Daszek nad drzwi lub stojak na rowery? Poliwęglan będzie idealny!
OGłOSZENIA
materiał partnera
2023-08-22 15:45
304

Poliwęglan to materiał termoplastyczny o szerokim spektrum zastosowania. Podwyższona wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, odporność na uderzenia i łatwość obróbki, sprawiają, że może być z powodzeniem wykorzystany przy budowie domów, konstrukcji przemysłowych czy obiektów małej architektury ogrodowej. Gdzie jeszcze można spotkać to unikatowe tworzywo sztuczne i dlaczego zyskało tak duże uznanie w branżach przemysłowej i budowlanej?
Poliwęglan — właściwości tworzywa sztucznego
Szkło i poliwęglan to materiały, które wykazują duże podobieństwo, dzięki czemu mogą być stosowane zamiennie. Płyty poliwęglanowe mają jednak tę zaletę, że są lżejsze i mniej podatne na urazy. Co więcej, są bardziej wytrzymałe na różnice ciśnień i obciążenia mechaniczne. Światłoprzepuszczalne materiały budowlane, zapewniające dużą transparentność, mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest pełna widoczność i wyjątkowa trwałość.
Płyta z poliwęglanu, poddana starannej obróbce, jest bardzo trudna do zniszczenia, dlatego świetnie sprawdzi się przy tworzeniu osłon czy zadaszeń. Warto przy tym zaznaczyć, że poliwęglan charakteryzuje się łatwością obróbki – cięcie, frezowanie czy wiercenie, nie wymagają bardzo dużej precyzji, ponieważ materiał jest bardzo elastyczny.
Płyty poliwęglanowe — zastosowanie
Tworzywa sztuczne są chętnie wykorzystywane w budownictwie — zwłaszcza przy tworzeniu zadaszeń i osłon. Płyty plastikowe mogą służyć zarówno do wykonywania konstrukcji dachowych w domach jednorodzinnych, np. zadaszeń tarasowych, jak i elementów infrastruktury publicznej. W przestrzeni miejskiej często widuje się daszki nad drzwiami lokali usługowych i sklepów oraz zadaszenia nad stojakami na rowery. Wykonane z płyt poliwęglanowych zapewniają skuteczną ochronę przed opadami atmosferycznymi.
Właściwości izolacyjne poliwęglanu
Płyty poliwęglanowe tworzą skuteczną warstwę izolacyjną, co może być wykorzystane zarówno w przemyśle, jak i celach infrastrukturalnych. Odpowiednio zamontowane chronią zarówno osoby, jak i elementy wyposażenia. Z tworzywa można wykonać także izolację termiczną przeznaczoną do montażu na szybach okiennych, np. w witrynach sklepowych. Jak już wcześniej zaznaczono, poliwęglan jest materiałem lekkim, ale wytrzymałym, dlatego może stanowić zamiennik hartowanego szkła. Wprawdzie nie zapewnia tak skutecznej ochrony, jak szyby antywłamaniowe, niemniej może z powodzeniem przejąć część funkcji antykradzieżowych.
Zadaszenia z poliwęglanu
Daszki nad drzwi czy zadaszenia sklepu to niejedyna konstrukcje, które można wykonać z wykorzystaniem płyt poliwęglanowych. Niskie koszty zakupu materiałów oraz łatwy montaż sprawiają, że dachy poliwęglanowe powoli stają się normą w branżach budowlanej i przemysłowej.
Czym kierować się podczas wyboru materiałów budowlanych? Na rynku dostępne są dwa rodzaje płyt — poliwęglanowe lite oraz poliwęglanowe komorowe. Zadaszenia z tworzywa sztucznego litego będą przepuszczały więcej światła niż dachy wykonane z poliwęglanowych płyt komorowych. Przed instalacją konstrukcji warto sprawdzić, czy płyty posiadają specjalną warstwę zabezpieczającą przed promieniowaniem ultrafioletowym. Niektóre produkty, szczególnie z poliwęglanu komorowego, mogą nie posiadać takiego zabezpieczenia lub mieć warstwę ochronną tylko z jednej strony.
Czy konstrukcje z poliwęglanu są trwałe?
Zadaszenia, okna czy drzwi z poliwęglanu, to konstrukcje charakteryzujące się podwyższoną trwałością i unikatowymi właściwościami technicznymi. Aby zobrazować wysokie standardy wykonania płyt, wystarczy wspomnieć, że większość osłon antywłamaniowych dostępnych na rynku posiada dodatkowe wzmocnienie płytami poliwęglanowymi. Co ciekawe, tworzywo znalazło również zastosowanie przy produkcji szyb kuloodpornych. Użytkownicy, którzy poszukują trwałego i niezawodnego produktu do wykonania zadaszeń, osłon czy innych elementów zabezpieczających, mogą zatem z powodzeniem uwzględnić płyty poliwęglanowe w swoich projektach.