przejdź do treści strony kontakt
strona główna 501 936 975 menu wyszukiwarka

więcej

Tomaszewicz zapowiada na lato: Machalica, Polk...

KULTURA


2016-06-15 14:07
63470

(fot. Adam Oziewicz)

25. czerwca, w sobotę o 20.30 zakończenie sezonu na scenie Osterwy, ale to nie powód do zmartwień, bo ta sama impreza otwiera Festiwal Teatrów Ogródkowych na Scenie Letniej. Spektakle z gwiazdami ekranu aż do końca lipca.
 

6 weekendów, 17 spektakli, plejada gwiazd z Machalicą, Polkiem, Fedorowiczem i Rossą na czele. Znane twarze do zobaczenia jeszcze w czerwcu, a potem przez cały lipiec na Scenie Letniej, na tyłach teatru. Tym razem dyrekcja planowała szerszą promocję miejscowych wykonawców, ale, jak sam przyznał Jan Tomaszewicz, nie do końca to się udało, ale jednak... Na scenie widzowie zobaczą też gorzowskich aktorów oraz orkiestrę Bolesława Malickiego.

Jak każdego roku, także postaci znane ze srebrnego ekranu – poza już wymienionymi: Małgorzata Bogdańska, Edyta Herbuś, Olga Borys, Zbigniew Lesień, Czesław Majewski, Czesław Jakubiec, Karolina Zawada, Renata Pałys. Seriale, kino, estrada, scena, kabaret... ze wszystkich tych miejsc przyjadą w czerwcu i w lipcu do Gorzowa. Na „Letniej” będzie też Krzysztof Rogacewicz, wrocławski aktor z gorzowskim rodowodem. Tu się wychował, uczył, ma najbliższych... Wystąpi z "Kontrabasistą” – utworem znanym z wykonania Jerzego Stuhra.                 

Sięgnijmy do programu i poszczególnych punktów – najważniejsze: w każdy piątek o 12.00 przedstawienia dla najmłodszych, a w sobotę i niedzielę o 20.30 spektakle festiwalowe. Bajki? Dyrektor Jan Tomaszewicz zdradził, że teatr pozyskał kolejnych nowych wykonawców – na festiwalu dla dzieci zagrają aktorzy ze Słupska, z Warszawy... – Programowo nie odstępujemy od edukacji i dydaktyki – dodał.               

Już w ubiegłe lato Gorzów był miejscem czegoś w rodzaju zlotu artystów scen polskich. – Stworzyliśmy okazję do rozmowy o sytuacji aktorów i w ogóle ludzi kultury. Formuła się przyjęła w środowisku, a wydarzenie zaakceptował zarząd główny ZASP-u. Dlatego w tym roku kontynuujemy – zaznaczył dyrektor Tomaszewicz. Planowane jest rozszerzenie formuły – dyskusje przewidziano na czwartek, piątek, sobotę i niedzielę (28-31 lipca) czyli na dni zamykające Festiwal. Przy tej okazji będą do zobaczenia przedstawiciele różnych scen – baletu, muzyki, estrady... Skorzystają na tym również dzieci. Artyści poprowadzą zajęcia dla najmłodszych, a przed piątkowym spektaklem o 12.00 zaprezentowane będą efekty pracy dydaktycznej. Dzień później, w sobotę Andrzej Lajborek zaśpiewa romanse rosyjskie. Z kolei w niedzielę plejada polskich artystów na finałowym spotkaniu na scenie.                

Przypomnijmy, FTO to formuła gdzie i scena, i publiczność jest zlokalizowana na wolnym powietrzu. Do obejrzenia jest lekki repertuar – recitale, spektakle teatralne i kabaretowe mają przynieść wytchnienie i nieco inne emocje niż w zamkniętej widowni podczas regularnego sezonu. Dyrektor Tomaszewicz wyjaśnia, że Scena Letnia ma niezobowiązująca formułę. – O 21.00 biją dzwony w kościele, przejeżdża tramwaj, odezwie się pies, a do tego dźwięki muzyki z zupełnie innych miejsc – to wszystko, łącznie z innymi miejskimi odgłosami wpisuje się w charakter i atmosferę tego wydarzenia – podsumowuje.   

