Jak napisać wartościowe CV?
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2023-03-01 18:01
29

CV jest podstawowym dokumentem, którego wymagają firmy na etapie poszukiwania kandydatów do pracy. Dobrze napisany życiorys zawodowy stanowi zaś przepustkę do zawodowej kariery. Jak napisać CV, by zwrócić uwagę pracodawcy i zrobić na nim pozytywne wrażenie? Oto kilka praktycznych wskazówek.
CV napisane zwięźle i na temat
Po czym można rozpoznać dobrze napisane CV? Jest ono krótkie i treściwe. Mieści się na jednej stronie formatu A4 i ma przemyślaną strukturę, dzięki czemu odbiorca może szybko znaleźć niezbędne informacje. Podczas pisania CV warto pamiętać o tym, że potencjalny pracodawca nie ma zazwyczaj czasu, by dogłębnie studiować setki napływających CV. Najlepiej więc zarysować doświadczenie zawodowe w kilku konkretnych zdaniach, bez zbędnych opisów.
W perfekcyjnie napisanych życiorysach zawodowych minimalizm treści przemawia na korzyść kandydata. Rekruter otrzymuje bowiem przejrzyste dane, dotyczące poprzednich okresów zatrudnienia, zakresu obowiązków czy odbytych kursów. Na czym polega minimalizm treści w CV? Gotowe przykłady krótkich, atrakcyjnych CV, stworzonych przez specjalistów HR można znaleźć między innymi na portalu Pracuj.pl, gdzie są dostępne CV klasyczne, studenckie i techniczne.
Jakość treści ma kluczowe znaczenie w dokumentach pracowniczych, takich jak CV. Co to oznacza w praktyce? Kandydat, który wysyła CV w odpowiedzi na wybraną ofertę pracy, powinien wskazać w życiorysie doświadczenie związane z zapotrzebowaniem firmy. Na przykład,jeśli pracodawca szuka osób do pracy na stanowisku starszego specjalisty, nie interesują go epizody w postaci wakacyjnej pracy nad morzem czy krótkiego stażu. W rywalizacji o etat wygrywa więc ten, kto bez przysłowiowego owijania w bawełnę przedstawi zasadność swojej kandydatury.
Odpowiednie zdjęcie i aktualne dane teleadresowe
Pozornie błahy detal, jakim jest fotografia na CV, może zdecydować o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata. Kiedy jakość zdjęcia jest dobra, rekruter chętnie je ogląda, by móc ocenić, czy dana osoba będzie pasowała do zespołu i czy sprawia pozytywne wrażenie. Brak zdjęcia lub ujęcie niewyraźne, przedstawiające kandydata w niestosownej pozie lub wyzywającej odzieży zwykle skreśla kandydata już na etapie otwarcia CV przez pracodawcę.
W wartościowym CV obowiązkowo powinny się znaleźć dane kontaktowe. Najlepiej podać kilka namiarów w postaci e-maila, numeru telefonu, konta na LinkedIn czy WhatsUp. Dane powinny być aktualne i umożliwiać pracodawcy różne formy kontaktu.