Jak rozpoznać żylaki kończyn dolnych?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2023-12-13 17:06
197

Żylaki kończyn dolnych początkowo mogą wskazywać na syndrom ciężkich nóg. Objawiają się tym, że kostki puchną podczas kąpieli i pojawiają się dolegliwości bólowe. Pamiętaj o tym, że ten problem dotyczy zwłaszcza osób, które przez wiele godzin siedzą za biurkiem lub znajdują się w pozycji stojącej. Z czasem podskórne żylaki są coraz bardziej widoczne - zauważasz pajączki naczyniowe na nogach. Jakie są symptomy żylaków? Jak wygląda proces leczenia? Co może Tobie pomóc?
Żylaki kończyn dolnych
Symptomy żylaków mogą być różnorodne i najczęściej objawiają się odkształceniami na skórze. Schorzenie przybiera siny kolor, a potem brązowy. Poza tym zwróć uwagę na żylaki wypryskowe i zapalenie tkanki podskórnej. Co ciekawe, w zaawansowanej chorobie pojawiają się także owrzodzenia, dlatego warto jak najszybciej udać się do lekarza.
Jakie są przyczyny żylaków kończyn dolnych? Rozwój problemu wiąże się ze statycznym trybem życia, czyli zbyt małą dawką ruchu w codziennym życiu. Schorzenie może powstawać także przez terapię hormonalną, po urazach mechanicznych i zabiegach chirurgicznych. Najbardziej podatne na żylaki są osoby starsze, które borykają się z osłabieniem mięśni. Jeśli chodzi o żylaki pierwotne, jest to wrodzona niewydolność zastawek. Trzeba wiedzieć, że dodatkowo na stan Twoich żył wpływa codzienna dieta. Powinieneś unikać używek i stawiać na posiłki z błonnikiem i witaminą C.
Proces leczenia żylaków
Jak wygląda leczenie żylaków kończyn dolnych? Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie dysfunkcyjnej żyły z układu żylnego. Po zabiegu organizm wykorzystuje inne, zdrowe naczynia żylne, tak aby zadbać o powrót krwi do serca. Na szczęście obecnie istnieje wiele niezawodnych metod leczenia żylaków! Refundowane przez NFZ są zabiegi chirurgiczne, jednakże do wyboru masz także inne rozwiązania. W prywatnych klinikach oferowane są metody termiczne, przykładowo z pomocą lasera, radiofal, czy też pary wodnej.
Podczas leczenia specjaliści korzystają także z metod chemicznych, polegających na klejeniu żylaków. Mechaniczno-chemiczne sposoby bazują na zamknięciu światła żyły poprzez niebolesne uszkodzenia śródbłonka w ścianie żyły. Dochodzi zatem do zamknięcia światła żyły i pozbycia się żylaków. Każda z tych propozycji ma swoje zalety i wady, dlatego trzeba skonsultować swój wybór z lekarzem!
Profilaktyka żylaków kończyn dolnych
Nie zapominaj o tym, że profilaktyka w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Zalecana jest tak zwana kompresjoterapia, która polega na zastosowaniu odpowiednich produktów uciskowych. Możesz wybrać rajstopy uciskowe, podkolanówki lub pończochy uciskowe, wcześniej rozmawiając o swoich wątpliwościach ze specjalistą. Nieodpowiednio dobrane produkty mogą bowiem zrobić więcej szkody, niż pożytku.
Kompresjoterapia jest stosowana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Pończochy uciskowe zostały stworzone w taki sposób, aby zapewniać komfort w każdej sytuacji. Są elastyczne, dlatego ich zakładanie i zdejmowanie nie stanowi większego problemu.
Jak widzisz, nie należy bagatelizować problemów z żylakami, gdyż mogą z czasem się rozwijać i generować jeszcze poważniejsze schorzenia. Gdy widzisz na swoich nogach żylaki, umów się na wizytę do lekarza i podejmij odpowiednią ścieżkę leczenia. Nie chodzi tutaj jedynie o estetykę, lecz także o Twoje zdrowie, które jest z pewnością bezcenne. Poza tym pamiętaj o profilaktyce, która pozwala zniwelować ryzyko powstawania żylaków!
Szeroki wybór rajstop uciskowych i innych produktów wspomagających leczenie żylaków znajdziesz w Hurtowni Medycznej MAGMAR.