Spektakle na Scenie Letniej dofinansowuje miasto oraz miejska spółka ZUO. Cały koszt: 160 tys. zł. Dlatego wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

Program: Scena Letnia 2016 – 14. edycja

25 czerwca, sobota, g. 20.30
„Pod niebem Paryża”

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie
Miasto, które stanowi cel wizyt milionów ludzi z całego świata, jest w małym stopniu fizyczną, konkretną przestrzenią na mapie Europy, a bardziej przestrzenią wyobrażeniową, utkaną z literatury, kadrów filmowych, piosenek, tęsknot i marzeń… Taki Paryż znamy wszyscy, bez względu na to, czy choć raz udało nam się odwiedzić stolicę Francji. To mityczna kraina wielkich uniesień i prawdziwych namiętności, esencja romantyczności. Najważniejszym z tych marzeń, które może nas spotkać „pod niebem Paryża” jest Wielka Miłość. Do tak wyimaginowanej przestrzeni postarają się nas przenieść gorzowscy artyści. Będzie to nostalgiczna podróż, poetycko – muzyczna narracja o uczuciach, nadziejach i marzeniach, wykorzystująca słowa najpiękniejszych szlagierów piosenki francuskiej.
Czas trwania: 90 min

26 czerwca, niedziela, g. 20.30
Koncert Gorzowskiej Orkiestry Dętej

„Koncert letni”
Dyrygent: Anna Wiśniewska i Bolesław Malicki
Od 16 lat zespołem kieruje Bolesław Malicki. Członkami Gorzowskiej Orkiestry Dętej są nauczyciele, absolwenci i uczniowie gorzowskich szkół muzycznych oraz muzycy dawnej Orkiestry Garnizonowej.
Orkiestra wykonuje różnorodny program koncertowy – od muzyki poważnej, operetkowej, filmowej, folkowej, marszowej, po światowe standardy muzyki rozrywkowej i jazzowej.
Czas trwania: 60 min

1 lipca, piątek, g. 12.00
„Wierszyki-Wybryki”

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie
Nie wyłączajcie odbiorników, a najlepiej przyjdźcie do teatru i wysłuchajcie wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima w wybornej, niespotykanej interpretacji aktorów, zwierząt i ….. innego ptactwa. Ptasie radio gra dla małych, większych i największych, wielbicieli dobrej zabawy. Nasza lista przebojów obejmie takie utwory jak: Ptasie Radio, Lokomotywa, Kaczka Dziwaczka, Pan Maluśkiewicz, Słoń Trąbalski, Rzepka, Leń i wiele, wiele innych. Jednym słowem niezłe wybryki te wierszyki.
Do usłyszenia …… To znaczy, do zobaczenia na spektaklu.
Czas trwania: 70 min

2 lipca, sobota, g. 20.30
„Diwa”

Stowarzyszenie Teatr Żelazny w Katowicach
Występują: Małgorzata Bogdańska, Edyta Herbuś
Spektakl „Diwa” to podszyty humorem dramat dwóch aktorek, które spotykają się w dniu rozdania najważniejszej aktorskiej nagrody teatralnej, do której obydwie są nominowane. Matka (Małgorzata Bogdańska) to prawdziwa teatralna diwa z niesamowitym dorobkiem zawodowym, córka (Edyta Herbuś) jest popularną aktorką serialową. Konfrontacja obu kobiet to zderzenie dwóch pokoleń, dwóch różnych podejść do życia, sztuki i zawodu aktora. Wzruszająca podróż od śmiechu do łez, w której obie kobiety próbują sobie odpowiedzieć na pytanie, co w życiu jest najważniejsze.
Czas trwania: 75 min

