Serwerownia przy Walczaka
INWESTYCJE
red.
2023-11-16 16:05
26670
Na poszpitalnych terenach przy Walczaka powstaje lubuskie centrum kompetencji cyfrowych i usług wspólnych. Kompleks ma m.in. pełnić funkcję bazy danych. Skorzystają z niego np. lubuskie szpitale i jednostki samorządowe. Będzie także możliwość rozwoju dla start-upów.
– W Gorzowie powstanie instytucja o charakterze regionalnym gotowa do przetwarzania i przechowywania danych. Będzie świadczyć najnowocześniejsze usługi informatyczne dla wielu firm, jednostek czy samorządów. Realizowane są zakupy zaawansowanego sprzętu teleinformatycznego za kilkadziesiąt milionów złotych – mówi o inwestycji Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.
Rozwój e-usług
– Wartość prac jest wyceniana na blisko 70 mln zł. Pierwsza część projektu to właśnie przebudowa i rewitalizacja zabytkowego obiektu, druga to centrum usług wspólnych. Będą tu zamontowane ogromne najnowocześniejsze serwery, dzięki którym będzie stworzona lokalna chmura danych dla placówek medycznych, przedsiębiorców oraz jednostek samorządu województwa lubuskiego. Wiemy, jak wielka jest w tej chwili dokumentacja medyczna – to są zdjęcia, opisy. Nie ma sensu, żeby każdy szpital tworzył taką bazę u siebie, bo to kosztowne. Będą tu także dane dotyczące geodezji i ewidencji dróg – wszystko uporządkowane. Będzie również centrum cyberbezpieczeństwa, bo musimy chronić dane wrażliwe – wyjaśnia wiceprzewodniczący sejmiku województwa, Mirosław Marcinkiewicz.
To pierwszy etap prac w ramach rozstrzygniętego przez urząd marszałkowski przetargu. W kolejnym ma powstać m.in. duża sala konferencyjna, bo takich obiektów na potrzeby jednostek marszałkowskich w mieście i sektora prywatnego brakuje.
Serwer i rewitalizacja
Sam projekt rozwoju e-usług to jedno. Na potrzeby jego realizacji trzeba było dokonać rewitalizacji budynku starej poszpitalnej kuchni. Odnowienie takiej struktury wiąże się z nie lada wyzwaniem dla wykonawcy. – Dokonujemy przebudowy i rewitalizacji na potrzeby nowo powstającego budynku wielofunkcyjnego. Na potrzeby data center przebudowujemy od podstaw cały tył budynku, który jest już przecież bardzo stary, dlatego wzmacniamy stropy. Wszystko po to, by umieścić komorę serwerową we właściwym miejscu. Przy rewitalizacji zawsze liczymy się z wieloma konstrukcyjnymi niespodziankami. Poprawiamy m.in. nośność budynku. Jest to również zabytek, dlatego uzgadniamy pracę z konserwatorem, żeby zachować jego walory historyczne. Mamy część XX-wieczną, XIX-wieczną, różne rodzaje stropów i ścian. 90 proc. ścian zostało rozebrane. Termin zakończenia inwestycji wraz z pozwoleniem na użytkowanie to 30 czerwca 2024 roku – tłumaczy Dorota Frontczak-Mazur z firmy Westa Building.
Inkubator, archiwum, sala koncertowa
Projekt LCKCiUW adresowany jest do osób fizycznych i prawnych, które korzystają z usług urzędu marszałkowskiego oraz tych jednostek organizacyjnych, które są mu podległe. Projekt obejmuje również utworzenie miejsca, w którym zlokalizowane mają być start-upy z branży IT, a także dziedzin pokrewnych, w których będą panowały warunki odpowiednie dla inkubacji przedsiębiorczości.
We wspomnianym kompleksie budynków ma powstać również wielofunkcyjna sala konferencyjno-koncertowa, która ma pomieścić około 200 osób. Będzie można w niej organizować rozmaite spotkania i wydarzenia artystyczne, które będą adresowane zarówno do szpitala, samorządu województwa, jak i mieszkańców miasta.
W ramach Centrum ma powstać również gorzowski inkubator ekonomiczno-społeczny, który miałby czuwać nad tym, aby stworzona infrastruktura była optymalnie wykorzystywana dla celów edukacyjnych, społecznych i rozwoju gospodarczego. Projekt obejmuje utworzenie kompleksu pomieszczeń biurowych oraz archiwum – miejsca, w którym będzie przechowywana dokumentacja wytwarzana przez administrację oraz jednostki medyczne.
Komentarze: