-12.30 Obrazki z Alaski
Wykład poprowadzi dr hab. Ludwik Lipnicki, lichenolog, emerytowany prof. Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, obecnie prof. nadzw. AJP w Gorzowie. Autor licznych publikacji z zakresu biologii i ochrony przyrody, poeta
 
13.00-13.30 Fizjoterapia na Dachu Świata – pomoc fizjoterapeutyczna w Nepalu
Wykład poprowadzi dr hab. Sławomir Marszałek, nauczyciel akademicki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Fizjoterapeuta w Klinice Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii, wolontariusz, lekkoatleta
 
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA 
hol – budynek główny, ul. Estkowskiego 13 
 
11.30-12.30 Kolorowy świat ptaków Ziemi Lubuskiej – autor zdjęć Robert Piekarski
Świat ptaków Ziemi Lubuskiej – gdzie obserwować i jak fotografować Prelekcja, którą poprowadzi dr Robert Piekarski, dostarczy informacji i ciekawostek na temat biologii i występowania wybranych gatunków ptaków na obszarze Ziemi Lubuskiej oraz wiadomości na temat sposobów obserwacji i fotografowania ptaków. 
 
ZAWODOWCY W GORZOWIE 
hol – budynek główny, ul. Estkowskiego 13 
 
„Makerspace Zawodowców w Gorzowie” czyli miejsce dla ludzi zafascynowanych technologią
Podczas warsztatów z „Zawodowcami w Gorzowie” uczestnicy dowiedzą się między innymi dlaczego roboty tańczą, czy można ręką włączyć światło, co to ciecz nienewtonowska, jak zrobić rafę koralową w szklance i że chemia jest tęczowa oraz jak zarządzać budżetem.
 
TEMATY WARSZTATÓW
warsztaty rozpoczynają się o 9.00 i będą prowadzone co 30 minut
grupy 15-osobowe – budynek dydaktyczny fizjoterapii
 
Chemiczny maraton
Rośliny są prawdziwymi fabrykami napędzanymi energią słoneczną. Bogactwo związków chemicznych jakie jest w stanie wytworzyć coś z tak pozoru nieciekawego jest przytłaczające. Banalne prawda? Każdy przecież słyszał o glukozie, białku, chlorofilu, witaminach czy olejkach eterycznych. Ich obecność jest brana za coś oczywistego. Tymczasem na warsztatach będzie można samodzielnie przeprowadzić doświadczenia pozwalające na własne oczy przekonać się o istnieniu niektórych substancji schowanych we wnętrzu roślin. 
Warsztaty poprowadzi dr Wojciech Gruszka, specjalista z zakresu lichenologii
 
ph-owe badania
Podczas zajęć uczestnicy poznają różnicę pomiędzy kwasami i zasadami, co tak naprawdę oznacza skala pH i jakie ma znaczenie dla naszego życia. Samodzielnie określą pH produktów używanych (i spożywanych) w domu. Praktyczny aspekt badań zostanie omówiony podczas analiz produktów spożywczych oraz gleby i wody deszczowej. Zostanie omówiona rola pH w życiu roślin oraz pH spożywanych produktów spożywczych dla zdrowia człowieka.
Warsztaty poprowadzi mgr Angelika Cisek-Woźniak, specjalista ds. żywienia
 
Smak i zapach - co i jak czujemy?
Warsztaty poświęcone są zmysłom: smaku i powonienia oraz obszarom mózgu, dzięki którym rozumiemy smaki i zapachy. W trakcie prelekcji zostanie omówiona na modelach anatomicznych budowa receptorów odpowiadających za smak i węch m.in. kubków smakowych, poszczególnych części języka odpowiadających za czucie smaków, okolica węchowa jamy nosowej. W czasie warsztatów zostaną wykorzystane testy służące do badania zdolności różnicowania zapachów i smaków.
Warsztaty poprowadzą: neorobiolodzy – dr hab. Barbara Mierzejewska-Krzyżowska i dr hab. Leszek Zguczyński oraz fizjoterapeutka – mgr Katarzyna Rosicka
 