3 lipca, niedziela, g. 20.30
Recital „Гори, гори моя звезда  i inne mieszczańskie romanse rosyjskie”

Występują: Zbigniew Stępniak (Polska) – bas, Irina Grachowska (Białoruś) – fortepian, Yuriy Rizun (Ukraina) – skrzypce, Krzysztof Koziatek (Polska) – wiolonczela
Solista, a zarazem twórca tego muzycznego spektaklu, ks. dr Zbigniew Stępniak, sięgnął po utwory kompozytorów żyjących w XIX i XX wieku, m.in. Michała Glinki, Piotra Bułachowa, Grigorija Ponomarienki oraz teksty poetyckie znakomitych rosyjskich autorów: m.in. Lermontowa, Puszkina i Turgieniewa. Występ wokalny wzbogacony został ciekawostkami i informacjami życia rosyjskich twórców.
Czas trwania: 75 min

8 lipca, piątek, g. 12.00
„Złota Kaczka”

Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry
„Złota kaczka”, na motywach polskiej legendy, przedstawia historię starego żołnierza, powracającego z wojny, który próbuje odnaleźć swoją rodzinę. W beznadziejnej sytuacji pomóc mu może jedynie mityczna istota – złota kaczka mieszkająca ponoć gdzieś w podziemiach. Według legendy – kto ją spotka, dostanie szansę na niezmierzone bogactwo i szczęście. Żołnierz postanawia podjąć wyzwanie  i odszukać złotą kaczkę…   Spektakl urzeknie młodych widzów  kostiumami, maskami, lalkami, dużymi formami animowanymi, a także atrakcyjną warstwą muzyczną i piosenkami.
Czas trwania: 60 min

9 lipca, sobota, g. 20.30
JG Music Joanna Gajewska

„Mój Film” – koncert Piotra Polka
Występują: Piotr Polk – wokal, Marcin Cichocki – fortepian, Maciej Matysiak – kontrabas, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Paweł Dobrowolski – perkusja, Sebastian Stanny – saksofon

Na repertuar koncertu składają się kompozycje z drugiego krążka artysty, zatytułowanego „Mój film”. Wokalista, w warstwie tekstowej, opowiada o tygodniu życia dojrzałego mężczyzny, nie wstydzącego się przyznać do łez i momentów zadumy, wrażliwego na świat i cieszącego się każdym nowym dniem. Dojrzały mężczyzna śpiewa utwory dojrzałych kompozytorów –  o warstwę muzyczną zadbali Seweryn Krajewski, Włodzimierz Korcz i Krzesimir Dębski. Słowa do pięknych melodii napisali między innymi Jan Wołek i Marek Dudkiewicz. Płyta nasycona jest swingiem, jazzem, utrzymana w klimacie lirycznym i balladowym. Piotr Polk na koncertach uwodzi publiczność lekkością, pełną klasy swobodą oraz ciepłym i zmysłowym głosem. Jego wokal jednocześnie jest męski i poruszający, podobnie jak historie, o których opowiada w swoich piosenkach.
Czas trwania: 90 min

10 lipca, niedziela, g. 20.30
Kabaret Melonik i Szminka
„Podpierajmy się”

Występują: Olga Borys, Jacek Fedorowicz, Zbigniew Lesień, Czesław Majewski, Tadeusz Ross
Szanowni Państwo!
W programie, w którym staramy się – zapomnianą już elegancją – podkreślić należny Publiczności szacunek, usłyszą Państwo niebanalne piosenki,  zabawne (wierzymy w to!) monologi i dialogi, a także przedwojenny szmonces, który należy już do kanonów kabaretowej rozrywki. Nie ma w naszym programie satyry politycznej, bo dzisiejsza polityka sama w sobie stanowi kabaret, niestety dość marnej jakości. Pozostaje nam więc życzyć Państwu dobrej zabawy i uśmiechniętych wspomnień, a także świadomości, że przychodząc do kabaretu, nie zmarnowali Państwo czasu, który w dzisiejszym świecie nie jest już na wagę złota, tylko na wagę trudnych problemów. A od ich rozwiązywania, przynajmniej na chwilę, jesteśmy właśnie my!
Czas trwania: 90 min