Świet(l)ne eksperymenty
Światło w nauce pełni nieocenioną rolę. Z jednej strony umożliwia nam codzienne funkcjonowanie w otaczającym nas środowisku, z drugiej pozwala obserwować rzeczy niewidzialne. Dzięki światłu możemy podglądać mikroskopijne światy, mierzyć, ważyć, utrwalać i… zabijać.
Zajęcia poprowadzi dr Anna Kasperska, specjalista w zakresie nauk o zdrowiu i treningu hipoksyjnego
 
Mrożone molekuły
Jak zimne może być zimno? Jak zamknąć piękno natury w lodzie? Jak błyskawicznie przygotować pyszne lody? Jak złamać prawa fizyki? Wszystkie odpowiedzi na te pytania spróbujemy znaleźć podczas warsztatów, gdzie zaprzęgniemy ciekły azot do ciężkiej pracy.
Warsztaty poprowadzi doktor nauk biologicznych Joanna Ostapiuk-Karolczuk, specjalista w zakresie biochemii i immunologii
 
Mierz jedzenie swoją miarą
Specjalista ds. żywienia, wykładowca akademicki i praktyk z dziedziny dietetyki, specjalizująca się w chorobach dietozależnych podpowie jak zdrowo się odżywiać aby zachować pełnię zdrowia, udzieli konsultacji dietetycznych oraz dokona analizy składu ciała wraz z jej interpretacją.
Warsztaty poprowadzi dr inż. Kinga Mruczyk
 
Co człowiek to stopa, a nawet dwie
Wiemy o niej tak dużo, wydawałoby się wszystko, a jednak jeszcze tak wiele musimy się dowiedzieć, żeby znaleźć proste odpowiedzi na wydawałoby się proste pytania. Czy moja stopa jest prawidłowa? Dlaczego różni się od stopy innych osób? Czy to dobrze, że się różni czy źle? Czy powinienem coś z tym zrobić i czy wiadomo co mam zrobić? Jakich odpowiedzi na ten temat dostarcza nauka? Które odpowiedzi są jedynie mylnym przekonaniem? Komputerowe badanie stóp na platformie pedabarograficznej.
Warsztaty poprowadzi dr n. med. Ewa Latour
 
Sprzątanie dróg oddechowych
Podczas warsztatu zostanie omówiona na trójwymiarowym modelu anatomicznym budowa oskrzeli oraz przedstawione zostaną techniki samodzielnego oczyszczania oskrzeli zalecane aktualnie przez międzynarodowe wytyczne dot. rehabilitacji oddechowej (skuteczny kaszel, prowokowanie kaszlu, oddychanie zmniejszające duszność).
Warsztaty poprowadzi dr Anita Kulik, fizjoterapeuta, specjalizuje się w fizjoterapii w wodzie oraz terapii manualnej holistycznej
 
Igła w stogu siana / mięśni
Warsztat z igłoterapii suchej głębokiej jako metody leczenia mięśniowo – powięziowych punktów spustowych. 
Na warsztat zaprasza fizjoterapeuta mgr Artur Hołodniuk specjalizujący się w leczeniu dysfunkcji z zakresu medycyny ortopedyczneji neurorehabilitacji
 
Gra w chińczyka – warsztaty z moksybucji, czyli terapia ciepłem
Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się odnajdywać tzw. punkty akupunkturowe będące miejscami koncentracji energii w organizmie oraz zapoznają się z metodami leczenia ciepłem.
Warsztaty poprowadzi fizjoterapeuta mgr Dagmara Miszczak
 
Rozciąganie globalne – rola tkanki łącznej
Podczas warsztatu przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące rozciągania tkanek miękkich wraz z dokładną analizą budowy naszych mięśni. Omówiona zostanie rola tkanki łącznej w regulacji napięcia mięśniowego, w ograniczeniach zakresów ruchów, koordynacji oraz w odczuwaniu własnego ciała. Dodatkowo zostaną pokazane ćwiczenia i pozycje umożliwiające mobilizację i poprawę funkcji poszczególnych struktur powięziowych, szczególnie podatnych na skrócenie podczas przeciążeń związanych z uprawianiem sportu czy z wykonywaniem powtarzalnych czynności zawodowych.
Zajęcia poprowadzi dr hab. Sławomir Marszałek, dyplomowany osteopata, fizjoterapeuta oraz trener lekkiej atletyki
 
Płaski brzuch i zdrowy kręgosłup bez „brzuszków”
Instruktaż ćwiczeń na płaski brzuch – obalanie mitów
Warsztaty poprowadzi dr Tomasz Jędrzejczak, trener medyczny, specjalista do spraw kinezygerontoprofilaktyki oraz przygotowania ogólnego i specjalnego sportowców, w tym m.in: żużlowców, akrobatów, siatkarzy, zawodników sportów walki, piłkarzy nożnych. 
 
Rusz głową
Żonglowanie to nie tylko świetna zabawa, ale także poprawa funkcjonowania mózgu. Podczas warsztatów dowiesz się jak poprzez zabawę poprawić swoją zdolności uczenia się, koncentracji uwagi oraz synchronizacji półkul mózgowych.
Warsztaty poprowadzi dr Przemysław Pieczyński
 
Kolorowa integracja
Ćwiczenia ruchowe, integracyjne wykorzystujące innowacyjne formy pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Podczas warsztatu wykorzystane będą gumizela, czyli elastyczna taśma i animacyjna chusta Klanzy.
Warsztaty poprowadzi doświadczony terapeuta i pedagog mgr Dorota Pilecka
 
Człowiek pod szkłem
Na warsztatach uczestnicy będą mieli możliwość zobaczyć pod mikroskopem z czego zbudowany jest człowiek. Podstawą będzie samodzielna praca z mikroskopem oraz opis tkanki przy każdym stanowisku w oparciu o najnowsze informacje z zakresu histologii.
Warsztaty poprowadzi dr Piotr Grochowski, specjalista z nauk biologicznych
 
WARSZTATY W LABORATORIUM UKŁADU RUCHU CZŁOWIEKA
Warsztaty poprowadzą specjaliści ds. badania wydolności fizycznej człowieka, praktycy z wieloletnim doświadczeniem programowania treningu sportowego i zdrowotnego. 
 
Chcesz ćwiczyć mięśnie – daj im impuls do działania
Uczestnicy warsztatów będą mogli ocenić własny poziom siły mięśni zginających i prostujących w stawie kolanowym, porównać siłę obu kończyn dolnych oraz ocenić relacje pomiędzy mięśniami agonistycznymi i antagonistycznymi. Podczas warsztatów chętni będą mogli dzięki nieinwazyjnej metodzie ocenić czynności mięśni za pomocą powierzchniowej elektromiografii (EMG), zobaczyć pokaz pracy mięśni, niewidocznej „gołym okiem”, ocenić różnice podczas spoczynku i różnego rodzaju pracy fizycznej oraz zobaczyć pokaz skoordynowanej pracy mięśni.
Zajęcia poprowadzą dr Wioletta Brzenczek-Owczarzak, dr Alicja Naczk 
 
Sprawdź czy jesteś dobrze wytrenowany i sprawny fizycznie
Podczas warsztatów chętni będą mogli zbadać swój czas reakcji połączony z orientacją czasoprzestrzenną, dokonać pomiaru koordynacji i zachowania równowagi oraz w prosty sposób dokonać pomiaru mocy w wybranym ruchu (wyskok, wyciskanie lub dociąganie sztangi, pojedynczy ruch kończyny dolnej lub górnej itp.).
Warsztaty poprowadzą dr hab. Piotr Żurek, dr Izabela Zaleska-Posmyk 
 
Wykorzystaj siłę bezwładności do ćwiczeń
Uczestnicy warsztatu będą mieli możliwość zapoznania się z innowacyjnym urządzeniem treningowo-pomiarowym Cyklotren, skonstruowanym przez pracowników Wydziału, oraz z Inercyjnym Systemem Treningowo-Pomiarowym (ITMS) wykorzystywanym do treningu inercyjnego. Zostaną omówione wyniki badań dotyczące wpływu treningu inercyjnego na właściwości szybkościowo-siłowe wybranych grup mięśniowych oraz poziom siły, mocy i zdolności funkcjonalnych. Chętni uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił na prezentowanym urządzeniu.
Warsztaty poprowadzi dr hab. Zdzisław Adach, prof. AWF i mgr inż. Jarosław Arlet

Komentarze:

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x