15 lipca, piątek, g. 12.00
Teatr Art. Event Maciej Nogieć z Katowic
„Koty Trzy”

Występują: Ania Kandziora, Justyna Świętojańska/Alicja Szymkiewicz, Magda Tramer/Agata Majewska
„Koty Trzy” – wesoły i bardzo kolorowy interaktywny spektakl dla najmłodszych widzów (dzieci w wieku przedszkolnym). W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Pazurek, Chrupek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają się im całkiem śmieszne i „wybuchowe” historie. Kto jest ciekawy, co stanie się z armatą dziadka pirata albo czy możliwe jest złapanie chmurki w locie i czy to na pewno kotek wypił mleczko, i ogonkiem stłukł jajeczko – musi przyjść na spektakl. Kociaki są niesforne i dowcipne, rozśpiewane i roztańczone, choć czasem z ich muzykowania wychodzi „kocia muzyka”.
Czas trwania: 60 min

16 lipca, sobota, g. 20.30
Patrick  Süskind
„Kontrabasista”

Monodram w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza
„Kontrabasista” jest debiutanckim monodramem Süskinda, wielokrotnie wystawianym w różnych krajach i cieszącym się ogromnym powodzeniem. To gorzka, ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze. Ale nie tylko w orkiestrze, bo także w życiu. Spektakl jest także monologiem o rozpaczliwej samotności, którą bohater stara się wypełniać muzyką. Większość czasu spędza sam w domu, jego głównym i jedynym towarzyszem jest kontrabas. Z czasem jednak to właśnie ten instrument bohater obwinia o wszystkie niepowodzenia w swoim życiu. Przez niego jest niedocenionym artystą, nie wyszło mu życie prywatne i erotyczne…
Czas trwania: 90 min

17 lipca, niedziela, g. 20.30
Czesław Jakubiec Comedy
„Muzyka żartem śpiewana”

Występują: Czesław Jakubiec, Tomasz Śliwiński, Karolina Zasada
Niebywałe połączenie komedii, opery, muzyki klasycznej, przyprawione nutką dobrego kabaretu. Grupa zabierze Państwa w krainę Mozarta, Chopina, Moniuszki, po której poruszać się będziecie
z zachwytem i lekkim przymrużeniem oka. Gratka dla fanów muzyki klasycznej, a jeszcze większa dla tych, którzy jej jeszcze nigdy nie poznali bezpośrednio. Czesław Jakubiec Comedy – pół żartem pół serio – bawi, uczy, zaskakuje.
Czas trwania: 70 min

22 lipca, piątek, g. 12.00
„Chatka Zajączka”

Teatr Władca Lalek ze Słupska
Występują: Urszula Szydlik-Zielonka, Ada Paprocka, Łukasz Makowski
Bohaterem bajki jest Zajączek, który skontrastowany został z bezwzględną i przebiegłą Lisiczką, przez zachowanie której popada w tarapaty. Na szczęście, w jego obronie stanęli  Pies i Kogut.
Spektakl ilustruje mądre przysłowie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Akcja toczy się wartko, pobudza wyobraźnię dzieci, uczy rozróżniać dobro od zła i cenić przyjaźń. Zabawne dialogi mieszają sięz piosenkami, które uatrakcyjniają spektakl. Bajka adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Na pewno zapewni im wiele emocji i wzruszeń. Dodatkową atrakcją występu będą piękne lalki zaprojektowane przez estoński Teatr Imarine.
Czas trwania: 60 min

23 lipca, sobota, g. 20.30
Bogusław Schaeffer
„Audiencja III, czyli Raj Eskimosów”

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida z Jeleniej Góry
Występują: Renata Pałys, Maciej Tomaszewski
W sztuce dominującym tematem staje się kontrast między płciami. On – prelegent, profesor, kochanek, mężczyzna, aktor… otrzymuje w tym utworze partnerkę: nieznajomą, uczennicę, przyjaciółkę, towarzyszkę życia, kochankę, wroga, aktorkę…  – zależnie od sceny.
Autor rozpisał na dialogowe partie niejednolity emocjonalny związek profesora i uczennicy, ujawniający czasem swoje miłosne zabarwienie. Kobieta jest tutaj postacią, która za sprawą cech przypisanych przez przewrotną naturę żeńskiej płci potrafi zburzyć nawet racjonalną sytuację  i rozbudzić kreatywną siłę fantazji. Sztuka pełna dynamiki scenicznych sytuacji składa się z wielu błyskotliwych dialogów, często o filozoficznym charakterze i dowcipnych puentach.
Czas trwania: 90 min

24 lipca, niedziela, g. 20.30
Recital Piotra Machalicy „Brassens i Okudżawa”

Występują: Piotr Machalica – wokal, Janusz Bogacki – fortepian, Tomasz Bogacki – gitara, Paweł Pańta – kontrabas
Recital Piotra Machalicy składa się z piosenek dwóch wybitnych bardów – Bułata Okudżawy i Georgesa Brassensa. Choć jeden mieszkał w Moskwie, a drugi w Paryżu i dzieliły ich tysiące kilometrów, mentalnie i artystycznie, byli sobie bardzo bliscy. Łączyło ich to, że obaj przemawiali do nas dźwiękiem, słowem, humorem i poezją, wytykając nam nasze wady i ułomności, zmuszając do refleksji i zadumy nad  życiem…
Czas trwania: 75 min

29 lipca, piątek, g. 12.00
„Gafy czarownicy Fafy”

Agencja Artystyczna Bajlandia z Warszawy
Występują: Katarzyna Słomska, Sebastian Skoczeń, Paweł Wiśniewski
Bohaterami bajki są dwaj chłopcy: Kubuś – rezolutny, dzielny, prawdziwy przyjaciel zwalczający wszelkie zło, prymus i miłośnik rozwiązywania prac domowych i Ancymon – całkowite przeciwieństwo Kubusia, urwis jakich mało, matematyczny żółtodziób i nygus. Mimo tak wielu różnic, chłopców połączyła prawdziwa przyjaźń, która zostanie wystawiona na próbę, gdy na ich drodze pojawi się Czarownica Fafa, płatając bohaterom różne figle. Czy Ancymon zostanie zamieniony w żabę? Czy Kubusiowi uda się przechytrzyć Czarownicę? Czy dobro zwycięży? Odpowiedzi znajdziecie, oglądając ten magiczny spektakl!
Czas trwania: 60 min

30 lipca, sobota, g. 20.30
„Powitania, Pożegnania…”

Wykonanie: Andrzej Lajborek
Ballady rosyjskie w wykonaniu Andrzeja Lajborka,  aktora Teatru Nowego z Poznania. Zaśpiewane
w znakomitej interpretacji znane pieśni Bułata Okudżawy, Władimira Wysockiego oraz innych znanych i cenionych autorów rosyjskich. Każdy występ poprzedzi ciekawe wprowadzenie w postaci anegdot z życia artystów – muzyków.
Czas trwania: 70 min

31 lipca, niedziela, g. 20.30
„Pierwsza młodość…druga młodość…”

Koncert aktorów członków ZASP
Koncert piosenek, występów kabaretowych stand up’ow. Udział w występach zapowiedziało 15 wykonawców uczestników zlotu ZASP, który będzie miał miejsce w Gorzowie Wlkp., w dniach 28-31 lipca. Koncert poprowadzą: Katarzyna Cygler i Filip Frątczak.
Czas trwania: 80 min

Komentarze:

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x